Jeden z najväčších európskych festivalov minulý týždeň po 22. raz otvoril brány Ostrova slobody, tentoraz pre rekordný počet 415-tisíc návštevníkov. Počas siedmich dní na nich čakal pestrý hudobný program na vyše 50 pódiách, doplený o množstvo atrakcií a aktivít. Jediné, čo Szigetu veľmi neprialo, bolo počasie.
V kombinácii s jednodňovými návštevníkmi zaznamenali organizátori najväčší záujem vo štvrtok (14.8.), kedy sa na ostrove stretlo 85-tisíc Szigeťanov, čo znamenalo vypredanie festivalovej kapacity. Ako tiež informujú organizátori, na ostrove v centre Budapešti sa tento rok stretli fanúšikovia z 87 krajín, prevažne z Európy, a umelci zo 41 štátov sveta.
Na Szigete bolo tradične viac ľudí zo zahraničia ako domácich (foto: Sándor Csudai)
TIP: Pozrite si veľký fotoreport z 22. ročníka Sziget festivalu
Naplnenie areálu prinieslo organizačné problémy
Pri návale návštevníkov sa však organizátori nevyhli kapacitným problémom, ktoré spôsobili, že niektorí fanúšikovia svoje hviezdy najmä v krytom stane A38 skoro vôbec nevideli. Ako uviedli organizátori na tlačovej konferencii, vďaka zmene termínu si síce mohli dovoliť viac headlinerov, no rozhodli priveľkému rastu nákladov zamedziť vynechaním niektorých veľkých pódií. Výrazným škrtom bolo najmä zrušenie tanečného stanu Aréna, ktorý vlani poňal viac ako 5-tisíc ľudí a hostil hviezdy elektronickej scény. Na tento účel tento rok slúžil iba spomínaný veľkokapacitný stan A38 s kapacitou približne 10-tisíc ľudí, do ktorého smerovali kroky väčšiny ľudí po vystúpeniach headlinerov na hlavnom pódiu. Masa 40-tisíc zábavychtivých návštevníkov sa však po skončení programu hlavného pódia do jediného veľkého "nočného" stanu jednoducho nevošla a množstvo fanúšikov ostalo sklamaných.
Náplasťou na ich ubolené duše bola aspoň A38 Garden, kde na veľkoplošnej obrazovke premietali stream zo stanu aj so zvukom z pódia, a na podlahe sa bolo možné komfortne vyskákať. Toto riešenie však nepočítalo s vrtochmi počasia, ktoré potrápilo Szigeťanov počas týždňa, a hlavne počas dní s najväčšou návštevnosťou. Problém vyvrcholil počas štvrtkového absolútneho naplnenia kapacity areálu.
Desaťtisíce fanúšikov boli zvedavé najmä na americké rap/popové hviedy Macklemore & Ryan Lewis. Dvojica, sprevádzaná kapelou, sa už v úvode vystúpenia pri skladbe Thrift Shop postarala o parádnu atmosféru. Tá vládla počas celého koncertu, hoci duo má na konte iba jeden komerčne úspešný album. Nedostatok známeho repertoáru (ďalší hit Can't Hold Us odznel dokonca dvakrát) vyvažoval raper Macklemore medzi pesničkami dlhými "prestojmi" s rôznymi radami do života a nakoniec aj teatrálnym záverečným predstavením členov kapely. Fanúšikom v jednom z príhovorov prezradil, že po skončení európskeho turné sa chystajú nahrať ďalší album.
Po vystúpení hlavnej štvrtkovej hviezdy sa naštartovaný dav snažil dostať na koncert belgického speváka Stromae v A38. Pre tých, ktorým sa to nepodarilo, kvôli chýbajúcej Aréne neexistovala adekvátna alternatíva, a tak stan A38 nielen praskal vo švíkoch, ale bol z každej strany doslova obliehaný. Akoby toho nebolo málo, v A38 Garden so streamom nefungoval zvuk. Stromae tak naplno otestoval pripravenosť organizátorov na vypredanú kapacitu festivalu.
Tento problém sa žiaľ v nočnom slote po koncerte headlinera hlavného pódia opakoval aj ďalšie dni, napríklad pri výbornom koncerte Crystal Fighters. Organizátori by tak mali v záujme spokojnosti Szigeťanov porozmýšlať nad dramaturgiou a pestrejším nočným výberom, ktorý by pomohol rozdeliť masu baviacich sa fanúšikov.
