Ak by existovala obdoba už neexistujúceho ocenenia Slávik, v ktorej by nerozhodovali odoslané hlasy, ale počet ľudí na koncertoch, Richard Müller by bol v posledných rokoch v kategórii Spevák jednoznačným víťazom. Aktuálne turné HLASY, ktoré včera vyvrcholilo dvoma koncertami v bratislavskom NTC, navyše potvrdzuje nielen jeho popularitu, ale aj umelecké kvality.

Už jeho predchádzajúce turné s názvom Potichu tour, na ktorom predstavil svoje skladby v akustických úpravách, bolo na súčasné nelichotivé pomery na slovenskej hudobnej scéne obrovským úspechom. V rokoch 2011 a 2012 malo niekoľko pokračovaní a hoci išlo o komornejšie koncerty, vzhľadom na ich veľký počet (vyše 60) a lokácie v mnohých, aj menších mestách po celom Slovensku a Českej republike, ich navštívili desaťtisíce ľudí. To spevákovi nepochybne výraznou mierou pomohlo k minuloročnému zisku Zlatého slávika za rok 2011.

Dnes je anketa popularity minulosťou, no stále si myslím to isté, čo som napísal pred rokom a pol. Richard Müller totiž nikdy nepotreboval anketové hlasy na to, aby sa o ňom vedelo a aby ľudia chodili na jeho koncerty (o tom, že to tak ani nefunguje, svedčí koncertná impotencia iného viacnásobného Zlatého slávika). Práve naopak, vďaka tvrdej práci, kvalitným koncertom a dlhým šnúram, ktoré často zavítajú aj do malých miest, sa v posledných rokoch vrátil na vrchol popularity. Zisk anketového ocenenia je (resp. bolo) už len čerešničkou na torte, ktorú hudobník jeho formátu vlastne nepotrebuje, pretože 20- či 30-tisíc ľudí, ktorí si kúpia lístky na turné, má a vždy bude mať väčšiu výpovednú hodnotu ako anketové SMS hlasy.

Kvalita zodpovedajúca cene

Spomínané Potichu tour v jeho tretej a finálnej fáze zavŕšili v máji 2012 dva vypredané koncerty v bratislavskom Istropolise. O tom, že aktuálne turné HLASY je ešte úspešnejším projektom, svedčí fakt, že vrcholom turné boli včera dva koncerty v NTC, kde je kapacita miest na sedenie niekoľkonásobne vyššia. Oba koncerty sa konali v zaplnenej hale, pritom lístky na toto turné neboli lacné. Práve naopak, ich cena bola porovnateľná minimálne s klubovými koncertami známych a vo svete veľmi žiadaných zahraničných kapiel (napr. v najbližších dňoch za podobnú cenu môžete vidieť Primal Scream alebo Biffy Clyro).

Richard Müller a Fragile však na koncertoch potvrdzujú, že kvalita zážitku zodpovedá cene. Osobne nie som veľkým fanúšikom "žánru" a cappella, zvuky hudobných nástrojov a sledovanie inštrumentalistov mi spočiatku chýbali. Nazvučenie v úvode prvého koncertu taktiež nebolo ideálne, no už pri tretej skladbe Vône prišli prvé zimomriavky a hoci nie všetky piesne v úprave pre osem, resp. deväť hlasov vyrážali dych, výnimočných momentov bolo počas večera dosť. Zrejme každý mal tie svoje, pre mňa sú (aj na albumovej verzii) najsilnejšie aranžmány v skladbách Tlaková níž, Cigaretka na dva ťahy a Milovanie v daždi.

Richard Müller a Fragile - HLASY v Bratislave Zdroj: Marko ErdPozrite si celý fotoreport z NTC

Ako vo svojej košickej reportáži uviedol kolega Laco Ontko, veľkým plusom koncertu, ktorý zabránil únave či nude, boli osobné a často humorné príhovory Müllera a lídra Fragile Braňa Kostku či vtipné scénky najmä v podaní mužskej polovice Fragile, ktoré sa vyskytovali nielen medzi skladbami ale aj počas nich. Kostka, napriek tomu, že bol počas koncertu hlavným zabávačom, sa ako "bubeník" hudobne držal skôr v úzadí. No bol to práve on, kto svojím spevom v závere predposlednej skladby Očenáš vykompenzoval oproti zvyšku večera poslabší výkon Müllera v tejto intímnej piesni a postaral sa o silný, priam spirituálny zážitok.

Poklonu si zaslúži aj Helena Krajčiová, ktorá v druhom stave odspievala skvelý koncert. No každý z výborne sa dopĺňajúcich členov Fragile ponúkol niečo unikátne a svoje, či už to boli silné soulové vokály Svetlany Rymarenko, trúbkové sóla Jany Golisovej, gitarové vyhrávky Vila Csontosa alebo basové "spodky" Kamila Mikulčíka, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani dubstepoví producenti. Spolupráca celého "spevokolu", ktorý včera odohral svoj jubilejný koncert s poradovým číslom 1000, pritom naplno vynikla pri interpretácii majstrovského diela z pera Freddieho Mercuryho - Bohemian Rhapsody. Ako ste sa určite už dočítali inde, po viacerých skladbách venovalo vnímavé publikum spevákom standing ovation (pre rýpalkov: ovácie v stoji).

