Vari niet znalca tvrdšej slovenskej hudby, ktorý by v druhej polovici 80. rokov nemal v "merku" svojhlavú formáciu Dereš. Tá sa vedela vo vtedajšej spleti vynájsť originálnymi riešeniami, zdobiacimi aj jej prvú regulárnu platňu z roku 2016. Muzikanti v energickom hardrockovom habite dokazujú, že ich studnica nápadov nie je v žiadnom prípade vyčerpaná.

Doba pred 30 rokmi priala muzike oscilujúcej medzi rýchlejším heavy metalom a riffovejším hard rockom. V Česko-Slovensku to začalo platiť hlavne po revolúcii, kedy sa šťastnejším vytrvalcom podarilo vydať nosič. Z vyložene slovenských reprezentantov išlo napr. o Metalindu či Sexit, tých menej jasajúcich kapiel však bolo oveľa viac - Krakatit, Kobra, Metla, Hematit, Makar Čudra, Wizard, Omikron alebo Mahuliena... A takto by sa dalo pokračovať povedzme až k skupine Dereš, na ktorej prvú ucelenú kolekciu fanúšikovia čakali tri dekády.

Nahrávok z jej dielne bolo viac (vychádzajú na druhom disku), reprezentatívnou video vzorkou sa však stali hlavne dve - nemeckým speed metalom infikovaná perla Na panské a na zadok pevne posadený hard rock Zlatý vek. Nimi kapela ukázala obidve tváre, melodicky rýchlu i riffovo dôraznú. A hoci debutový albm nesie názov tej prvej, výsledok je hudobne ladený skôr do výrazu druhého menovaného titulu.


Moderná tvár hard rocku na slovenský spôsob

Zrejme preto sa nová podoba skladby Zlatý vek symbolicky prebojovala do čela platne. Skladba trochu nadväzuje na staršiu tvorbu, ale prerobená verzia disponuje modernejšími groovy riffmi s náznakmi grunge, ktoré sa až v strede lomia do znamenitého, melodiku prelomu 80. a 90. rokov evokujúceho refrénu. Hoci je čírym nezmyslom očakávať od legendárneho pojmu uháňajúce dvojkopáky, trilkujúce "both" sóla a výškové refrény á la Running Wild (ruku na srdce, toto slovenskí muzikanti nikdy nemali v krvi), isté náznaky vybadať v Strácam a najmä v skladbe Svedomie, ktorá na plnokrvnú revolúciu určite nestačí, no ako poctivo upaľujúca výnimka poteší o to viac.

Zostava Vojto Bohuš (spev), Ivan Horváth (gitara), Lukáš Horváth (klávesy), Aty Béreš (basová gitara) a Martin Uherčík (bicie) namixovala decentný hardrockový koktejl, akému pre lepšiu predstavu holdujú kapely typu Whitesnake, Def Leppard či Judas Priest. Osvedčený recept "riff - sloha - sloha - refrén - sólo - refrén" nachádza na platniach týchto umelcov univerzálne uplatnenie, sem-tam ozvláštnené poprehadzovanou štruktúrou. To by mohol byť prípad piesne Túžba, kde sa počas piatich minút vystriedajú zaujímavé plochy, zaváňajúce nesmelým experimentovaním.


Dravé gitary a spev vždy zavážia

Riffy majú prevažne chlpatejší, niekde možno až špinavší charakter. Podobným smerom sa na prvý pohľad uberajú i sóla - pôsobia neučesane, ale Ivan si na ich výstavbe dal záležať. Drsná gitara je jemne prečistená klávesovými zvukmi, čo dokazuje, že Horváthovci si rozumejú viac než dobre (Sen). Odľahčenejšie pasáže s Bérešovou dominujúcou basgitarou alebo skreslenou gitarou (Zastav to) patria k ozajstným lahôdkam, umocneným presvedčivým Bohušovým spevom. Technicky nie je úplne čistý, ale má priebojnosť, primeraný rozsah, odhodlanosť, dravý odtieň a ľahko identifikovateľnú farbu.

Texty sa nehrajú na velikášske filozofovanie, idú priamo k podstate a pritom i jednoduché témy sú napísané veľmi vkusne (Žiť čo to dá, Zostaň s ňouSprávy z domova). Bohuš ohýba slová s prehľadom aj v nebezpečnejších výškach, kde o kvalitách interpreta poslucháči rozhodujú až na základe chytľavého refrénu, ktorý musí byť odspievaný bezchybne. Silné nápady si pätica ponechala i na záver - Víno s kaviárom, spomínané SvedomieEnergia môžu pokojne reprezentovať novodobú tvár Derešu, spájajúcu groovy modernu, akustické plochy, mierne experimentálny prístup a klasický prejav z 80-tych rokov.

Opodstatnenosť vydania platne Na panské je napriek viac než 30-ročnému odstupu od založenia Derešu nespochybniteľná. Kapela nezaspala na vavrínoch zašlej slávy, naopak, servíruje moderný hard rock, držiaci prst na tepe doby. Silné inštrumentálne výkony podopierajú výborné texty, reagujúce na súčasnosť. Najviac poteší fakt, že skladby nepôsobia tuctovo - skladateľská invencia muzikantov rokmi nevyschla a určite by bol na nich hrdý aj dlhoročný gitarista/basgitarista a líder skupiny Vlado "Šešo" Šešera, ktorému je album, vydaný symbolicky desať rokov po jeho smrti, venovaný. Zostáva len dúfať, že súčasná zostava má v zásobe rovnako silné riffy aj na druhú štúdiovku a že na ňu nebudeme musieť čakať ďalších 30 rokov.

Dereš - Na panské
(2016)

1. Zlatý vek
2. Zostaň s ňou
3. Žiť čo to dá
4. Túžba
5. Sen
6. Nezúfaj
7. Strácam
8. Správy z domova
9. Zastav to
10. Víno s kaviárom
11. Svedomie
12. Energia

PS: Album by sa mal tento rok vďaka záujmu fanúšikov dostať na trh aj v podobe vinylu. Viac info na oficiálnom webe Deres.sk

Vypočujte si celý album na Deezeri:



Pozrite si záznam z októbrového krstu albumu Na panské:


Autor: Marek Danko
Foto: Facebook.com/deresband