Crystal Fighters na Szigete 2014 (foto: Jakub Horbaj)
Overené hviezdy aj mladé talenty
Silným lákadlom pre celotýždenný pobyt na Ostrove slobody boli už od začiatku týždňa koncerty na hlavnom pódiu. Hneď v nultý deň (pondelok, 11.8.) sa predstavili americkí Blink-182, ktorí odohrali podľa ohlasov fanúšikov špičkový koncert, no nanešťastie pre ľudí, ktorí ostali doma a tešili sa aspoň na živý prenos z vystúpenia na webe Szigetu, kapela krátko pred vystúpením zrušila svoj súhlas s vysielaním. Na druhej strane tak aspoň motivovali váhajúcich fanúšikov k návšteve festivalu. Utorkovému programu dominovala opening párty populárneho dídžeja Deadmau5, ktorý svojej povesti nezostal nič dlžný a namiešal elektrizujúci set pre zaplnený hlavný stage. Niektoré atrakcie a menšie pódia však na začiatku týždňa ostali ako aj po ostatné roky ešte zatvorené. Naozaj plnohodnotný program festival ponúkol od stredy.
Milým prekvapením boli v úvode festivalu vystúpenia mladých talentovaných spevákov. Len 20-ročný britský pesničkár Jake Bugg otvoril program na hlavnom pódiu príjemným gitarovým vystúpením a svojím hlasovým fondom presvedčil, že o ňom v budúcnosti budeme ešte veľa počuť. O niečo neskôr sa prestavil vo vedľajšom stane Tom Odell, ktorý nedávno vystúpil v Bratislave. Na rozdiel od jeho nedoceneného vystúpenia u nás sa tešil na Szigete bohatšej návštevnosti. Symbióza s klavírom a hlas, ktorý by mu v jeho 23 rokoch mohli závidieť i starší kolegovia, strhli A38-čku k spontánnemu spevu, ktorým dav sprevádzal speváka nejednou piesňou a vonkoncom sa nejednalo len o platonicky zaľúbené fanúšičky.
K silným momentom patrilo aj vystúpenie indierockovej kapely Imagine Dragons. Pri notoricky známych hitoch ako It's Time alebo Demons nadchol najmä energický prejav frontmana kapely Dana Reynoldsa. V dave som stretol dve fanúšičky zo Spišskej novej Vsi, ktoré prišli na jeden deň len kvôli nim a podľa vlastných slov boli "nadmieru spokojné". Mladí Američania svojou energiou prekonali aj koncert alternatívnej stálice Placebo. Tá napriek pokojnejšej atmosfére odohrala bezchybné vystúpenie plné silných hitov, na ktoré fanúšikovia nedajú dopustiť.
Veľké elektronické párties na najväčšom pódiu potvrdili, že k rozhýbaniu masy návštevníkov stačí aj reprodukovaná hudba. V prípade Skrillexa, ktorý dominoval v stredu, však určite nie tuctová. S čistým svedomím môžem povedať, že ako veľký festivalový headliner vo svojom žánri nemá konkurenciu. Energiou nabitý set odohral na výbornú a všetko, čo malo ruky a nohy, pod hlavným pódiom tancovalo. Čerešničkou na torte bolo potom vystúpenie "náhradnej kapely" Clean Bandit, ktorá zaskakovala za London Grammar. Tí museli zrušiť niektoré európske vystúpenia kvôli preťaženým hlasivkám speváčky. Mladí Briti napokon boli z hľadiska zábavy ešte lepšou voľbou. Vo veľkom štýle rozbalili výbornú tanečnú šou a priniesli atmosféru, ktorá by sa dala porovnať ku koncertu ich krajanky Katy B. Prerušili ich však krátke technické problémy, ktoré ukázali, že kapela ešte má čo doháňať v komunikácii s publikom. Všetky nedostatky ale napokon "vyžehlil" ich najväčší hit Rather Be.
Speváčka Elisabeth Troy z Clean Bandit (foto: Gábor Mozsi)- viac fotiek zo Szigetu
Blato ako na Woodstocku
Ďalším dňom na Szigete panovalo nepriaznivé počasie, ktoré sa postaralo o všadeprítomné blato. Niektorí v ňom neváhali aj zápasiť, no menej zábavné to bolo ustáť pri presunoch z koncertu na koncert. Návštevníci si tak mohli pripomenúť 45. výročie legendárneho Woodstock festivalu, na ktorom to vyzeralo asi podobne. Organizátorom sa však nedá uprieť snaha eliminovať tento problém, hlavné ťahy na ostrove posypávali hneď z rána pieskom.
