Nové skladby, expresne vydaný vinyl v limitovanej edícii a najmä silný, nadčasový odkaz Mareka Brezovského. To všetko pritiahlo v utorok večer do Starej tržnice vyše dvetisíc ľudí zvedavých na predzvesť druhého albumu s pečaťou talentu, ktorý pred viac ako dvadsiatimi rokmi odišiel predčasne vo veku 20 rokov.

Nová kapitola hudobnej tvorby Mareka Brezovského. Aj takto bol avizovaný koncert Hrana organizátormi, muzikantmi a kamarátmi okolo klaviristu a skladateľa, ktorý zomrel v roku 1994 na predávkovanie heroínom. Okrem špeciálneho vinylového vydania albumu s rovnomenným názvom mal koncert upozorniť aj na troj-DVD a druhý album obsahujúci prepracované Marekove hudobné nápady. Ten je momentálne vo fáze príprav, no popri vinyle s viacerými raritami si mohli fanúšikovia v utorkový večer spraviť radosť aj čerstvou edíciou tričiek s prvými troma z desiatich motívov, ktoré vytvorili desiati rôzni umelci.

Opäť trochu iná Hrana

Tou najväčšou satisfakciou pre fanúšikov Hrany bol však koncert samotný. Repertoár kultového albumu totiž naživo neznie často a minulý rok sa dokonca hovorilo o rozlúčke s live verziou Hrany
Po prekvapivom hip-hopovom predskokanovi, ktorým bol Prezident Lourajder, odštartovala očakávané vystúpenie silná muzikantská zostava - Oskar Rózsa (klávesy), Martin Valihora (bicie), Vladislav "Slnko" Šarišský (klavír), Marek Minárik (basgitara) a nováčik v tomto projekte Adam Mičinec (gitara). Hneď prvou bola doposiaľ nepočutá novinka Hľadáme, ktorá bude úvodným kúskom aj na novom CD. Autorkou textu je Marekova sestra Mirka Brezovská, ktorá sa aj v minulosti podieľala na (spolu)tvorbe textov k jeho sugestívnej hudbe.

Nasledovali už známe skladby Všetko je inak, takmer desaťminútová inštrumentálka Holičova výpoveď a jeden z bonusov na reedícii Hrany z roku 2011 - Vietor, ktorý prekvapivo odspieval bubeník Martin Valihora. Aj tento zaujímavý krok mohol napovedať niečo o tom, ako asi môže vyzerať proces tvorby druhého albumu pod vedením Oskara Rózsu. Ten totiž v utorok oproti minulosti prenechal viacero speváckych pasáží nielen kolegom v kapele, ale aj špeciálnym hosťom. O tom, že koncertná podoba Hrany sa neustále vyvíja, svedčili aj nové aranžmány. Kým v minulých rokoch sa rôzne zostavy snažili zostať čo najviac verné pôvodným verziám skladieb a rozdiely vo finálnom vyznení súviseli najmä s ich nástrojovým obsadením, teraz sa pätica hudobníkov odvážila doplnením pôvodných kompozícií zvýrazniť atmosféru pomalších pasáží a skladieb, či ešte viac pritvrdiť v tých rockovejších.

Niekedy to fungovalo viac (Holičova výpoveď, Llano Estacado, Košulenka, Nechcem byť ako ostatní), inokedy menej - napríklad v zrýchlenej a tvrdšej verzii Keď kvety stromom odpadnú sa v tom energickom "hluku" trochu strácal zvuk klavíra. V každom prípade išlo o hudobne najodvážnejšie prevedenie Hrany a najmä pre tých, ktorí zažili koncerty v rámci turné v roku 2011 aj vlaňajšie v KC Dunaj, mohli byť nové zvuky v skladbách zaujímavým a vítaným osviežením. Zásluhu na tom mal okrem pridaných klávesových partov Oskara Rózsu najmä 22-ročný gitarový talent Adam Mičinec, ktorý napriek generačnému rozdielu do zostavy zapadol veľmi dobre. Na sólovanie mal síce menej priestoru ako v kapele Mariána Greksu či na ostatnom turné Čistých Tvarov, no aj v harmonickej súhre s klavírom a klávesami potvrdil svoje kvality.


Slová stratené v dave aj zimomriavky

Viac hudby v podobe obohatených aranžmánov a hostí však nemusí vždy znamenať väčšiu emočnú silu koncertu. Potvrdilo sa to najmä pri introvertnejších piesňach, ktoré o kus lepšie vyzneli na podstatne komornejšom koncerte v MMC (2011). 
Dojmu spevácky slabšieho, resp. nevyrovnaného večera nepomohli ani menšie "zakopnutia" počas vystúpení s hosťami. Príkladom môže byť srdcovka mnohých fanúšikov - sebareflektívna balada Chcem byť sám. Hovorené slovo v nečakanom prevedení Mariána Slávku bolo síce fajn, vysoké vokály s emóciami nabitým textom refrénu sa však stratili niekde v dave.

