Vystúpenie Hansa Zimmera v Bratislave bolo hollywoodskym predstavením so všetkým, čo k tomu patrí. Jeden z najznámejších súčasných skladateľov filmovej hudby si na pódium prizval ansámbl talentovaných hudobníkov a tí vydali zo seba všetko. K výpravnej atmosfére prispela aj dokonalá práca so svetlom, celkový dojem však narušila trochu zbytočná teatrálnosť prvej časti večera.

Hoci už vyše tridsať rokov skladá hudbu pre všetky filmové žánre, Hans Zimmer má podľa vlastných slov na pódiu strašnú trému a najlepšie sa cíti vo svojom kalifornskom štúdiu. Aj preto je aktuálne európske turné Hans Zimmer Live on Tour jeho debutom. Súdiac podľa nonšalantného vystupovania, záplavy príhod a komických momentov, ktoré predviedol 5. mája plnému bratislavskému štadiónu Ondreja Nepelu, znie to až trochu nepravdepodobne.  

58-ročný rodák z nemeckého Frankfurtu nenechal pri plánovaní svojej šou nič na náhodu. Vokály si "prenajal" od výborného Českého národného symfonického orchestra, ktorý nedávno sprevádzal na turné aj ďalšieho velikána filmovej hudby, Ennia Morriconeho. Nástroje vložil do rúk skupine skvelých hudobníkov z celého sveta, na pódiu svojou rôznorodosťou pripomínajúcej zasadnutie Valného zhromaždenia OSN. Svetelná šou je dielom svetoznámeho dizajnéra Marca Brickmana, známeho spoluprácou s Pink Floyd, Nine Inch Nails, Barbrou Streisand či nasvietením newyorskej dominanty Empire State Building.  

Divadelný nástup aj atmosféra

Už príchod na pódium naznačil, že nepôjde o žiadny "obyčajný" koncert, ale o muzikálovo-divadelno-kabaretnú zmes skladieb z najznámejších Zimmerových soundtrackov, podporenú dramatickými výkonmi a záplavou farebných svetiel. Hans Zimmer vo fraku sa skromne usadil za klávesy a začal vybrnkávať ľahučkú úvodnú melódiu z filmu Šofér slečny Daisy. S klarinetom nezbedne priskackal Richard Harvey, ktorý počas koncertu striedal všetky možné, prevažne dychové nástroje. Po ňom dotancovala na javisko ženská sláčiková sekcia a basgitaristka, krásky v krátkych flitrovaných šatách a vysokých čižmách nad kolená.

Nechýbali ani Guthrie Govan, dlhovlasý gitarový virtuóz a zakladajúci člen superskupiny The Aristocrats v oblaku blond kučier, či geniálny gitarista Mike Einziger z kapely Incubus. Postupne sa nazbierali hráči na bendžo, kovboj z divokého Západu s ťahacou harmonikou a dokrepčil aj huslista v loveckom klobúku. Za prvou oponou sa skrýval celý orchester a jej ďalšia vrstva odhalila spevácky zbor, stojaci nad ostatnými. To všetko za veselých tónov zo snímky Madagaskar.  

Hans Zimmer v Bratislave, 5.5.2016 Zdroj: Marko ErdPozrite si viac fotografií vo fotogalérii 

Slovensko je mu blízke  

Hollywoodska legenda nebola na Slovensku prvýkrát, podľa vlastných slov tu skladateľ strávil viac času, než doma. Známa je jeho spolupráca so súborom Sendreiovci, ktorý mu prišiel zahrať aj na afterparty po koncerte. Na začiatku sa ako správny šoumen svedomito prihovoril publiku v slovenčine, po obligátnom "Dobrý večer, dámy a páni! Ďakujem vám!" však už pokračoval v angličtine. Ak by nekomponoval hudbu, celkom slušne by sa uživil ako stand-up komik, pred každou skladbou podrobne predstavil kľúčových sólistov a podelil sa o príhody, ktoré sa spájajú s jej vznikom či filmom, v ktorom zaznela. Menej hovoreného slova by niekedy dokonca nebolo na škodu. 