Fanúšikovia, ktorí si doposiaľ HLASY nechali ujsť majú koncom novembra a začiatkom decembra poslednú šancu. Štyri posledné, nedávno pridané koncerty sa uskutočnia vo Zvolene, Trenčíne, Prievidzi a Žiline. Vstupenky sú v predaji exkluzívne na Predpredaj.sk.

Svetlana Rymarenko - HLASY v Bratislave Zdroj: Marko ErdSvetlana Rymarenko na koncerte HLASY v Bratislave - viac fotiek

2013 = HLASY... A čo bude ďalej?

Šnúra, ktorú bude spolu so štvoricou pridaných koncertov celkovo tvoriť až 43 vystúpení, začala presne pred dvoma mesiacmi - 14. septembra na zámku v moravskom Světlove. Realizácia projektu HLASY od prvej skúšky až po vydanie albumu a začiatok turné si pritom najskôr vyžiadala deväť mesiacov náročnej štúdiovej práce. Výsledok celoročného úsilia však stojí za to - Richard Müller a skupina Fragile si totiž v NTC za album HLASY prevzali dvojitú platinovú platňu. Klasickú im odovzdal šéf vydavateľstva Universal Music Peter Riava na prvom koncerte, na tom druhom dostali ešte navyše špeciálnu v podobe obrazu, ktorý pre Richarda namaľoval výtvarník František Lipták.  

S nápadom na projekt HLASY prišiel Richard Müller, piesne z jeho repertoáru na úpravu pre Fragile vyberali spolu s Braňom Kostkom. "Zaujalo ma to už pri prvej skúške, znelo to perfektne, potom sme postupne pridávali ďalšie skladby, často a veľa sme skúšali. Skúšali sme a zároveň nahrávali. Tie pesničky sú akoby úplne nové, čiže ak sa ma niekto opýta, či mi nevadí opakovať niektoré skladby, ktoré už odzneli na predchádzajúcich výberovkách, musím povedať, že tie pesničky sú nanovo oblečené v nových kabátoch," uviedol Müller po koncerte pre TASR.

Richard Müller a Fragile majú za HLASY dvojnásobnú Zdroj: Marko ErdRichard Müller a Fragile prevzali dvojnásobnú platinovú dosku

Dvojmesačná hlavná časť turné stála spevákov veľkú dávku energie a bola náročná nielen pre pätdesiatnika Richarda, ale aj pre skupinu Fragile, ktorá na záver bratislavských koncertov (v prídavku Po schodoch), predstavila aj svojich "náhradných" členov. "Turné nebolo jednoduché, ale zvládli sme to. Doteraz sme odohrali 39 koncertov. Som veľmi spokojný. V skupine Fragile som si našiel nových priateľov aj spolupracovníkov. To sú pre mňa veľmi pozitívne chvíľe," priznáva Richard Müller.

"My máme turné vlastne celý rok. Máme veľa koncertov, cestujeme po celom Slovensku. Toto je kompaktné turné, ktoré si veľmi užívame a sme veľmi radi, že sa to ľuďom páči. Trocha neskromne musím povedať, že všetky koncerty majú skvelú atmosféru a odozva hľadiska bola vždy výborná. Veríme, že aj v budúcom roku sa s Richardom stretneme, samozrejme chytíme každú príležitosť za pačesy a budeme sa snažiť priblížiť k sebe," dodal pre TASR Kostka. "Nevylučujem ďalšiu spoluprácu so skupinou Fragile v budúcnosti. Záleží však aj na druhej strane, protože Fragile sú veľmi vyťažená kapela. Mám kopec pekných piesní, ktoré by boli na toto aranžmán ako stvorené. Bola by škoda, keby sme to nevyužili," dodal Richard Müller.

V roku 2014 uplynie 30 rokov od založenia kultovej kapely česko-slovenskej scény 80. rokov Banket, a ako nám Richard prezradil v exkluzívnom rozhovore ešte v decembri 2012, rád by pri tomto významnom výročí kapelu pripomenul verejnosti. Je teda možné, že na pokračovanie úspešného turné HLASY ani on sám nebude mať čas. V každom prípade máte ešte tento rok zatiaľ poslednú možnosť vidieť HLASY naživo na pridaných koncertoch:

30. 11. - Zvolen, Dom kultúry Podborová - kúpiť lístky
1. 12. - Trenčín, Piano club - kúpiť lístky
2. 12. - Prievidza, Dom Kultúry
3. 12. - Žilina, Dom odborov - kúpiť lístky

Autor: Patrik Marflák (prvá časť článku); TASR + Propaganda House + archív Hudba.sk (2013 = HLASY... A čo bude ďalej?)
Foto: Marko Erd - Hudba.sk

Súvisiaci interpreti: Richard Müller