Agilní organizátori Octopus Promotion zastrešení emblémom nahnevanej chobotničky priniesli do Bratislavy ďalší zo série výborných koncertov. Milovníci nežných melódií podopretých tvrdým základom si v utorok večer prišli na svoje hneď dvakrát.

Príjemne zaplnené MMC o ôsmej hodine z pódia pozdravila dunajskostredská formácia April Weeps, ktorá sa stala obľúbeným supportom žánrovo spriaznených kapiel. V marci sa postarali o príjemný úvod do obsahovo nabitého večera, kedy si tie najslávnejšie momenty zlízli zvučnejšie mená.

Teraz však otvárali pred zrakmi všetkých dochvíľnych a neľahkú úlohu zaujať zvládli skvelo. Ako úvodný warm-up muselo všetkým prítomným postačiť tridsať minút aj keď by som sa nebránil bonusovej štvrťhodinke. Dobre nazvučená porcia atmosférického metalu chutila a už teraz sa teším na ich ďalšiu živú prezentáciu, ktorú absolvujú na koncerte talianskej legendy Novembre 14. septembra. Ako poznamenal trefný komentátor na sociálnej sieti, April Weeps už hrajú metalovú NHL.

April Weeps v MMC, Bratislava, 7.6.2016 Zdroj: Ivana Niwy Kovacova - Facebook.com/niwyphotographyApril Weeps zožali pred Epicou úspech (Foto: Niwyiben)

Tvrdá hudba vs. anjelský spev

Holanďania nastúpili presne o deviatej za zvukov Originem - uvádzačky z poslednej dosky The Quantum Enigma (2014). Ich slovenská zastávka miniturné niesla označenie The Slovakian Enigma a záhadou pre mňa bolo, čím ma dokáže zaujať kapela hrajúca žáner, ktorému príliš neholdujem. Ako však ukázali, podoby symfonického metalu so ženskou frontmankou sú rôzne. Po nedeľňajšom naivne rozprávkovom koncerte fidlikantov Nightwish som mal chuť spraviť si náladu podladenými béčkovými tónmi a troškou škrekotu. Epica mi k tomu skvelo poslúžila svojím poňatím konceptu "krásky a zvieraťa". Pompézny metal s anjelským spevom nádhernej bytosti Simone Simmons osadili na tvrdú riffovačku na sedem.

Najzreteľnejšie to počuť práve na skladbách z mimoriadne vydarenej ostatnej štúdiovky, ktoré tvorili tretinu setlistu. Bleskový nástup parádnej The Second Stone ukázal speváčku v tom najlepšom svetle. Nula chýb, nula zaváhaní, dokonalá profesionalita. Je pravda, že nové skladby okrášľujú i početné zbory, ktoré išli kompletne z krabičky, na dojme a nadnesenej atmosfére to ale nijak neubralo, práve naopak. Aby si koncert mohli vychutnávať aj frajeri, ktorí doprevádzali všetky tie metalové slečny v prvých radoch, zakladateľ súboru Mark Jansen v nich svojím presvedčivým growlingom rozhýbal krčné svalstvo zadné.

Ak som ja ako absolútny neznalec tvorby kapely najlepšie reagoval na novšie skladby s príchuťou death metalu, obecenstvo hlasne uvítalo staršie kusy Unleashed či pre mňa zaujímavú Cry for the Moon zakončenú drobným sólom bubeníka Ariëna van Weesenbeeka. Kapela bola uvoľnená a vyzerala ako z reklamy na L'Oréal Paris. Vpredu osadené ventilátory im poriadne prevetrávali účesy. Najviac si to zrejme vychutnával basák Rob van der Loo, ktorý bol v popredí azda častejšie než Simone.

Epica v MMC, Bratislava, 7.6.2016 Zdroj: Marko ErdEpica v Bratislave - pozrite si celý fotoreport

Keď "babský metal" funguje aj na chlapov

Zaujal aj klávesák Coen Janssen, nie však účesom (je plešatý). Skôr klávesmi, ktoré sa točili okolo vlastnej osi po vzore Jordana Rudessa. Hráčsky level je však v tomto prípade neporovnateľný. Zdalo sa, že Janssen všetky piesne ošéfuje jednou rukou a tou druhou sa oprie o nástroj pri teatrálnom 360 stupňovom otáčaní sa. Áno, bolo to pekné a efektné, no hudobne to naozaj o tých varhanoch nie je. Milé bolo jeho gesto, keď nezamestnaná ľavačka v jednom momente kruhovým pohybom naznačovala mosh pit. Prišlo to však v nie veľmi vhodný, tichší moment.

Simone sa publiku prihovárala krásne prízvučnou angličtinou a pred Victims of Contingency vyzvala pánov pod pódiom, aby ukázali, ako zvládajú vysoké operné spevy. Aj zo svojej zadnej pozície som videl, ako spievali naozaj všetci. Hlavný set sa skončil po 70 minútach jemnou Design Your Universe z rovnomennej dosky.

Mal som pocit, že tri prídavky, ktoré kapela odohrala po krátkej pauze ubehli skutočne rýchlo. Epica zahrala dynamický koncert, ktorý nepoľavoval v nadnesenej atmosfére ani v nasadenosti fanúšikov. Tí si v poslednej Consign to Oblivion vytvorili tzv. wall of death, čím krásne potvrdili svoju radosť z tejto hudby. Po pol desiatej sa kapela odobrala do zákulisia, no dobrý pocit zostal. Ak ste zarytí tvrďáci a neveríte, že by vás zaujal babský heavymetal, vyskúšajte posledný album týchto Holanďanov. V septembri vydávajú jeho nástupcu, na ktorého som úprimne zvedavý. A pozrite si fotografie, ktoré vám sprostredkujú utorkovú atmosféru.

Epica v MMC, Bratislava, 7.6.2016 Zdroj: Marko Erd 
Setlist koncertu Epica v Bratislave:
(MMC, 7. 6. 2016)

- Intro: Originem
1. The Second Stone

2. The Essence of Silence

3. Sensorium

4. Unleashed

5. Storm the Sorrow

6. Chemical Insomnia

7. Cry for the Moon

8. The Obsessive Devotion

9. Victims of Contingency

10. Quietus

11. Design Your Universe


Prídavky:
12. Sancta Terra

13. Unchain Utopia

14. Consign to Oblivion


Autor: Adrián Kozák
Foto: Marko Erd (titulná fotografia, 2. a 3. fotka v článku - viac v galérii)

Súvisiaci interpreti: Epica