Rakúšania Sofa Surfers a slovenskí Fallgrapp odohrali vo štvrtok v bratislavskom Majestic Music Clube dokonalý dvojkoncert. Elektronicko-rocková legenda od susedov aj domáca hviezda priniesli okrem skvelej hudby prepracované vizualizácie, prekvapenia, novinky a najmä veľkú dávku energie a lahodnej atmosféry.

Predvianočný čas je bohatý na koncerty a takáto lahôdka by si bola zaslúžila väčšiu účasť, klub MMC sa napriek hviezdnemu statusu domácich Fallgrapp zapĺňal len pomaly. Zrejme aj preto sa koncert začal o trochu neskôr oproti ohlásenému lineupu. Keď však Fallgrapp spustili pieseň Ľadový útes z debutového albumu Rieka (2014), krehké tóny zaplavili priestor a okamžite si všetkých podmanili.

Formácia okolo producenta Jureša Líšku nebola len predkapelou, ale odohrala svoj plnohodnotný koncert, posledný v tomto roku v Bratislave. Štvornásobní držitelia cien Radio_Head Awards a najväčší objav slovenskej scény posledných rokov si pripravili pre fanúšikov na koncerte verzie skladieb v nových úpravách, ktoré sa na albume nenachádzali. A zneli úžasne. Jureš sa so znením známych skladieb pohral a zakomponoval množstvo nových zvukov. Okrem typických hladivých harmónií bolo počuť prvky jazzu, funku, prednahraté vokály a ďalšie efekty, a to všetko spolu znelo občas až symfonicky. Rolu určite hrajú aj folklórne korene kapely, virtuózne zvládnuté husle či dvoje bicie.

Bonobo na slovenský spôsob

Máločo dokáže podporiť atmosféru vystúpenia tak, ako pohľad na tváre umelcov, ktorí si svoje hranie maximálne užívajú. Dirigujúci Jureš, speváčka Nora Ibsenová, ktorá sa popri úžasnom speve pohybuje po pódiu vlastným, nezameniteľným štýlom, elegantne ponorená do melódie, či trojica huslistov, potichu si pospevujúcich texty a pokyvkávajúcich sa do rytmu, aby si vzápätí synchronizovane vložili nástroje pod brady a so zasneným výrazom na tvárach začali hrať. Už samotná vášeň pre hudbu je pri tejto kapele pastvou pre oči. Ak ich teda nemáte zatvorené a nepoddávate sa vlnám, ktoré Fallgrapp tak majstrovsky vyludzujú.

Hudba Fallgrapp je zmesou jemnej, ale hutnej elektroniky, ozvláštnenej atmosférickými husľami a oduševnelým Noriným spevom. Jurešove aranžmány zahŕňajú množstvo zvukov, tvoriacich naozajstnú rieku, ktorá vás odnesie ďaleko od reality. Zážitok podporili eklektické vizualizácie z dielne Akasha Visualstation.

Fallgrapp v MMC, 10.12.2015 Zdroj: Martina Mlčúchová
Pozrite si celý fotoreport Martiny Mlčúchovej

Tiekla Rieka aj novinky

Okrem troch skladieb Fallgrapp zahrali celý debutový album a predstavili aj štyri novinky, ktoré sa objavia na novom albume. Skladby Geisha, Echinacea a V hmle by mali spolu s ostatnými novinkami vyjsť v priebehu budúceho roka. Je sa na čo tešiť. V skladbe V hmle hosťujú mladý spevák Samuel Hošek a violončelistka a producentka z Los Angeles Ana-tole a začiatkom roka sa k nej Fallgrapp chystajú nakrútiť aj videoklip, pôjde teda o prvý singel z novinky. Album je podľa kapely v procese štúdiovej finalizácie, snáď nás nenechajú čakať príliš dlho.

Najväčším prekvapením a predvianočným darčekom pre fanúšikov Fallgrapp bola predpremiéra videoklipu k remixu skladby Duch mesta z albumu Jany Kirschner Moruša Čierna. Hoci pôvodná verzia skladby už videoklip má, Fallgrapp v spolupráci so známou dvojicou vizuálnych mágov Braňo Vincze a Viktor Cicko nakrútili k remixu samostatný. Internetovú premiéru má dnes, hovoriť sa o ňom bude aj vo vysielaní Rádia_FM.

Setlist koncertu Fallgrapp: Ľadový útes, Geisha, Zrkadlia nás, Z tvojich pier, Echinacea, Origami, Rieka, Kormorány, PaUau, I.N.A., Duch mesta - Jana Kirschner (Fallgrapp remix), Vlasy, V hmle.


Zo strednej školy do stredného veku

Asi nikoho neprekvapí, že rakúska zostava Sofa Surfers prilákala najmä ľudí po tridsiatke. Wolfgang Schlögl, Markus Kienzl, Wolfgang Frisch a Michael Holzgruber sú na scéne už takmer 20 rokov a na aktuálnom turné prezentujú svoj deviaty štúdiový album Scrambles, Anthems and Odysseys, ktorý vyšiel v októbri na labeli Monoscope Productions. Od ich debutu Transit (1997) sa tak väčšina fanúšikovskej základne nenápadne presunula zo strednej školy takmer do stredného veku. V publiku sa však ozývala aj rakúska nemčina a maďarčina, dôkaz, že Sofa Surfers prilákali aj dosť fanúšikov od neďalekých susedov.

