Projekt Made in Slovakia, v ktorom sa spojili jedna z dlhodobo najpopulárnejších slovenských kapiel a špičkoví umelci zo súboru Lúčnica, zožal počas koncertov v rokoch 2014 - 2016 obrovský úspech. Niet preto divu, že bol zaznamenaný množstvom kamier a vracia sa v podobe celovečerného dokumentu.

Nielen vo svete, ale už aj u nás (a v Česku) v poslednom čase zaznamenávame rastúci záujem filmárov o známe osobnosti hudobnej scény. Po Rytmusovom Sídliskovom sne sme mohli v našich kinách vidieť film Para nad riekou o trubkárovi Lacovi Déczim, saxofonistovi Ľubomírovi Tamaškovičovi a kontrabasistovi Jánovi Jankejem, tento rok do zoznamu pribudol Príbeh jednej kapely o českej legende Lucie, a už len niekoľko dní nás delí od premiéry netrpezlivo očakávaného filmu Nespoznaný, ktorý mapuje hudobný i osobný život Richarda Müllera.

Kým v hudobne vyspelom svete sú podobné dokumenty aj hrané filmy úplne bežnou vecou, v našich podmienkach sú stále ešte relatívne vzácnym javom. Do kategórie celovečerných hudobných dokumentov patrí aj filmová novinka s názvom IMT Smile a Lúčnica: Made in Slovakia, ktorá bola oficiálne uvedená do života koncom minulého týždňa. Na slávnostnej premiére filmu sa 10. novembra v jednom z bratislavských multiplexov zúčastnili aj zástupcovia jeho tvorcov i protagonistov: režisér filmu Paľo Janík, spevák skupiny IMT Smile Ivan Tásler a riaditeľ umeleckého súboru Lúčnica Marián Turner.

Ivan Tásler: Spomienka, ktorá zostane na celý život

Film zaznamenáva atmosféru minuloročného turné, ktoré pôvodne ani nebolo v pláne. Skupina IMT Smile a folklórny umelecký súbor Lúčnica však zožali na prvých spoločných vystúpeniach v decembri 2014 taký úspech, že sa o rok neskôr museli spolu na pódiá vrátiť opäť. Vtedy sa zároveň objavila myšlienka, či by nebolo dobre to aj zaznamenať. "Je to spomienka, ktorá zostane na celý život a ten celý projekt si to zaslúžil," vysvetľuje Ivan Tásler, ktorý navrhol ako režiséra filmového projektu Paľa Janíka. Toho si mnohí z mojej generácie určite pamätajú ako moderátora zrejme prvej naživo vysielanej kontaktnej relácie STV na konci 80. rokov - Štúdio Kontakt. Uvádzal ho s Ivetou Malachovskou, vtedy ešte Paškovou, a robil to na tú dobu veľmi avantgardne, dnes by sme to nazvali ako "skvelý úlet".

Táslerovci už mali s Paľom pozitívnu skúsenosť z minulosti, bolo však potrebné získať aj súhlas Lúčničiarov. Tých nakoniec presvedčilo, že režisér svojho času študoval tanec, ale rozhodovanie na strane vedenia folklórneho súboru podstatne ovplyvnil aj fakt, že Janíkova stará mama Oľga Chodáková bola zakladateľskou osobnosťou Lúčnice (1946).

Režisér značný priestor vo filme venuje odpovediam na otázky stojace v centre záujmu fanúšikov, týkajúce sa emócií a prežívania všetkých zainteresovaných. Nechýbajú ani kuriózne a zábavné situácie, ktoré si umelci počas príprav koncertov a na jednotlivých vystúpeniach spoločne prežili. Kamera počas turné doslova sledovala aj všetky kroky Ivana Táslera. "Kamera bola so mnou všade. Snažili sme sa všetko, vrátane zákulisia, zachytiť autenticky, žiadne hranie. Raz som kameru pustil aj k sebe do bytu," povedal v rozhovore pre agentúru SITA spevák, ktorý je známy tým, že si súkromie dôsledne stráži.

