Legendárny slovenský spevák, hudobník a skladateľ Pavol Hammel v sobotu 2. apríla odštartoval novú koncertnú šnúru po desiatich slovenských mestách pod názvom Z pekla šťastie Tour 2016. Odvtedy koncertuje každý večer, už zajtra tak bude mať za sebou polovicu jarného turné, počas ktorého fanúšikom servíruje naozaj bohatý výber svojej tvorby.

Cieľom turné je predstaviť fanúšikom aktuálny album, ktorý sa na trhu objavil koncom novembra minulého roka. Prvý koncert sa symbolicky udial v Dome kultúry v bratislavskej mestskej časti Devín, ktorá je už niekoľko rokov hudobníkovým bydliskom. Tento fakt citeľne ovplyvnil atmosféru večera, ktorú najlepšie vystihujú prívlastky komorná, intímna, susedsky priateľská, dokonca až rodinná.

Už krátko pred stanoveným časom začiatku koncertu sa asi dvestomiestna sála zaplnila zástupcami všetkých generácií, ktorí sa vzájomne srdečne zdravili a zo zachytených útržkov rozhovorov bolo jasné, že napospol ide o dobrých známych - príbuzných či priateľov. Nefalšovaná radosť z toho, že v ten večer vystúpi ich slávny spoluobčan, ktorého si vážia a sú na neho hrdí, sa dala krájať. Stačilo, že sa hlavný protagonista večera ešte pred začiatkom vystúpenia na okamih objavil v sále, aby si skrátil cestu do zákulisia, a vyvolalo to obrovské nadšenie a ovácie.

Polstoročie nadčasových piesní

Niekoľko minút po devätnástej sa sála ponorila do tmy a na decentne osvetlenom javisku sa objavil Pavol Hammel. Len sám a so svojou nerozlučnou akustickou gitarou a s ústnou harmonikou predniesol skladbu Spievam si pieseň. Túto čistú a sugestívnu pieseň možno považovať za vôbec prvú vlastnú skladbu skupiny Prúdy, ktorú Pavol zložil ešte v roku 1965. Autorom lyrického textu je Rudolf Skukálek, neprávom zabudnutý slovenský básnik a textár (zrejme aj kvôli jeho emigrácii do vtedajšieho západného Nemecka, kde dlhé roky pôsobil v rádiu Slobodná Európa).

Po aplauze a zvítaní sa s hľadiskom na pódium prišli členovia sprievodnej skupiny, ktorí sa podieľali aj na nahrávaní aktuálneho albumu Z pekla šťastie: gitarista Juraj Burian, hráč na bicie nástroje Michal Pajdiak, dvaja českí hudobníci - kontrabasista Petr Tichý a klávesista Vítek Pospíšil, a tiež - ako sa Hammel vyjadril, "aby sa bolo aj na čo pozerať" - speváčka Andrea Zimányiová. Prvou piesňou, ktorú spolu predviedli, bola Beriem si ťa z albumu Nočná galéria (2011), veľmi priaznivo hodnotenom hudobnými kritikmi, ktorý bol po hudobnej stránke akousi predzvesťou aktuálneho albumu.

Aj keď leitmotívom turné je predstaviť nový album, do koncertného playlistu Pavol Hammel zaradil aj svoje staršie i úplne najstaršie hity. A tých vzniklo počas jeho vyše päťdesiatročného pôsobenia na hudobnej scéne neuveriteľné množstvo. Dôkazom toho je 24 radových, šesť koncertných, osem kompilačných albumov a množstvo singlov. Pavol Hammel neskladá hity prvoplánovo, jemu sa jednoducho "pritrafili". Z aktuálneho albumu na koncerte zazneli štyri piesne - Dva životy, Ešte si neprišla, Za všetkým len tyArchívne viny. Ústredná pieseň albumu Z pekla šťastie na koncerte nezaznela, ako spevák vtipne poznamenal, "treba si ju aj pozrieť", čím narážal na nedávno predstavený videoklip k tejto skladbe.

Divákov okrem iných zaujali skladby Keď prší (album Nočná galéria) zahraná s výrazným artrockovým úvodom v pinkfloydovskom duchu, Kreditka srdca (rovnomenný album z roku 2004), určite aj vďaka textu Borisa Filana, podľa ktorého "Ja ani netuším, že aj vtedy, keď mi je zle, tak je mi strašne dobre", či Margaret Steiffová (album Divadielka v tráve, 1984), v ktorej je vyjadrený obdiv ťažko skúšanej a pritom o emancipáciu sa snažiacej žene - podnikateľke žijúcej v "mestečku Geningen" na začiatku 20. storočia, ktorá "vymyslela deťom plyšového medveďa".

