Hoci svet sa o tom dozvedel až v piatok, kanadský pesničkár Leonard Cohen nás vo veku 82 rokov opustil presne pred týždňom, v pondelok 7. novembra. Dobrou správou je, že po sebe zanechal dielo v podobe 14 štúdiových albumov.

Ich význam rozhodne netreba podcenovať - Leonard Cohen bol jedným z tých, ktorým sa podarilo pesničkové texty povýšiť na literatúru. Napokon, práve s písanou poéziou jeho umelecká kariéra začala. Jeho piesňam okrem silných textových výpovedí nechýbali zapamätateľné melódie a jeho nahrávky sa dodnes vyznačujú jedinečnou atmosférou. V tomto rebríčku nájdete desať z tých najzaujímavejších. Dalo by sa ich samozrejme vybrať omnoho viac, takže budeme radi, ak sa v diskusii podelíte o vaše najobľúbenejšie.

Suzanne (1967)
text piesne

Písal sa rok 1966, keď sa 31-ročný literát so sľubne rozbehnutou kariérou rozhodol stať hudobníkom. Málokto dnes vie, že aj legendárna pesnička Suzanne bola pôvodne uverejnená ako báseň. Očarila folkovú speváčku Judy Collins, ktorá skladbu nahrala ešte skôr ako samotný Cohen. "Ľudia považujú Leonarda za temného, ale v skutočnosti má veľmi jemný zmysel pre humor (dôkaz nájdete vo videu č. 4) a pohľad na svet," povedala o pesničkárovi, ku ktorého tvorbe sa ešte niekoľkokrát vrátila.


Hey That's No Way To Say Goodbye (1967) 
text piesne

Cohen debutoval albumom Songs Of Leonard Cohen v roku 1967. Nahrávanie neprebehlo bez problémov – nováčik sa v prítomnosti skúsených hudobníkov cítil nervózne, a preto si do štúdia vyžiadal veľké zrkadlo. "Kvôli svojmu narcizmu som bol zvyknutý vždy hrávať pred zrkadlom. Najlepšie sa mi pri tom pozeralo na gitaru, aj keď možno to bolo len preto, lebo som pred ním mával stoličku," priznal neskôr Leonard. Komorný album je dodnes považovaný za jeho majstrovské dielo a pochádza z neho aj krásna Hey That's No Way To Say Goodbye.


So Long, Marianne (1967)
text piesne

Jednu z najkrajších rozchodových pesničiek všetkých čias venoval Cohen Nórke Marianne Ihlen. Ich vzťah síce neprežil šesťdesiate roky, no Leonardovou múzou ostala navždy. Tesne predtým než v júli tohto roku zomrela, jej Cohen napísal: "Vedz, že som tak blízko za tebou, že ak natiahneš ruku, dotkneš sa tej mojej." Neuplynuli ani štyri mesiace a sú znova spolu.


Chelsea Hotel No. 2 (1969)
text piesne

Túto pesničku napísal Cohen o svojej krátkej afére s legendárnou speváčkou Janis Joplin. Okrem sexuálne explicitného úvodu v nej nájdeme aj dojemné konštatovanie protagonistky: "Nevadí, sme síce škaredí, no máme hudbu." Coververziu skladby neskôr ponúkli umelci tak odlišní ako Lana Del Rey a Rufus Wainwright.


Famous Blue Raincoat (1971)
text piesne

Je len dôkazom Cohenovej skromnosti, že nikdy s touto skladbou nebol spokojný. Napriek tomu je to highlight jeho tretieho albumu Songs Of Love And Hate. Niektorí "cohenologóvia" v texte nachádzajú aj narážky na scientologickú cirkev, ktorej členom bol krátko aj samotný Cohen. "Dalo sa tam dobre zoznámiť so ženami," povedal neskôr o tomto období.


