Notoricky známe heslo "nenávidím pondelok" by sa mohlo zmeniť na pravý opak. Najmä keď má v Bratislave koncert skvelý Hugh Laurie, alias seriálový Dr. House, so svojou kapelou The Copper Bottom Band. Potvrdil to aj včerajší večer v zaplnenej Aegon aréne.

Koľko ľudí by asi navštívilo koncert, kde sa hrá výsostne stará bluesová a jazzová hudba, ktorú si niekedy nepamätá ani ten najstarší účastník? Nuž, ak sedí za klavírom seriálový Dr. House, odpoveď je jednoduchá. Hugh Laurie a jeho kapela The Copper Bottom Band pritiahli "plný dom" a publikum tak malo možnosť oboznámiť sa s muzikou, aká by sa k nemu inokedy možno nedostala. Okrem toho, bola by premrhaná šanca nechať si ujsť skvelého herca, hudobníka a zároveň šoumena, ktorý sa slovenskému obecenstvu prihovoril slovami "Dobrý večer, ako sa máte?" a počas celého večera s prirodzeným šarmom ďakoval v slovenčine.

Útulná obývačka Laurieho a Bandu

Hudobníci sa počas koncertu mohli cítiť ako doma v obývačke, na ktorú premenili pódium. Stačili k tomu starožitné lampy, luster, fotografie a koberce dotvárajúce príjemnú, priam rodinnú atmosféru. Bratislava podľahla jej čaru už od prvej piesne Iko Iko a do víru zábavy sa nechala strhnúť nielen precízne odohratými skladbami, ale aj srdečnou komunikáciou Hugha Laurieho. Ten sa publiku prihováral po takmer každej piesni a počúvať jeho slová bolo rovnako zaujímavé ako užívať si samotnú hudbu.

Už druhú skladbu Let The Good Times Roll si s kapelou spievala celá hala, ktorú Laurie predtým naučil hlavný popevok. Publikum si skrátka omotal okolo prsta a šlo mu to s ľahkosťou a svojským štýlom – nezaprel v sebe herca a akéhosi sprievodcu celým večerom.

Hugh Laurie a The Copper Bottom Band Zdroj: Marko ErdViac fotografií z koncertu nájdete v galérii

Hlavná hviezda = kapela

Ak si návštevníci mysleli, že Hugh Laurie bude pódiový líder, ktorý si všetok priestor ukradne pre seba, veľmi sa mýlili. Celý koncert skôr navodzoval dojem, že Hugh prišiel predstaviť svoju kapelu a ukázať, kto je tam pravý spevák, gitarista, skrátka hudobník. Ťažko poprieť kvality predstaviteľa arogantného lekára, program však bol postavený vskutku vyvážene.

Asi v polovici piesní hrali prím speváčky a vokalistky Sister Jean McClain a Gaby Moreno, nezriedka dostala šancu na sóla aj dychová sekcia v podobe trubkárky Elizabeth Lea a saxofonistu Vincenta Henryho. Skutočne úprimným dojmom pôsobilo aj vzdávanie holdu celej kapele, ktorej Hugh často venoval svoj potlesk. Z tohto gesta bolo cítiť, že osem muzikantov svoje hranie neberie len ako dobre odvedenú prácu, ale spoločné koncerty si naplno užívajú a menia sa v tej chvíli na rodinu so spoločnou dušou.

Blues je pravda

K najpôsobivejším momentom, ktoré sa počas koncertu udiali, patrila aj chvíľa, kedy Hugh rozprával o hurikáne Katrina, ktorý v roku 2005 zasiahol juhovýchod USA. Podobná, ba možno aj horšia udalosť sa stala aj v roku 1927, keď Louisianu postihli veľké záplavy, a tak naozaj silne zapôsobilo jeho prevedenie piesne Louisiana 1927 z pera Randyho Newmana. Laurie zostal na pódiu sám a ukázal, že koncert vie potiahnuť aj ako jednotlivec, bez kapely za chrbtom. Asi najlepšie sa však cíti v ich prítomnosti – dokazovali to jeho pochvalné slová, či utužujúci prípitok whisky s celým bandom a pokrikom "Na zdravie!".

Po viac než dve hodiny trvajúcom koncerte kapela venovala rozbláznenému publiku aj prídavok – pieseň Changes. V závere sa už v sále aj na pódiu bezostyšne tancovalo a kto netancoval, tak aspoň postojačky aplaudoval skvelým muzikantom. Z koncertu Hugha Laurieho a The Copper Bottom Bandu si každý musel odniesť minimálne silný zážitok plný zábavy a na dôvažok možno aj myšlienku napísanú na klavíri – "Blues je pravda". 

Autorka: Michaela Žureková
Foto: Marko Erd

Súvisiaci interpreti: Hugh Laurie