Maestro Ennio Morricone sa v rámci svetového turné, ktorým oslavuje 60. výročie svojho pôsobenia ako profesionálny hudobný skladateľ a dirigent, vrátil na Slovensko. Taliansky génius po necelom roku opäť potvrdil svoju pozíciu kráľa filmovej hudby a miláčika publika.

Po dvoch zmenách termínu slovenskej premiéry, ktoré si vyžiadalo zranenie chrbtice, asi nikto neočakával, že sa Ennio Morricone do Bratislavy vráti tak skoro - väčšina návštevníkov koncertu z 20. februára 2015 zrejme vtedy ani nepomyslela na to, že by sme ho u nás mohli vidieť znova. V krátkom čase však ohlásil ďalšie turné s názvom 60 Years of Music a tešiť sa mohli aj fanúšikovia, ktorí sa na vypredaný vlaňajší koncert nedostali.

Tak ako pred jedenástimi mesiacmi, aj v utorok večer ho v Slovnaft aréne sprevádzal 
jeho obľúbený Český národný symfonický orchester a maďarský spevácky zbor Kodály. V niekoľkých skladbách sa predstavila aj švédska sopranistka talianskeho pôvodu Susanna Rigacci. Na pódium vyšli najprv členovia speváckeho zboru, po nich orchester. Návštevníci takmer vypredaného koncertu zatajili dych. Drobný génius napochodoval za dirigentský pult v tradičnom čiernom obleku a čiernom roláku, distingvovane sa uklonil a pohybom paličky spustil záplavu zimomriavok.

Filmovej hudbe sa často vyčíta, že sa jej dostáva viac pozornosti, než si zaslúži, vďaka spojeniu s "magickými obrázkami". Dobrý soundtrack však posúva film na úplne inú úroveň. Nenápadne nám naznačuje, čo máme cítiť. Popri sledovaní deja si mnohokrát vôbec nevšimneme, aké poklady nám plynú do uší. Ennio Morricone patrí medzi tých skladateľov, ktorých hudba obstojí ako samostatné dielo, bez ohľadu na filmy, ktoré sprevádza, ba často ich slávu aj prekonala. Len málokto v slovenskom publiku zrejme videl takmer neznáme talianske sci-fi H2S, ale vôbec to nevadí - Morriconeho tóny z rovnomennej skladby si našli cestu priamo k srdcu poslucháčov.

Ennio Morricone v Bratislave, 19.1.2016 Zdroj: Zdenko Hanout
Foto: Zdenko Hanout - pozrite si celý fotoreport

60 rokov nádhery

Koncert bol rozdelený skôr podľa filmových žánrov než chronologicky. Vypočuli sme si najväčšie hity zo "špagetových" westernov Sergia Leoneho, hudbu z filmu The Mission, vášnivé a melancholické husle v piesni Chi Mai, no aj dve skladby z novinky režiséra Quentina Tarantina The Hateful Eight, ktoré ukázali temnejšiu tvár skladateľovej tvorby.

Morriconeho hudba spája starý a nový svet podobne, ako maestro pohodlne striedal život na oboch stranách Atlantiku. V jeho tvorbe sa nenásilne miešajú európske a americké vplyvy ako klasická hudba, gospel, jazz a avantgarda. Niet divu, že dokonale podfarbuje imigrantskú klasiku typu Vtedy v Amerike od Sergia Leoneho či filmový epos 1900 od Bernarda Bertolucciho.

Najsilnejším momentom večera pre mňa, a podľa reakcií publika asi aj pre mnohých ďalších, bola skladba The Ecstasy Of Gold z filmu Dobrý, zlý a škaredý, v ktorej sa zvuk blíži akoby z veľkej vzdialenosti, aby sa postupne rozvinul do zborového a orchestrálneho chorálu. Nad ním sa ako ľudský theremin vznáša soprán Susanny Rigacci. Pre veľký úspech si ho obecenstvo mohlo vypočuť ešte raz ako jeden z troch prídavkov po mnohých salvách standing ovation.

Ennio Morricone a Susanna Rigacci Zdroj: Zdenko Hanout
Ennio Morricone a Susanna Rigacci - viac fotiek

V rozhovore pre britský denník the Guardian pri príležitosti oznámenia aktuálneho svetového  turné maestro Morricone vyhlásil, že je preňho veľmi príjemné predviesť svoju hudbu toľkým ľuďom každého veku v rôznych mestách, s rozličným kultúrnym zázemím. Hoci má za sebou viac ako 600 skomponovaných diel, uchoval si pokoru a sebareflexiu.

Bolo fascinujúce sledovať človeka, ktorý celý svoj život zasvätil hudbe, ako aj vo veku 87 rokov a napriek zdravotným problémom a únave, ktorú už určite musí cítiť, s dokonalým majstrovstvom a sústredením (a len jednou prestávkou v programe) oddirigoval viac ako dvojhodinové vystúpenie s troma prídavkami. Počas neho nepovedal publiku ani slovo. Nebolo treba.

TIP: Už na jar, vo štvrtok 5. mája, zavíta prvýkrát na Slovensko ďalší velikán filmovej hudby Hans Zimmer. Lístky sú v predaji exkluzívne v sieti Predpredaj.sk.

Setlist koncertu Ennia Morriconeho v Bratislave:
(19. 1. 2016, Zimný štadión O. Nepelu)


1. The Best Offer 
2. Legend of 1900 
3. Rabbia e tarantella 
4. Chi mai 
5. H2S 
6. Metti, una sera a cena 
7. Croce d'amore 
8. The Man With Harmonica 
9. The Fortress 
10. The Good, The Bad And The Ugly – Main Theme 
11. Jill's Theme 
12. Sean Sean 
13. The Ecstasy of Gold 
- prestávka
14. Stage Coach To Red Rock 
15. Bestiality 
16. Deborah's Theme 
17. Addio Monti 
18. Vatel's Theme 
19. Per le antiche scale 
20. Irene-Dominique 
21. Do Dreams Go On 
22. They're Alive (SOS) 
23. Others Who Will Follow Us 
24. Gabriel's Oboe 
25. Falls 
26. On Earth as It Is in Heaven 

prídavky:
27. Abolisson 
28. The Ecstasy of Gold 
29. On Earth as It Is in Heaven

Ennio Morricone v Bratislave, 19.1.2016 Zdroj: Zdenko Hanout

Prečítajte si:
 V tesnej blízkosti majstra: Slovák Zdenko Hanout tri dni fotil Ennia Morriconeho

Autorka: Michaela Ivaničová
Foto: Zdenko Hanout - Hanout.eu

Súvisiaci interpreti: Ennio Morricone