Koncertná verzia s vokálom Igora Ajdžiho Saba, ktorý má k Brezovského hlasu bližšie ako Oskar, tak zostala neprekonaná. Mimochodom, nájdete ju na spomínanom troj-DVD, ktoré malo byť v Starej tržnici k zakúpeniu, napokon ho však tvorcovia nestihli dokončiť. Vyjde však už čoskoro a okrem záznamu z MMC ponúkne aj celovečerný dokument Hrana - 4 filmy o Marekovi Brezovskom a dokument zo zákulisia Hrana tour 2011.

S problémom sa v priebehu večera stretla aj speváčka Ivana Mer, ktorej premiérovú živú interpretáciu skladby Tak sa stále pýtam narušila spätná väzba. Bez komplikácií sa vo svojom vystúpení zaobišiel slovenský bluesman Erich Boboš Procházka, ktorý v skladbe 68 hosťoval tradične hrou na ústnej harmonike. Medzi vrcholy koncertov Hrany pravidelne patrí aj prevedenie balady Anjel v sólovom podaní Vlada Šarišského, ktorý nielen úžasnou hrou na klavír ale aj absolútne sústredeným a precíteným spevom vyvoláva zimomriavky.

Hrana v Starej tržnici, 3.11.2015 Zdroj: Marko ErdMarek Ormandík umocnil atmosféru maľbou na plátno - na konci zatretou na čierno

Hudba ako živý organizmus

Silný bol aj úplný záver vystúpenia. Prídavkovú časť odštartovalo krásne inštrumentálne vyznanie More a ty, nasledovala druhá z noviniek s názvom Chýbam, ktorá dala so svojím gitarovým aranžmánom opäť vyniknúť Adamovi Mičincovi. Koncertu definitívne "odzvonilo" kultovou záležitosťou Niekde zvoní hrana, ktorú hudobníci ozvláštnili klávesovo-gitarovým introm. Odozva dvojtisícového davu po doznení jednej z najsilnejších Brezovského skladieb bola pre Oskara a ďalších aktérov určite jasným potvrdením toho, že vrátiť sa po vlaňajšej "rozlúčke" opäť na pódiá bolo dobrým rozhodnutím. A nám nezostáva nič iné, než počkať si čím prekvapia nabudúce.

Aktualizácia (6.11., 8:00): V článku bolo pôvodne uvedené, že v pláne je aj jarné turné. Túto informáciu priniesol po koncerte Denník N (medzitým text opravili), organizátori ju však nepotvrdili: "Informácia o turné vznikla úplne mimo nás. Tým, že album vyjde ešte len budúci rok, turné nestihneme. Hudobníci majú mnoho iných povinností, takže plánovať turné sa ešte nedá."

V každom prípade sledovať dianie okolo projektu Hrana je ako sledovať zvláštny, na Slovensku nevídaný živý organizmus. Nielen, že si skladateľsky vyspelý album našiel v prvom desaťročí svojej existencie cestu k tisíckam poslucháčom bez akejkoľvek propagácie, ale zdá sa, akoby sa aj všetky tie dopredu vypredané koncerty organizovali tak nejak samé, bez námahy. S rovnako zanietenými muzikantmi aj publikom na nich vzniká silná emócia dávajúca koncertom atmosféru svojráznej omše.

Koniec-koncov, okrem záujmu o hudbu bol pre mnohých tento koncert (so symbolickým dátumom konania deň po pamiatke zosnulých) aj istým gestom úcty a holdu voči Marekovi samotnému. S
náď najlepšie to vystihol novinársky kolega Oliver Rehák, keď po koncerte skonštatoval: "Stále je neuveriteľné, že autorom hudby bol tínedžer a donekonečna sa dá špekulovať, ako by pokračoval ďalej..."

Setlist koncertu Hrana v Starej tržnici, 3.11.2015:

1. Hľadáme (nová skladba)
2. Všetko je inak
3. Holičova výpoveď
4. Vietor (odspieval Martin Valihora)
5. Keď kvety stromom opadnú
6. Láska
7. Anjel (odspieval Vladislav "Slnko" Šarišský)
8. Cigánska
9. Llano Estacado
10. 68 (+Erich Boboš Procházka na ústnej harmonike)
11. Chcem byť sám (+Marián Slávka, hovorená časť textu)
12. Košulenka
13. Tak sa stále pýtam (+Ivana Mer)
14. Nechcem byť ako ostatní
--
15. More a ty
16. Chýbam (nová skladba)
17. Niekde zvoní hrana

Autori: Júlia Šimková, Patrik Marflák
Foto: Marko Erd

Súvisiaci interpreti: Marek Brezovský