Vo štvrtok večer zavítal do Bratislavy José Carreras, legendárny tenor z bývalého, žiaľ dnes už neúplného tria, ktoré tvoril spolu s Lucianom Pavarottim a Placidom Domingom celých trinásť rokov. Hlas 66-ročného rodáka zo španielskej Barcelony počas výnimočného vianočného koncertu takmer na tri hodiny ovládol Zimný štadión O. Nepelu.

Špeciálnou hosťkou a ozdobou večera bola svetoznáma sopranistka Natalia Ushakova z Ruska. Tá môže byť bratislavskému publiku známa aj z nedávneho hosťovania v opere SND v Puškinovom príbehu Eugen Onegin, ktorý poslúžil ako libreto pre rovnomennú operu od Čajkovského. Charizmatická umelkyňa naplno predviedla svoj zmysel pre muzikálnosť a presvedčivé scénické stvárnenie. Dôkazom toho bol aj jej part Měsíčku na nebi hlubokém z Dvořákovej Rusalky, ktorú hodnoverne prežívala a zaspievala v úctyhodnej češtine.

Maestro José Carreras vyšiel na pódium až po inštrumentálnom "straussovskom" úvode 65-členného orchestra Štátnej filharmónie Košice. Publikum privítal skladbou Marechiare talianskeho skladateľa Francesca Paola Tistiho a po nej nasledovala opereta od Nicola Valente - Passione. Do Bratislavy si Carreras priviezol aj svojho osvedčeného dvorného dirigenta, Španiela Davida Giméneza, s ktorým spolupracuje aj jeho kolega Plácido Domingo.

Päť jazykov, operné klasiky a duch Vianoc

Carreras a Ushakova spievali počas včerajšieho večera v taliančine, španielčine, nemčine, ale i češtine a slovenčine. V repertoári sa tak zaskvel skutočne bohatý jazykový arzenál. Okrem košického orchestra ich v druhom koncertnom bloku hudobne sprevádzal aj 40-členný zbor opery Štátneho divadla z Košíc.

Kým prvá časť koncertu bola venovaná skôr hudobným velikánom a odzneli operné klasiky od Straussa, Tostiho, Dvořáka, Ribasa, či Jiméneza, v druhej časti sa protagonisti rozhodli muzikálne podporiť ducha Vianoc. Štyri dni pred Vianocami tak odzneli známe a zvučné vianočné piesne trochu netradične a operetne. Konečne nie tak, ako sa ich už od septembra postupne prejedáme vo všetkých hypermarketoch a v súčasnosti i rádiách. Okrem Bielych Vianoc od Irvinga Berlina, zarezonovala v záverečnej časti aj Ave Maria, v ktorej Ushakova spievala po slovensky. Publiku to samozrejme zalichotilo a odmenilo jej bravúrny výkon potleskom.

Natalia Ushakova, José Carreras Zdroj: Igor DanišNatalia Ushakova a José Carreras - pozrite si celý fotoreport z koncertu

Zvíťazil nad rakovinou a teraz pomáha

Okrem spievania a cestovania po svete nezabúda José Carreras preukazovať aj veľké srdce. V roku 1988 ho vlastná choroba inšpirovala k založeniu Medzinárodnej nadácie José Carrerasa v Barcelone. Brilantný spevák totiž zvíťazil nad akútnou lymfatickou leukémiou, hoci lekári mu predpovedali, že jeho šanca na prežitie je 1 k 10. Odvtedy Španiel so zlatom hrdle pomáha pacientom s týmto ochorením po celom svete. Do projektu s dobrým úmyslom zainteresoval aj prestížnych vedcov, španielskych podnikateľov a svoju najbližšiu rodinu.

V detstve si spieval Verdiho v kúpeľni

Nevšedný talent a nadanie pre operný spev sa u Carrerasa prejavilo už v jeho šiestich rokoch. Prvé veľké vystúpenie v španielskom rozhlase absolvoval už ako osemročný. Záznam z verejného debutu žijúcej legendy sa zachoval a existuje dodnes. Carrerasove hudobné začiatky sa však zrodili v priestoroch oveľa intímnejšieho rangu. V detstve sa čoraz častejšie zamykal v kúpeľni a barytónovým hlasom v nej spieval árie. Už v tom čase zastávali významné miesto v spevákovom improvizovanom repertoári velikáni ako Verdi, či Puccini, ktorí sa neskôr stali pre samotného Carrerasa v jeho interpretáciách doslova špecifickými, ak nie práve určujúcimi.


Autorka: Alexandra Kováčová
Foto: Igor Daniš

Súvisiaci interpreti: Jose Carreras, Natalia Ushakova