Hoci soundtrackový kráľ nie je virtuóz, vo väčšine predstavených skladieb si aj zahral, napríklad na niekoľko gitár, syntetizátory či perkusie. Korene v punku a new wave ho pripravili skôr na kariéru rockovej hviezdy a na turné je to vidieť. Prechádza sa po pódiu, tancuje za "dirigentským" pultom zo syntetizátorov, alebo strúha fotogenické pózy s ostatnými umelcami.

Z antiky cez Afriku do Karibiku 

Všetky Zimmerove soundtracky v sebe majstrovsky spájajú grandióznosť, napätie a jemnosť. Hudba automaticky evokuje príslušný film. Crimson Tide je tajomný, tiesnivý a tají v sebe silu atómovej bomby. Gladiátor sa z antického vojenského pochodu prelieva do orgiastických bakchanálií s nádherným vokálom speváčky Czariny Russel. Leví kráľ v podaní juhoafrického rodáka Lebohanga "Lebo M" Morakeho prináša závan savany a majestátnosť kráľa zvierat. Prvú časť večera bombasticky uzavreli Piráti z Karibiku a rammsteinovský rock s divoko blikajúcimi svetlami.    





Druhá polovica koncertu bola temnejšia, s melódiami z filmov o superhrdinoch a novších veľkofilmov. Počas skladby z Tenkej červenej čiary sa na tmavom pozadí rozvíja červená línia, ktorá sa postupne premenila na kaluž krvi a zaliala červeným svetlom celé pódium. Medzi najsilnejšie momenty večera patrila určite séria skladieb z trilógie o Temnom rytierovi s naliehavým, staccatovým rytmom, nervóznymi gitarami a nervy drásajúcim piskotom violončela. Žalospev Aurora, napísaný pre obete streľby v kine v coloradskom meste Aurora počas premiéry tretieho Nolanovho filmu o Batmanovi, chytí za srdce aj bez slov.

   
Vesmírny Interstellar unášal do hĺbok intergalaktickej osamelosti aj s pomocou sústavy "organových" píšťal, odhalených v zadnej časti pódia. Spolu s citlivým osvetlením boli pre posledné minúty koncertu výrazným doplnkom atmosféry. Počiatku sme sa dočkali až na konci, ale stálo to za to. Hansovi Zimmerovi sa počas takmer dvaapolhodinového vystúpenia podarilo predstaviť celú šírku a nápaditosť svojej zvukovej palety.
   
Setlist koncertu Hans Zimmer Live v Bratislave: 
(5. 5. 2016, Zimný štadión O. Nepelu)

1. Šofér slečny Daisy (Driving Miss Daisy): Driving
2. Sherlock Holmes: Discombobulate
3. Madagascar: Zoosters Breakout
4. Krvavý príliv (Crimson Tide): Roll Tide
5. Anjeli a démoni (Angels And Demons): 160 BPM
6. Gladiator: The Wheat / The Battle / Elysium / Now We Are Free
7. Da Vinciho kód (The Da Vinci Code): Chevaliers de Sangreal
8: Leví kráľ (The Lion King): Circle of Life (prelúdium) / This Land / Circle of Life (záver)
9. Piráti z Karibiku (Pirates of the Caribbean): Jack Sparrow / One Day / Up Is Down / He's a Pirate
10. Pravdivá romanca (True Romance): You're So Cool
11. Rain Man: Rain Man Theme
12. Muž z ocele (Man of Steel): What Are You Going to Do When You Are Not Saving the World?
13. Tenká červená čiara (The Thin Red Line): Journey to the Line
14. The Amazing Spider-Man 2: The Electro Suite
15. Trilóga Temný rytier (The Dark Knight Trilogy): Why So Serious / Like a Dog Chasing Cars / Why Do We Fall? / Introduce a Little   Anarchy / Bane Theme / Aurora
16. Interstellar: Day One / No Time for Caution / Stay

Prídavok:
17. Inception (Počiatok): Half Remembered Dream / Dream Is Collapsing / Mombasa / Time

Autorka: Michaela Ivaničová
Foto: Marko Erd
Video: Jarka Čipková (Piráti z Karibiku 1), Pavel Jurčík (Piráti z Karibiku 2), Martin Hráč (Návrat Temného rytiera), Patrik Ratajský (Počiatok)

Súvisiaci interpreti: Hans Zimmer