V rámci svojho aktuálneho turné zavítali nu metaloví Floriďania aj do Bratislavy. Pre našu generáciu to bol koncert, počas ktorého sme si mohli s nostalgiou zaspomínať na prelom tisícročí a najslávnejšie obdobie kapely, ale aj celého žánru.

Letmý pohľad pri príchode do Aegon arény potvrdil moje predpoklady. Na Limp Bizkit sa prišli pozrieť najmä tridsiatnici, ktorí si chceli - rovnako ako aj ja - pripomenúť nedávnu mladosť, na chvíľu zabudnúť na každodenné starosti a vrátiť sa na strednú.

Predkapela Rust2Dust s výdatnou podporou Zverinu dav usilovne štartovala. Asi päťstovka fanúšikov pod pódiom ale šetrila sily na headlinera, takže iba uznanlivo pokyvkávala hlavami. Pre ľudí s pamäťovými problémami frontman Tomáš Buroň so Zverinom takmer medzi každou skladbou pripomínali, že už o chvíľu vystúpi Limp Bizkit. Neskôr tento oznam zakomponovali aj do samotných skladieb.

Väčšina fanúšikov ale v tom čase bola ešte iba na ceste do NTC či postávala vonku. Na moje prekvapenie sa hala zapĺňala len veľmi pozvoľna. Na koncert napokon prišlo niečo cez dve tisícky nadšencov, takže zadná polovica plochy na státie zívala prázdnotou. K tomu prispel aj fakt, že zadné tribúny, ktoré na väčšine koncertov sú, boli tentokrát vypratané. Dôležité však je, ako to žije pod pódiom a v tomto smere slovenskí fanúšikovia opäť nesklamali.

Rust2Dust, NTC, 9.6.2015 Zdroj: Marko ErdViac fotiek z vystúpenia Rust2Dust so Zverinom

Energetická bomba od samého začiatku

Limp Bizkit na seba nechali chvíľu čakať. Asi 20 minút po 20tej sa za westernových zvukov potme a potajomky priplížili na pódium všetci piati členovia. "Ahoj Slovakia!" pozdravil Fred Durst a kapela bez zbytočného zdržovania spustila song 9 Teen 90 Nine, ktorý spojila prakticky do jedného celku s Bring It BackFull Nelson. Dav sa napriek nie ideálnemu nazvučeniu od prvých tónov dostal do varu a mnohí spolu s Fredom spievali s plným nasadením každé jedno slovo.

Frontmanovi Limp Bizkit treba nechať, že na koncerty chodí vždy pripravený. Pre fanúšikov je magnetom, jeho energia, pohyb po pódiu a pravidelné hlášky smerom k publiku kontrastujú s prevažne statickými, s davom nekomunikujúcimi spoluhráčmi. "Čo je, ženy?" - prihovoril sa lepšie vyzerajúcej časti publika. Nasledovali hity Nookie, Hot Dog a Eat You Alive popretkávané hip-hopovými beatmi. Zazneli aj úryvky Master of Puppets a Welcome Home (Sanitarium) od Metallicy v podaní domaľovaného a zamaskovaného gitaristu Wesa Borlanda, basáka Sama Riversa a bubeníka Johna Otta.

Prvé tóny Break Stuff rozpútali hotové šialenstvo, počas My Way už bolo miestami lepšie počuť spev davu ako Dursta. Počas jeho niekoľkominútovej prestávky si kapela zadžemovala a počuť sme mohli všetko možné od Nirvany, cez Michaela Jacksona, až po Panteru a Slayer. Aj výber z diskografie Limp Bizkit bol postavený takmer výlučne na hitoch - v druhej polovici koncertu kapela ponúkla My Generation, Livin' It Up a jeden z posledných singlov Gold Cobra (ktorý začínali na viacero pokusov, keďže Wesova gitara odmietla poslúchať).


Studená sprcha

Záver prišiel náhle uprostred najlepšieho - po Rollin' a Take a Look Around pustil dídžej Franko Carino notoricky známu Staying Alive od Bee Gees, Fred stroho poďakoval a celá banda sa pobrala do zákulisia. Fanúšikovia už-už začínali skandovať čakajúc na prídavok. Vtom ale na pódium dobehli technici a začali rozoberať aparatúru. Bola to celkom studená sprcha pre úplne rozvášnený dav, ktorý - aj keď v menšom počte - pripravil pre koncert Limp Bizkit skvelú kulisu. Z hľadiska koncentrácie energie dokonca lepšiu ako vyše 20-tisícové publikum pred pár dňami na Rock in Vienna. Tam však Američania neboli v daný deň hlavnou hviezdou, iba "predkapelou" slávnejších Kiss.

Pri pohľade na setlisty z iných koncertov je zrejmé, že aj "predčasné vyvrcholenia" patria k Limp Bizkit - prídavky u nich ani zďaleka nie sú pravidlom. No predsa, koniec očakávanej rockovej šou kapely, ktorá je na scéne vyše 20 rokov a na konte má šesť vydaných a jeden rozrobený album, už po 80 minútach je trochu sklamaním. Hudobníci dohrali 20 minút pred 22:00, kedy koncerty v NTC kvôli nočnému kľudu končiť musia. Na druhej strane, podľa ich vlastnej časomiery, ktorá počas celého vystúpenia svietila na pódiu, hrali o pár minút dlhšie, než pôvodne plánovali. (predtým sme písali, že hrali kratšie, opravené po upozornení čitateľa/ky)

Nezahrali však niektoré z fanúšikmi obľúbených skladieb ako Faith, Re-arranged alebo Boiler ("ploužák" Behind Blue Eyes nám setliste nechýbal, a vám?) a ani jednu novinku z pripravovaného albumu Stampede of the Disco Elephants, hoci Fred Durst v našom rozhovore v apríli uviedol, že by niečo nové na tomto turné hrať chceli. Neurobili tak ale zatiaľ ani v iných mestách, takže Bratislava sa nemusí cítiť ukrivdená. Sme zvedaví, čo dnes večer predvedú Faith No More - tam o novinky určite núdza nebude a snáď zahrajú aspoň do tej desiatej.

fanúšikovia Limp Bizkit, Bratislava, 9.6.2015 Zdroj: Marko ErdPozrite si celý fotoreport Marka Erda

Setlist koncertu Limp Bizkit v Bratislave:
(9. 6. 2015, Aegon aréna NTC)

1. 9 Teen 90 Nine
2. Bring It Back
3. Full Nelson
4. Nookie
5. Hot Dog (intro: Back Porch remix)
6. Eat You Alive
7. Break Stuff (intro: Metallica jam)
8. My Way
- inštrumentálne medley (Nirvana, Michael Jackson, Van Halen, Pantera, Slayer, Megadeth)
9. My Generation
10. Livin' It Up
11. Gold Cobra
12. Rollin' (Air Raid Vehicle)
13. Take a Look Around

Autor: Pavol Magic (niektoré pasáže doplnil Patrik Marflák)
Foto: Marko Erd

Súvisiaci interpreti: Limp Bizkit