Paper Thin Hotel (1977) 
text piesne

V roku 1977 nahral Leonard kontroverzný album Death Of A Ladies Man. Spolupracoval na ňom s Philom Spectorom, excentrikom známym svojou veľkolepou "wall-of-sound" produkciou a tiež tým, že na hudobníkov zvykol v štúdiu mieriť zbraňou. Momentálne si mimochodom odpykáva trest za vraždu. Hoci bolo nahrávanie tenzné a fanúšikovia prijali album rozpačito, čas bol k nemu viac než milosrdný. Obsahuje napríklad túto klasiku o zvukoch, ktoré môžete počuť cez papierové steny hotelov.


Hallelujah (1984)
text piesne

Bol by hriech vynechať túto nesmrteľnú skladbu, akokoľvek vám jej neustále pripomínanie v podobe najrôznejších prerábok môže liezť na nervy. Zaujímavosťou je, že si ju pri jej prvom vydaní takmer nikto nevšimol a hrozilo, že upadne do večného zabudnutia. Sám Cohen sa niekoľkokrát pousmial nad osudom, ktorý túto skladbu postretol, keď v roku 1992 nahral svoju coververziu John Cale. Iróniou osudu je, že spoluzakladateľ kultovej kapely The Velvet Underground k nej len pár dní pred Cohenovou smrťou zverejnil nový videoklip nasiaknutý znepokojujúcou atmosférou.

Hallelujah si po úspechu Caleovej úpravy začala žiť vlastným životom a dnes je jednou z najinterpretovanejších skladieb vôbec. Jednotlivé verzie sa rôznia hlavne v kvalite - tú najlepšiu zrejme ponúkol Jeff Buckley. Najznámejšiu zase Rufus Wainwright na soundtracku k filmu Shrek (za zmienku stojí aj jeho strhujúca verzia v sprievode 1500-člennej "armády spevákov"). A tú najhoršiu? Povedzme len, že rozhodne je z čoho vyberať.


Everybody Knows (1988)
text piesne

Album I'm Your Man z roku 1988 bol Leonardovým veľkolepým komerčným comebackom aj vďaka dobovej synthpopovej produkcii. Medzi inými skvostami sa tam nachádza aj Everybody Knows. Toto pesimistické proroctvo o konci sveta možno poznáte z desiatok filmov, v ktorých bolo použité. Nájdete v ňom AIDS, chudobu, no najdôležitejšou ingredienciou zostáva Cohenov zmysel pre humor, ktorý tu bude navždy.


In My Secret Life (2001)
text piesne

Vypredané koncerty v deväťdesiatych rokoch nepriniesli Cohenovi šťastie. Depresie údajne liečil troma fľašami vínna denne a keď prestali zaberať aj tie, rozhodol sa stiahnuť do úzadia a obrátiť sa na budhizmus. V roku 2001 sa oddýchnutý vrátil na hudobnú scénu albumom Ten New Songs, na ktorom jeho texty zhudobnila pesničkárka Sharon Robinson. Aj vďaka jej pomoci sa Cohenovi poštastilo nahrať svoj najväčší hit 21. storočia - In My Secret Life


You Want It Darker (2016)
text piesne

Trochu zamrazí, keď si človek uvedomí, že najnovším hudobným "trendom" je pár dni pred svojou smrťou vydať album, v ktorom svetu oznámite, že ste už na odchode. To, čo bol na začiatku roka Blackstar pre Davida Bowieho, je teraz album You Want It Darker od Leonarda Cohena. Ale nemožno sa čudovať - Cohenov život sa vždy s jeho tvorbou pretínal. Titulná skladba, v ktorej odkazuje Bohu, že je už pripravený, je viac než len dôstojnou rozlúčkou.

 
Prečítajte si tiež: 

Leonard Cohen je mŕtvy, rozlúčil sa ako Bowie

Leonard Cohen sa lúči s hudbou na jednom z najlepších albumov roka

Jediný svojho druhu, básnik a umelec. Osobnosti spomínajú na Leonarda Cohena

Prečo dostal Bob Dylan nobelovku? Tu sú jeho najlepšie texty

Autor: Vladimír Nosáľ
Foto: Facebook.com/leonardcohen