Lúčnica, Made in Slovakia Zdroj: archív Made in Slovakia

Problémy aj žartíky v zákulisí

Snímka prináša najlepšie vystúpenia z turné, ako aj pohľad do zákulisia príprav celého projektu a vybraných koncertov (Bratislava, Košice, Praha a Piešťany). Nejde preto o klasický koncertný film, ale skôr o koncertný dokument, v ktorom dve tretiny patria koncertným vystúpeniam a zvyšná minutáž má atribúty dokumentu.

Mimo záznamov vystúpení je dokument postavený najmä na výpovediach IvanaMira Táslerovcov, režiséra koncertov Jána Ďurovčíka a predstaviteľov Lúčnice - umeleckého šéfa a choreografa súboru profesora Štefana Nosáľa (s jeho menom je spojená 65-ročná história telesa), riaditeľa súboru Mariána Turnera i šéfa tanečnej zložky Júliusa Jackuliaka. Zaujímavosťou je, že Ján Ďurovčík film zatiaľ nevidel a nebol prítomný ani na slávnostnej premiére, keďže aktuálne dovolenkuje mimo Slovenska. Podľa jeho slov by však nedokázal stráviť pocity z filmu s ostatnými divákmi počas premietania, aj vzhľadom na to, že je do celého projektu vnútorne silne zainteresovaný, a pozrie si ho neskôr v pokoji doma v obývačke.

Film približuje vznik celého projektu a problémy, s ktorými organizátori museli počas jeho príprav a realizácie bojovať. Divák sa napríklad dozvie, ako prof. Nosáľ spočiatku projektu postavenom na spojení ľudového súboru s rockovou skupinou nedôveroval a nebolo ľahké ho pre neho získať. Veľmi dobre sú vo filme zakomponované aj zážitky z "kuchyne" turné, žartíky medzi účinkujúcimi v zákulisí, či vzájomná podpora účinkujúcich, ale aj menej príjemné príhody. K tým patrí aj nehoda hlavného osvetľovača pred koncertom v košickej Steel Aréne, ktorého museli odviezť na pohotovosť. Počas chirurgického zákroku ho tamojšia sestrička informovala, že to musia stihnúť rýchlo, lebo sa chystá na koncert IMT Smile a Lúčnice, pritom hrozilo, že koncert sa kvôli jeho úrazu neuskutoční.

Vystúpenia z iných uhlov pohľadu

Hudobno-tanečné čísla sú vo filme zaznamenané v plnej dĺžke, čo do určitej miery filmu uberá na dynamike. Po skončení projekcie počas príjemného rautu som sa stretol s podobnými pocitmi aj u ostatných účastníkov premiéry. Na moju otázku sa v tejto súvislosti režisér Paľo Janík vyjadril, že nechcel do jednotlivých vystúpení zasahovať, lebo "ich skrátením by sa mohla stratiť celková emócia z vnímania vystúpenia".

V každom prípade sú záznamy z vystúpení pôsobivé, k čomu prispievajú plné haly nadšených divákov a kvalitná práca kamier, ktoré ponúkajú pre bežných návštevníkov koncertov rôzne neobvyklé uhly pohľadu. K tomu patrí pochvala aj za skvelý zvuk, ktorý spolu s obrazom navodil atmosféru, akoby sa divák v kine preniesol priamo do koncertnej arény. Niektorí prítomní, vrátane mňa, sa tak počas premietania spontánne pridali k potlesku fanúšikov vo filme.

Film IMT Smile a Lúčnica: Made in Slovakia určite ocenia najmä verní priaznivci oboch zoskupení. Pre mňa je zaujímavý aj z pohľadu, že predstavuje v slovenských podmienkach priekopníka v oblasti koncertných dokumentov. Hlavným motívom filmu však bolo najmä potešiť fanúšikov v mestách, v ktorých obrovský projekt (vyše 80 účinkujúcich a okolo stovky spolupracovníkov) pre jeho vysokú technickú a priestorovú náročnosť nebolo možné predstaviť priamo na pódiu. "Chceli sme zahrať ľuďom aj tam, kde sme nemohli hrať naživo. Tak im ten zostrih z koncertov a celého diania okolo prinášame aspoň touto formou," ozrejmil Miro Tásler, podľa ktorého však nie je vylúčené, že sa IMT Smile na jednom pódiu s Lúčnicou stretne opäť.

Autor: Ivan Straka + SITA (citácie z premiéry)
Foto: archív Made in Slovakia

Súvisiaci interpreti: IMT Smile