Vydávanie albumov po jednom či dvoch singloch v intervaloch dvoch-troch rokov ustupuje do úzadia. Súčasným trendom, ktorý u nás propaguje aj Komajota, sa stáva vydávanie samostatných singlov podporených vizuálnou stránkou, šírených internetom. A časom, ak sa podarí, vyjdú aj na fyzickom nosiči.

Prešovskej formácii sa to podarilo. Po piatich rokoch od ostatnej štúdiovky Kolobeh (2010) tento mesiac vydáva svoj nový, v poradí štvrtý album. Je však prvým bez veľkého vydavateľstva za chrbtom a tiež prvým, z ktorého bola veľká časť skladieb už zverejnená prostredníctvom videosinglov.

"Druhé Slnko je akýsi denník, ktorý vznikal päť rokov. Po celý čas sme skladali piesne, vydávali single až prišiel moment, keď sme sa dohodli, že je čas urobiť čiaru a vydať album, ktorý zhrnie toto obdobie. Impulzom k vydaniu bolo aj desiate výročie fungovania kapely. Album bude teda obsahovať staršie single, nové skladby a bonusová časť ponúkne divné skladby, ktoré pochádzajú z projektu nášho textára Michala Baláža," objasnil spevák, klávesák, skladateľ a líder skupiny Martin Husovský.

Rôznorodá zmes, ktorá baví

Hovoríte si, že pri ôsmich už predtým známych piesňach už o album nebude záujem? Dnes to platí skôr naopak, ľudia si radšej kúpia niečo, čo už poznajú, najmä, ak kapela so skladbami v rámci fyzického nosiča ponúkne niečo navyše. V prípade Komajoty je to v rámci prebiehajúceho predpredaja albumu napríklad možnosť stretnúť sa s niektorým z členov skupiny na káve, či súkromný unplugged koncert v obývačke. A samozrejme aj samotné CD s pekným bookletom výtvarníčky Márie Čorejovej.

Nás však viac zaujíma, ako celý album znie, preto sme si ho od kapely vyžiadali ešte pred oficiálnym vydaním (9.12.), keďže samotná kapela už o ňom v rozhovoroch prezradila dosť. Albumovej novinke opäť, už neodmysliteľne, velia klávesy, popri ktorých si vcelku zaujímavé zastúpenie našli aj sláčikové nástroje, cimbal, vkusne namiešaná elektronika a surovosť akustických nástrojov. Táto kombinácia sa v piesňach ako Január, Dve muchy, Veterné mlyny či Most postarala o komornú, baladickú a intímnu atmosféru, v songoch Dym a Schody prispela k zmene dynamiky a v prípade skladieb I Hate YouFinally ide o absolútnu explóziu, akú sme u Komajoty doteraz nepočuli.


Najväčšie zastúpenie si na albume našli práve piesne s intímnym, komornejším ladením. Prototypom je Január, ktorý poslucháča vtiahne na vlnu baladickosti a jemnosti s jedinečnou, uchu lahodiacou atmosféru. Tá neposúva skladbu k baladám podnecujúcim jesennú a zimnú depresiu, naopak, ak ostanem pri jesennom motíve, odkrýva jej farbistú, pokojnú stránku. Nie všetky piesne z kategórie pomalých a osobných však možno označiť za balady. Naopak, texty piesní, ktoré si podelili Jozef HusovskýMartin Baláž a jedným prispela aj Silvia Kaščáková (Most), vyjadrujú v rôznych myšlienkových rovinách nádej a vieru, ich pozitívne naladenie pôsobí veľmi príjemným dojmom.  

S mojím nepochopením sa naopak stretla melancholickejšia skladba Krížové pravidlo, ktorá je po hudobnej stránke príjemne minimalistická, no až prílišné minimum prináša aj textová stránka. Necelé tri minúty vyplnené dookola sa opakujúcimi dvoma riadkami textu, nech je myšlienka akokoľvek zmysluplná, nenavodzujú potrebu vrátiť sa k skladbe znova a znova, pretože už na prvýkrát odznela akoby viackrát za sebou.