Svoj nový album Sheezus prišla predstaviť britská speváčka Lily Allen. Vo vynikajúcej náladičke viackrát počas koncertu nevedela, aký je deň a nevynechala možnosť urobiť si selfie s davom. Zároveň je však veľkou profesionálkou a zabávačkou. Vynikajúco odspievaný koncert s príjemnou atmosférou mal svoje vrcholy počas starších skladieb ako Smile, Not Fair alebo LDN, pri ktorých si zaspieval snáď každý. Vystúpenie rušili akurát lietajúce nafukovacie lopty rôznych veľkostí. Na tom by za normálnych okolností na Szigete nebolo nič zvláštne, no v spojení so zablateným povrchom sa lopty stali v dave skôr neželaným doplnkom. Celé to zaklincovala samotná speváčka, keď sa jej v zápale hry podarilo kopnúť loptu jednej fanúšičke priamo do tváre, za čo sa jej potom polovicu koncertu ospravedlňovala.
Veľkým piatkovým lákadlom interpretom bola aj Kelis, ktorá sa v plnej sile predstavila v stane A38. Niektorí možno ešte spomínajú na jej koncert na Pohode, ktorý odohrala na hlavnom pódiu za denného svetla. Určite jej však viac pristalo intímnejšie prostredie, ktoré krytý stan na Szigete dokázal ponúknuť. Koncert mal tak intenzívnejšiu energiu, ktorú podčiarkla skvelým výkonom aj samotná speváčka. Striktne sa pritom držala setlistu, na rozdiel od koncertu v Trenčíne, kde zoznam skladieb "namiešala" spontánne počas koncertu.
Aj takýto výhľad mali interpreti z hlavného pódia (foto: Jakub Horbaj)
Metalový moshpit na The Prodigy
Elektrizujúci zážitok prinieslo v sobotu vystúpenie legendárnych The Prodigy. Ten, kto čakal štandardný koncert elektronickej legendy, sa už po dvoch skladbách presvedčil, že kotol pred hlavným pódiom tentokrát nie je pre každého, a už vôbec nie krehké slečny hore bez. Dôvodom bol moshpit, ktorý vytvorili skalní fanúšikovia. Pogujúcich šialencov bolo vyše 200 a Sziget zrejme nič podobné ešte nezažil. Kapela odviedla vynikajúci výkon, nechýbali kultové skladby ako Poison, Voodoo People, alebo Smack My Bitch Up a fanúšikovia sa miestami bavili ako zmyslov zbavení. Niektorí určite skončili aj poriadne doudieraní, ani tí, ktorí obišli bez modrín, však na toto vystúpenie tak ľahko nezabudnú.
Nedeľným programom sa Ostrov slobody lúčil so svojimi obyvateľmi taktiež pestrým programom, v ktorom si milovníci rapu prišli na svoje na koncerte Outkast. V koncertnom stane zase dominovali britskí La Roux, ktorým počas vystúpenia doslova utiekla tretina fanúšikov. Dôvodom bol obrovský ohňostroj, ktorý už tradične organizátori pripravujú na záver festivalu. V tom času už mal svoje mašiny naštartované Calvin Harris, aby zavŕšil program hlavného pódia veľkolepou záverečnou párty, počas ktorej sa rozdalo aj 10-tisíc svietiacich plastových tyčí. Tie spolu so svetelnými efektmi, lasermi a vizualizáciami z pódia spolu vytvorili úžasnú pastvu aj pre oči.
Zmes svetového hudobného programu spolu s malými párty scénami skoro pri každom väčšom bare, atrakciami ako Luminárium alebo Sziget Eye, a ďalším bohatým sprievodným programom ako Cirque du Sziget, vytvárajú v centre Budapešti jedinečné miesto na letnú dovolenku plnú zábavy, príjemných a veselých mladých ľudí z celej Európy. Sziget aj tento rok potvrdil, že patrí zaslúžene k špičke európskych festivalov. Jeho výhodná poloha v centre Budapešti je čoraz väčším lákadlom pre aj Slovákov, ktorých bolo na festivale vidieť čoraz častejšie. Budúci ročník organizátori avizovali na termín 10. - 17. augusta 2015, možno teda očakávať podobne silný lineup a určite sa bude na čo tešiť. Organizátori však majú pred sebou výzvu, ako umožniť, aby si aj v noci v maximálne zaplnenom areáli mohli fanúšikovia užiť svojich favoritov.
Autor: Martin Laškovský
Titulná fotografia: Sándor Csudai