Hviezda v pravom zmysle slova

Priestor v rámci koncertného setlistu dostali aj dve duetá z legendárneho muzikálu (v čase jeho vzniku sa mu z ideologických dôvodov muselo hovoriť "rocková opera", kým napríklad Marián Varga, ako jeden z jeho autorov ho označuje ako "pesničkovú hru") Cyrano z predmestia, ktorý vznikol v roku 1977, a to Pieseň pre Roxanu (Ja nemám lásku v malíčku)Pravá láska. Pavol Hammel ich počas svojej kariéry spieval naživo s rôznymi partnerkami, tentoraz ňou bola Andrea Zimányiová, ktorá aj tu ukázala, že je excelentnou sólovou speváčkou. Platí to aj v prípade spoločného prednesu skladby Vôľa bohov, ktorú Pavol Hammel zložil pre balet Everest, a ktorý mal premiéru v novembri 2009 v Slovenskom národnom divadle.  Svoje kvality Zimányiová potvrdila aj pri svojom sólovom výstupe (čo zdôvodnila tým, že "aj Pali si musí oddýchnuť"), keď len za sprievodu Juraja Buriana na gitare bravúrne zaspievala pieseň Ľahulinká z repertoáru Radošinského naivného divadla, za čo sa jej právom ušiel neutíchajúci potlesk a divákom zase zimomriavky. 

K vrcholom večera určite patrila pieseň Staré kone nahé jazdkyne (album Prúdy 1999), kde nemožno okrem krásnej melódie prehliadnuť intímne verše Kamila Peteraja, ale tiež aj Smutná ranná električka, v ktorej smútok strašidelne a pritom krásne graduje. Považuje sa za kultovú pieseň vtedajšej mladej generácie a kritici ju označili za najlepšiu slovenskú rockovú skladbu 70. rokov, pričom ju zložili dve geniálne a pritom silne kontroverzné osobnosti - autor hudby Marián Varga a básnik Miroslav Válek, dlhoročný komunistický slovenský minister kultúry. V tejto skladbe osobitne vynikla gitarová zručnosť a talent Juraja Buriana, ktorý patrí k tomu najlepšiemu, čo na Slovensku máme.

Nechýbali ani bratislavskými lýrami (obe bronzovými) ocenené a stále sa v playlistoch rádií sa objavujúce skladby Dnes už viem (cenu dostala v roku 1983) a Cirkus Leto (1981). Nemôžem nespomenúť skladbu S holubom na hlave, ktorá vtipne a trefne naznačuje hodnotový prístup speváka a človeka Pavla Hammela: "Namiesto legendy, legendy bez chyby, môcť odísť s priateľkou na šalát do Ryby". Keď potom zaznela ďalšia kultová pieseň Zvoňte zvonky, nadšenie divákov kulminovalo na maximum. Pochopiteľne, publikum svojho slávneho suseda nemohlo nechať odísť bez prídavkov, no udialo sa to úplne prirodzene, bez čakania, keď spevák po dlho neutíchajúcom potlesku na svoju otázku "Chcete ešte?" dostal jednoznačnú odpoveď "Áno!". A tak Pavol Hammel pridal "tri čerešničky na torte" - Po písmenku, Listy do moraKeď pavúk svoje siete dotká.

Diváci odchádzali z koncertu dojatí a spokojní. A odôvodnene. Pavol Hammel znovu potvrdil, že aj po polstoročí pôsobenia na scéne (česko)slovenskej hudby je stálicou a nespochybniteľnou zárukou kvality. Jeho láskavá hudba spojená s textami kvalitných textárov a básnikov núti nenásilne k zamysleniu a súčasne mieri priamo do srdca, aj tým je nadčasová. A táto nadčasovosť robí z Paľa Hammela hviezdu v tom najlepšom slova zmysle. Vrelo preto odporúčam návštevu niektorého z koncertov šnúry Z pekla šťastie Tour 2016. Lebo ako sám Pavol Hammel hovorí: "Lepšie je mať z pekla šťastie, ako nešťastie z neba".
 
Setlist koncertu Pavla Hammela - Z pekla šťastie Tour:
(Dom kultúry Devín, 2. 4. 2016)

1. Spievam si pieseň
2. Beriem si ťa
3. Podnájom
4. Mladosť
5. Kamalásky
6. Pieseň pre Roxanu (Ja nemám lásku v malíčku) (duet s Andreou Zimányiovou)
7. Staré kone nahé jazdkyne
8. Dva životy
9. Ešte si neprišla (duet s Andreou Zimányiovou)
10. Keď prší
11. Margaret Steiffová
12. Kreditka srdca
13. Stále dokola
14. Cez plece
15. Ľahulinká (spev Andrea Zimányiová)
16. Pravá láska (duet s Andreou Zimányiovou)
17. Smutná ranná električka
18. Dnes už viem
19. Za všetkým len ty
20. Poď
21. S holubom na hlave
22. Zvoňte zvonky
23. Vôľa bohov (duet s Andreou Zimányiovou)
24. Medulienka
25. Cirkus Leto
26. Archívne viny

Prídavky:
27. Po písmenku
28. Listy do mora
29. Keď pavúk svoje siete dotká

Zostávajúce koncerty Z pekla šťastie Tour:

6. 4. - Lučenec, Divadlo B.S. Timravy 
7. 4. - Piešťany, Dom umenia (+ vernisáž výstavy obrazov Pavla Hammela
11. 4. - Skalica, Dom kultúry 
12. 4. - Bratislava, Ateliér Babylon 
13. 4. - Nitra, Nájomná jednotka 210 
14. 4. - Trnava, A Café​ Arena

Vstupenky:  Predpredaj.sk  

PS: Na jeseň bude turné pokračovať ďalšími približne 20 vystúpeniami na Slovensku aj v Českej republike.

Autor: Ivan Straka
Foto: Marko Erd - archív Hudba.sk

Súvisiaci interpreti: Paľo Hammel