Vyhlásiť o akejkoľvek hudbe, že je najlepšia, vždy zákonite skončí pri debate o subjektívnom vkuse autora tohto tvrdenia. Keď sa však na hodnotení podieľa viacero "hláv", objektivita rastie. A keď sa pritom využije aj matematika, potom je jasné, že ide o tvrdenie, ktoré rozhodne má svoju váhu.

Práve na tomto princípe je postavená stránka Album Of The Year (AOTY), ktorá zbiera hodnotenia relevantných hudobných magazínov a kritikov a na ich základe prideľuje albumom body do celkového skóre. Výsledkom je zrejme najobjektívnejší koncoročný hudobný rebríček, aký je možné zostaviť.

Keď sa preferencie kritikov spoja s matematikou

Mnoho ľudí má svoj obľubený hudobný magazín alebo médium, ktorého hudobné zameranie či vkus je im blízky a koncoročné rebríčky tohto média sú pre nich zaujímavé a prínosné pri objavovaní zameškaného. Keď sa však tieto rebríčky dajú dohromady, dozvieme sa, ktoré albumy boli naozaj tými najlepšími. Teda aspoň v prípade, že dôverujete úsudku profesionálov, ktorí hudbe venujú viac času ako bežní poslucháči, a súhlasíte s tvrdením, že to, čo je najpredávanejšie, nasledovanejšie či najstreamovanejšie, nemusí byť vždy to najlepšie, najhodnotnejšie či nadčasové.

Na stránke Albumoftheyear.org nájdete na jednom mieste prehľad všetkých relevantných koncoročných rebríčkov od hudobných magazínov, svetových denníkov či rádií. Sú ich desiatky a pridanou hodnotou AOTY je, že z nich zároveň vytvára sumarizačný agregát - nazvime to koncoročný meta-rebríček - ktorý zoraďuje albumy podľa skóre získaného na základe umiestnenia v rôznych koncoročných "best of" zoznamoch.

Je to celkom jednoduchá matematika - za prvé miesto získa album 10 bodov, za druhé 8, za tretie 6, za umiestnenie v Top 10 päť bodov, za umiestnenie v Top 25 tri body a za iné umiestnenie jeden bod. Druhý zaujímavý rebríček, ktorý AOTY ponúka, je zase postavený na spriemerovaní percentuálnych hodnotení kritikov v recenziách tohtoročných albumov. Ide teda o rovnaký princíp, na akom funguje známejší a dlhšie existujúci portál Metacritic.com.

Vyrovnaný rok plný silných albumov

Minulý rok bol v oboch rebríčkoch jasným víťazom Kendrick Lamar s albumom To Pimp a Butterfly, ktorého kvality potvrdilo aj jedenásť nominácií na Grammy (päť z nich premenil na ocenenia, no hlavnú cenu Album roka mu akadémia nedopriala). V koncoročnom agregáte AOTY získal raper z Comptonu 489 bodov (viac než dvojnásobok oproti Sufjanovi Stevensovi na druhom mieste) a rebríček najlepších recenzií ovládol vďaka bezkonkurenčnému priemernému skóre 94/100.

Tento rok je to omnoho vyrovnanejšie a na prvých miestach oboch meta-rebríčkov sú dokonca rozdielne mená. Najlepšie skóre podľa umiestnení v koncoročných rebríčkoch má David Bowie s finálnym albumom Blackstar. Aktuálnych 478 bodov má za 19 prvenstiev, desať druhých miest, sedem bronzových umiestnení, 23 zaradení do Top 10, ďalších 14 pozícií v Top 25 a deväť iných umiestnení. Za ním je s neveľkým odstupom Beyoncé, ktorá má 425 bodov. Jej šiestu štúdiovku Lemonade za najlepší album roka označilo 18 hudobných redakcií, na druhej aj tretej pozícii bodovala po sedemkrát, ďalších 20 redakcií ju zaradilo medzi Top 10 albumov roka, dvanásť medzi Top 25 a jedenásť na nižšie priečky svojich rebríčkov. 

Tieto výsledky ešte nie sú úplne definitívne, keďže je možné, že niektoré magazíny a redakcie svoje rebríčky zatiaľ nezverejnili, ale pravdepodobne už žiadne zásadné rošády v rebríčku nenastanú. Tretí najlepší album roka nahral Frank Ocean (Blonde, 366 bodov), štvrtá je sestra Beyoncé - Solange (A Seat at the Table, 334 bodov) a prvú päťku uzatvára Radiohead (A Moon Shaped Pool, 300 bodov). 

