Ani nedávna operácia hlasiviek litovskej speváčky Jazzu nebola dôvodom na to, aby bol slovenským fanúšikom odopriaty koncert škandinávskeho projektu Koop Oscar Orchestra. Elektro-jazzové zoskupenie pod taktovkou guru-a švédskej elektroniky Oscara Simonssona sa predstavilo v Ateliéri Babylon v rámci cyklu City Sounds of Bratislava.

Štvrtkový večer začal vystúpením domáceho-nedomáceho projektu Gonsofus, ktorý si už zopár rokov buduje meno na (nielen slovenskej) klubovej scéne nepretržitou koncertnou aktivitou. Na úvod večera nechýbali staršie známe skladby ako Soul Searchers (Sueño 2013), či I Like It Hot (Taking Shape, 2015), je však nutné povedať, že duo ruského multiinštrumentalistu Sashu Mamaeva nezaspáva na vavrínoch a za posledný rok opäť pokročilo o pár krokov vpred.

Obohatenie o sample, nové hudobné nástroje a muzikálnejší vklad bubeníka Gábora Tokára v ambientno-experimentálnych kruhoch známeho aj pod menom Ficture, prináša na pódium omnoho plnší zvuk a pocit viacčlennej pódiovej zostavy. V čase, keď kedysi novátorská loopingová šou s typickou schémou navrstvovania zvukov už začína nudiť, z nej Gonsofus urobili už "len" prostriedok na to, aby zo svojej muzikálnosti mohli vyťažiť čo najviac v prospech atmosféry skladby. Predkapelu koncertu teda hodnotím veľmi pozitívne.

Koop Oscar Orchestra, Ateliér Babylon, 6.10.2016 Zdroj: Zdenko Hanout

Profesionálny výkon aj napriek operácii

Na vydarený vstup dua nadviazal po malej chvíli aj akordeonista švédskej kapely - Love Meyerson (tiež vibrafón a perkusie), ktorý, ako to už pri cudzokrajných muzikantoch býva, udrel na správnu strunku sólovým introm v podaní piesne Červené jabĺčko. Dobrá pôda pre príchod hlavných hviezd večera bola teda prichystaná, Koop Oscar Orchestra však zavesili nad pódium pomyslený otáznik pochybností už úvodnou skladbou Waltz For Koop. Skladba, ktorú predchodca skupiny v podobe elektronického dua Koop nahral so speváčkou Ceciliou Stalin totiž zakopla práve na vokáloch. Litovská vokalistka Jazzu mala už v úvode problémy so zvukom, čo počas ďalšej inštrumentálnej skladby vyústilo až do osobnej, i keď mierumilovnej, konfrontácie za mixážnym pultom švédskeho zvukára.

V praxi tak kapela pripomínala situáciu, keď sa vám pri počúvaní skladby z disku nedopatrením stiahne zvuk a vy si vychutnávate iba vynikajúci hudobný backround. Problémy žiaľ pretrvávali aj po zvukovej náprave. Na tomto mieste je však nutné upozorniť, že Jazzu, čerstvo po operácii hlasiviek na to mala objektívny dôvod. V jej speve síce bolo cítiť limity podobné ochoreniu, keď vás už hlas ďalej "nepustí", v priebehu vyše hodinového setu však dokázala predviesť aj zaujímavé a veľmi dobre zvládnuté polohy. Podobne ako v prípade bratislavského koncertu Suzi Quatro, ktorá vlani vystupovala počas pokročilej chrípky s o oktávu zníženým hlasom, aj Jazzu sa snažila zachovať profesionálne a svoje nedostatky počas koncertu pred publikom neospravedlňovala.


Koop Oscar Orchestra, Ateliér Babylon, 6.10.2016 Zdroj: Zdenko Hanout

V situácii ju dobre podržala aj kapela. Šikovní hudobníci ukázali, že sú schopní odraziť sa od džezových vôd, no rovnako dobre sa aj ponoriť do elektroniky, trip-hopu či karibikom inšpirovaných skladieb. S publikom komunikujúci líder Oscar Simonsson v podstate pôsobí ako nenápadná figúrka, ktorá počas koncertu dokonale splynie so zvyškom kapely. Vynikajúco sa tu prejavovala napríklad dychová sekcia s brilantnými ťahavými sólami trúbkara Niklasa Barnöa výborne podporenými hlbokým barytón saxofónom Abela Haileho, ktorý popri saxofóne zvládal obsluhovať aj perkusie.

Zostavu ešte dopĺňali Ulrik Ording na bicích a usmievavý kontrabasista Niklas Fernqvist, pevne držiac v rukách rytmiku ako džezovejších, tak aj elektronickejších kúskov. Spoločne tak tvorili kvalitnú zostavu, ktorá zažiarila najmä v populárnych trackoch Summer Sun, či Come to Me s veľkou odozvou publika. Odmenou boli vynikajúce prídavky housovej verzie skladby Drum Rhythm A, či I See A Different You z albumu Koop Islands, ktoré ešte viac pozdvihli atmosféru vystúpenia. V závere tak koncert vyústil do príjemného súznenia, ktorém, veríme, už nabudúce prebehne v zdraví a úspechu všetkých zúčastnených.  


Oscar Simonsson, Koop Oscar Orchestra Zdroj: Zdenko HanoutOscar Simonsson

Setlist z koncertu Koop Oscar Orchestra v Bratislave:
(6. 10. 2016, Ateliér Babylon)


1. Waltz For Koop
2. Baby
3. Psalm
4. Always On My Mind
5. Strange Love
6. Let’s Elope
7. Koop Island Blues
8. Forces Darling
9. Summer Sun
10. Come to Me
11. You Stole The Saddest Heart

Prídavky:
12. Drum Rhythm A (Music for Ballet Exercises)
13. I See A Different You
14. Psalm

Autorka: Júlia Šimková
Foto: Zdenko Hanout