Jednou zo špecifických charakteristík Sofa Surfers je hĺbkové prepojenie hudby s vizuálnou zložkou, vďaka čomu zvuk a obraz tvoria pôsobivý kompaktný celok. Preto ich často spájajú aj s nórskou legendou Jaga Jazzist, ktorá sa v Bratislave predstavila nedávno. Vystúpenia Sofa Surfers nie sú len koncertom, ale prepracovanou multimediálnou šou, ktorú priviezli aj k nám. Na turné je s nimi aj jeden z ich dvorných režisérov, uznávaný filmár Timo Novotny. Pôsobivé vizualizácie púšťa priamo na scéne a cez psychedelické obrazce, kúsky textu až po krátky film - cestu industriálnou časťou mesta pripomínajúceho Viedeň sprostredkúva ďalšie úrovne zážitku.

O spev sa stará charizmatický spevák Mani Obeya, ktorý je členom stálej zostavy od roku 2005. Rodený Nigérijčan z Londýna žijúci vo Viedni vyzerá trochu ako Tricky v lepších časoch a tancuje ako derviš. Do textov kapely vniesol väčšiu presnosť a osobnú rovinu. Verím, že keď spieva "I'm a refugee with no identity, my body doesn't feel like me, my soul is a Bedouin" (som utečenec bez identity, necítim sa doma vo svojom tele, dušou som nomád), vie, o čom hovorí... Vďaka jeho jedinečnému prejavu vystúpenie Sofa Surfers chvíľami pripomína Massive Attack, potom zas prevládne elektronika a cítite sa ako na Chemical Brothers alebo Nine Inch Nails, až kým nezaznie pomalšia skladba a plačlivý vokál s trip-hopovým podtónom vás prenesie na koncert britských Archive.

Sofa Surfers v Bratislave, 10.12.2015 Zdroj: Martina Mlčúchová
Mani Obeya - viac fotiek z koncertu Sofa Surfers

Temnota na všetky spôsoby

Sofa Surfers kombinujú temnú elektroniku, rock, acid jazz, trip-hop a dub s miestami až metalovými gitarami a silnými textami. S dôrazom na slovo temnú - hoci začínali s "kaviarenským trip-hopom", už koncom 90. rokov zneli mimoriadne temne a postupom času len potemneli. Možno ich nazvať "angažovanou kapelou" a ich texty politickými - pri skladbách ako Safe Zone mi behal mráz po chrbte. Kým Mani Obeya na seba strháva takmer celú pozornosť publika, gitarista Wolfgang Frisch vyhráva jednoduché základné melódie v kontraste s drsnými elektronickými zvukmi a basák Markus Kienzl dodáva dynamiku až násilne znejúcou a hlasnou basou. Energetickú smršť z pódia umocňuje Maniho charizma.

V skladbách Bread and Circuses a Skins z nového albumu hosťuje viedenská MC, producentka a DJka Soulcat E-Phife, ktorá však na koncerte chýbala. Zastúpila ju videoprojekcia - drsná raperka na pozadí priestoru, ktorý vyzerá ako železničné prekladisko, pôsobila až desivo a budila poriadny rešpekt.

Dvadsať rokov za dve hodiny

Zaznel takmer celý nový album, aj niekoľko hitov ako Valid Without Photo či Broken Together z predposledného, ôsmeho Superluminal (2012), silné "protest-songy" 100 Days a Safe Zone z albumovej sedmičky Blindside (2010), ale kapela sa vrátila aj starším albumom See The Light (2004) a hymnickým White Noise a Good Day To Die z albumu Sofa Surfers (2005). K dokonalému prierezu tvorbou mi chýbala už len niektorá z "gaučových" trip-hopových chuťoviek z prvých albumov, ale vzhľadom na to, že Sofa Surfers odohrali aj s prídavkami úctyhodných 22 skladieb, po štyroch hodinách (nezabúdajme na Fallgrapp) sme už ledva stáli na nohách.

V kombinácii dvojkoncertu Fallgrapp + Sofa Surfers si každý mohol nájsť to svoje - čarovné tóny známych hitov aj novinky, nostalgiu, elektroniku, rock, experimenty, návrat do mladosti aj výlety do budúcnosti. Škoda, že ani v hlavnom meste sa nenájde viac než pár stoviek ľudí, ktorí takúto vzácnu kombináciu za veľmi priaznivú cenu dokážu oceniť. No azda nešlo o posledný spoločný koncert - osadenstvo Fallgrapp a Sofa Surfers si v zákulisí vraj "padlo do noty" a vymenili si kontakty. Možno sa dočkáme aj nejakej spolupráce, bolo by to určite zaujímavé, nechajme sa prekvapiť.

Sofa Surfers v Bratislave, 10.12.2015 Zdroj: Martina Mlčúchová


Setlist koncertu Sofa Surfers:

1. Grass Under Your Feet

2. Beyonder Girl
3. Broken Together
4. Mongrel
5. Word In a Matchbox
6. Paranoid Triggerfiger  
7. Valid Without Photo
8. Most Dangerous Man Alive
9. Bread And Circuses (feat. Soulcat E-Phife)
10. Good Day to Die    
11. Thrill Jockey
12. Raven-Us
13. The Fixer
14. See The Light
15. Scramble
16. Woody's Ballad
17. Playing the Game
18. 100 Days
19. Safe Zone
--
20. White Noise
21. Skins (feat. Soulcat E-Phife)
22. Heavy Water

Autorka: Michaela Ivaničová
Foto: Martina Mlčúchová - mmmusicphoto.com

Súvisiaci interpreti: Fallgrapp