Top 20 v rebríčku 2016 Music Year End List Aggregate: 
(poradie k 22. 12. 2016) 

1. David Bowie - Blackstar
2. Beyoncé - Lemonade 
3. Frank Ocean - Blonde 
4. Solange - A Seat at the Table 
5. Radiohead - A Moon Shaped Pool 
6. Chance The Rapper - Coloring Book 
7. Kanye West - The Life of Pablo 
8. Angel Olsen - My Woman 
9. Nick Cave & The Bad Seeds - Skeleton Tree 
10. A Tribe Called Quest - We got it from Here… Thank You 4 Your service 
11. Anohni - Hopelessness 
12. Bon Iver - 22, A Million 
13. Anderson .Paak - Malibu 
14. Mitski - Puberty 2 
15. Leonard Cohen - You Want It Darker 
16. Car Seat Headrest - Teens of Denial 
17. Rihanna - ANTI 
18. Danny Brown - Atrocity Exhibition 
19. Kaytranada - 99.9% 
20. Blood Orange - Freetown Sound 

Pozrite si celý rebríček aj s podrobnosťami o skóre


Najlepšie recenzie mali Nick Cave a Bon Iver

Trochu inak to vyzerá v rebríčku zostavenom podľa priemerného skóre v recenziách. Hodnotiť jeden konkrétny album krátko po jeho vydaní a prideľovať mu percentuálne skóre je totiž podstatne iná úloha, ako pozerať sa spätne na celý rok a zoraďovať nahrávky v rebríčku, kde prvé miesto môže obsadiť vždy len jeden. Oba meta-rebríčky sa tak síce čiastočne prelínajú, no zároveň každý ponúka trochu iný "objetivizovaný" pohľad hudobnej kritiky na to najlepšie z roka 2016. 

Najlepšie hodnoteným albumom v recenziách bol tento rok Skeleton Tree od formácie Nick Cave & the Bad Seeds. Na AOTY má priemerné skóre 89/100 na Metacritic.com dokonca 95/100. Rozdielne skóre vykazujú "metastránky" preto, lebo ho vypočítali na základe iného zoznamu recenzií (tu naráža objektivita takýchto meta-rebríčkov na problém - ktoré médiá a ich rebríčky či recenzie sú relevantné a ktoré nie?).

Druhé miesto na AOTY má Bon Iver so štúdiovkou 22, A Million, tretia je Beyoncé, za ňou sú v Top 10 v tomto poradí Solange, Radiohead, Frank Ocean, Leonard Cohen, A Tribe Called Quest, Mitski a Angel Olsen. David Bowie je na 13. mieste. Až 81 albumov má pritom priemerné skóre 80 a viac. Samotné poradie teda v tomto rebríčku nie je až také dôležité ako v prípade agregátu koncoročných best of rebríčkov. Ak ale hľadáte prehľadný zoznam najlepšie hodnotených svetových albumov roka, určite si ho preskúmajte. Dokonca si v ňom môžete vyselektovať to najlepšie podľa hudobných žánrov.


Aktualizácia (15:10): Vlastný meta-rebríček zverejnila aj BBC, objavili sme ho až po zverejnení článku. Vychádzajúc z podobnej metodiky ako AOTY, avšak s menším počtom sledovaných médií, zoradila britská verejnoprávna služba 20 albumov do tzv. "rebríčka rebríčkov". Vyzerá to veľmi podobne, len s prehádzaným poradím a pár menami navyše:

1. Beyoncé - Lemonade 
2. David Bowie - Blackstar 
3. Frank Ocean - Blond 
4. Chance The Rapper - Coloring Book 
5. Solange - A Seat At The Table 
6. Kanye West - Life Of Pablo 
7. A Tribe Called Quest - We Got It From Here 
8. Radiohead - A Moon Shaped Pool 
9. Angel Olsen - My Woman 
10. Mitski - Puberty 2
11. Leonard Cohen - You Want It Darker 
12. Rihanna - Anti 
13. Anderson .Paak - Malibu 
14. Bon Iver - 22, A Million 
15. The 1975 - I Like It When You Sleep, for You Are So Beautiful yet So Unaware of It
16. Anohni - Hopelessness 
17. Car Seat Headrest - Teens of Denial 
18. Nick Cave & The Bad Seeds - Skeleton Tree 
19. Christine & The Queens - Chaleur Humaine 
20. Kaytranada - 99/9% 

BBC rebríček zostavila na základe 25 zoznamov najlepších albumov roka (v AOTY je ich takmer 100), ktoré zverejnili magazíny ako Billboard, Rolling Stone, NME, Cosmopolitan, denník The Times či portál DigitalSpy. Beyoncé sa na prvom mieste objavila v deviatich z nich. 

PS: Pre tých, ktorí majú radi Hudba.sk a dokážu prekúsnuť, že náš výber bude oproti takýmto meta-rebríčkom podstatne subjektívnejší a zaujatejší, pripravíme aj tentoraz na prelome starého a nového roka výber toho najlepšieho podľa našich redaktorov. Samozrejme nevynecháme ani slovenské albumy, ktoré by ste v rebríčkoch zahraničných médií hľadali márne. 

Autor: Patrik Marflák + SITA (rebríček zostavený BBC)
Foto: Daniela Vesco/Invision for Parkwood Entertainment // Jimmy King

Súvisiaci interpreti: Beyoncé, David Bowie