Progres alebo jednorazový experiment?  

V roku 2014 predstavila Komajota svoju prvú skladbu v angličtine. Tento nápad neskrsol v ich hlave, ale v hlave Michala Baláža, autora textu k piesni Everybody Dies Alone, ktorý v tom čase pracoval na svojom absolventskom filme. Prešovčania sa úlohy jeho zhudobnenia zhostili a nakoniec nezostali pri jedinej anglicky otextovanej piesni. Spolu tri anglické skladby umiestnili ku koncu albumu.

U niektorých interpretov je kombinácia textov v rôznych jazykoch rušivá. Najmä, ak sú na nahrávke umiestnené tak, ako na albume Druhé Slnko - teda jedna časť slovenská, druhá anglická (aj keď v prípade Komajoty tvorí absolútny záver albumu ešte jedna v slovenčine). Druhé Slnko však nie je albumom, na ktorom dvojjazyčnosť vadí. Naopak, vnímam to ako svieži závan, ktorý odvial kapelu zase trochu ďalej a ukázal jej ďalší možný rozmer. A poriadne prekvapujúci.

Slová jedného z anglických songov I Hate You by totiž od formácie charakterizovanej prevažne jemnými piesňami s čistými melódiami a líniami klávesových nástrojov asi nikto nečakal. A už vôbec nie ten drive, ktorý trojica anglických skladieb prináša. Surovosť a nástojčivosť akustických nástrojov v kombinácii s elektronikou vytvorila songy, ktoré sú na míle vzdialené bežnej tvorbe Prešovčanov.

Ak by kapela v takejto tvorbe pokračovala, zrejme by bola výsledkom výrazná obmena fanúšikovskej základne. Ide však skôr o zaznamenanie istého časového úseku, kedy hudobníci spolupracovali na soundtracku k spomínanému filmu. Veď samotný líder kapely označil túto časť albumu za bonusovú a skladby v nej za divné. "Chceli sme ukázať, že aj takéto piesne sme počas uplynulých piatich rokov nahrali," vysvetlil Martin Husovský.


Bez podpory rádií je to ťažšie, no nie nemožné   

Od čias hitu Ráno v novinách uplynulo už veľa rokov. V tom čase bola Komajota na výslní a jej vôbec prvý hit znel z rádií takmer nepretržite. Singlov s podobným, i keď už o čosi miernejším osudom bolo ešte niekoľko. Potom však nastalo z pohľadu komerčného úspechu ticho. Trojica hudobníkov však neplakala nad nepriazňou rádií a nad svojou budúcnosťou nezalomila ruky.

Využila internet na šírenie svojej tvorby medzi fanúšikmi nielen cez štandardné sociálne siete a Youtube, ale aj prostredníctvom vlastnej relácie vysielanej z prešovského multimediálneho priestoru a nahrávacieho štúdia Umpax. Takto napokon pred pár týždňami predstavila aj svoj nový album.

Z doterajších desiatich rokov svojej existencie funguje kapela týmto spôsobom už polovicu času a častým zverejňovaním noviniek spolu s videoklipmi si celkom úspečne dokáže zabezpečiť pozornosť svojej fanúšikovskej základne. Dlhú bezalbumovú etapu teda aktuálne uzatvára štvrtá štúdiovka a bude zaujímavé sledovať, akým smerom sa bude Komajota uberať v najbližších rokoch.


Komajota – Druhé Slnko 
(vlastným nákladom, 2015) 

1. Do tla 
2. Dym 
3. Minúty
4. Január 
5. Dve muchy 
6. Schody 
7. Veterné mlyny 
8. Most 
9. Krížové pravidlo 
10. Koniec 
11. Žiarovka

Bonusová časť:
12. Everybody Dies Alone 
13. Finally 
14. I Hate You 
15. 13 tisíc

Autorka: Miroslava Rabčanová
Foto: obal albumu - Mária Čorejová

Súvisiaci interpreti: Komajota