Dva svetovo uznávané orchestre a rôzne vekové kategórie pod pódiom. Veľký tanečný večer v podaní Bratislava Hot Serenaders a Melody Makers Ondřeja Havelku dopadol na výbornú. Uvoľnená tanečná atmosféra prvých dekád minulého storočia okrem príjemnej zábavy poukázala aj na potrebu realizácie podobných projektov.

Ako sa dá posúdiť úspešnosť swingovej tančiarne? Ak by sme sa k odpovedi na túto otázku mali dopracovať na základe počtu stratených pierok z dámskeho boa či zaplnenosti tanečného parketu počas horúcej piatkovej noci, dospeli by sme k záveru, že záujem o ňu bol skutočne hojný. Takmer vypredaný tanečný večer potvrdil nadšenie, s ktorým sa v Bratislave stretol už pri ohlásení akcie.

S projektom jazzovo-swingovej tančiarne vrcholiacej v súboji dvoch silných big bandov prišiel samotný orchester Bratislava Hot Serenaders. Koniec-koncov nešlo o premiérový počin tohto telesa. Tancachtiví návštevníci si na podobnú veľkú tančiareň môžu pamätať už z bratislavského PKO, Trenčianskych Teplíc, či pražskej Lucerny. Už vtedy orchestre zaujali večerom s autentickou atmosférou, ktorého pôvod môžeme hľadať v Amerike v prvej polovici 20. storočia.

Veľký tanečný večer v Starej tržnici, 27.3.2015 Zdroj: Marko ErdVeľký tanečný večer v Starej tržnici - pozrite si celý fotoreport Marka Erda

Súboj v znamení všeslovanskej vzájomnosti

Usporiadanie hudobno-tanečného súboja Big Band Battle, počas ktorého bojovali dva orchestre nielen o prestíž, ale aj o angažmán na nasledujúci rok, sa tak stalo inšpiráciou piatkovej noci. Situácia v tuzemsku sa samozrejme od americkej tradície líši vo viacerých aspektoch. Kvalitatívnu úroveň orchestra u nás v tomto žánri dosahujú len dve telesá - slovenskí Bratislava Hot Serenaders pod vedením Juraja Bartoša a českí Melody Makers Ondřeja Havelku. "Telesá, ktoré sa u nás považujú za orchestre, nie sú orchestrami. Sú to v podstate kapely. Orchestre musia mať istý počet ľudí, parametre, ktoré musia spĺňať," približuje Miloš Stančik, spevák a manažér Bratislava Hot Serenaders.

Spomínané orchestre o pomyslenú priazeň divákov bojovali aj počas Veľkého tanečného večera. Autenticitu udalosti pritom umocnilo aj esteticky zvládnuté vizuálne prostredie Starej tržnice. Z priestoru zaujalo napr. pódium orientované opačným smerom, než sme zvyknutí z iných koncertov v tomto priestore, čo zohralo významnú úlohu pri vytvorení príjemnej intímnej atmosféry. Pozitívom tejto udalosti bol aj veľmi dobrý zvuk, či stolové sedenie pre oddychujúcich návštevníkov.

Hudobný program odštartovali s polhodinovým omeškaním domáci Bratislava Hot Serenaders, ktorí nastolili skvelú atmosféru už úvodnou inštrumentálnou znelkou s výborným sólom pre barytón saxofón, či trúbku. Domáci ansámbel si tak pripísal prvý bod už úvodným entré. Melody Makers však nezaostávali a stav vyrovnali už v prvých minútach svojej hudobnej polhodinky. Tú vtipne odštartoval líder Ondřej Havelka: "Súboj dvoch národov postavený na nacionalizme je možné vnímať ako dobrý marketingový ťah, my sa však dnešný večer budeme snažiť postaviť na všeslovanskej vzájomnosti. Na druhej strane sme radi, že sme mali takú sofistikovanú predkapelu, akou sú Bratislava Hot Serenaders." Vzájomné doberanie sa bolo o to zábavnejšie, že líder slovenského orchestra Juraj Bartoš zároveň vystupuje ako prvý trubkár v Melody Makers.

Juraj Bartoš, Bratislava Hot Serenaders Zdroj: Marko ErdJuraj Bartoš - viac fotiek z Veľkého tanečného večera

Žiarili hudobníci, speváci aj tanečníci

Český big band si získal mnoho sympatií uvoľnenou Havelkovou komunikáciou na pódiu, ktorá prispela k autentickej ilúzii minulého storočia, podobne ako repertoár bandu postavený výhradne na hudbe z 30. a 40. rokov, napríklad so skladbami amerického jazzového skladateľa a klaviristu Duke Ellingtona. Vystúpenia Melody Makers tak možno poslucháčovi zneli kompaktnejšie a autentickejšie. Bolo by však nespravodlivé opomenúť triumfy slovenského bandu, akými boli okrem skvelej orchestrálnej zohratosti aj vynikajúce vokalistky Serenaders Sisters, či speváci Miloš Stančík a Jozef Kuriľák. Tí spolu s ostatnými hudobníkmi excelovali nielen v hot jazzovom a swingovom tempe, ale aj v žánroch ako valčík, foxtrot, tango, či skladbách s nádychom vojenskej dychovky. Tie roztancovali návštevníkov okamžite, tanečnému parketu však počas prvej hodiny vládla česká konkurencia.

Je však nutné podotknúť, že ťažšiu východziu pozíciu majú vždy "štartéri" podujatia. A tú domáci zvládli bravúrne, dokonca bez toho, aby na seba upozornili možno očakávanými "inventránymi" hosťami, akými býva aj Milan Lasica, ktorý sa tentokrát neukázal. Oproti tomu Melody Makers vytiahli pár es z rukáva: okrem Havelkovej dcéry Rozálie, ktorá zaspievala niekoľko piesní, nimi boli aj profesionálni tanečníci, ktorých úlohou bolo zasvätiť prítomné publikum do tajov lindy-hop - tanca, ktorý v minulom storočí spopularizovalo čierne obyvateľstvo "nového" kontinentu. Vyrovnaný Big Band Battle vyvrcholil v záverečnej hodine programu súbojom "Pieseň na pieseň". Sily oboch bandov sa tak spojili nielen v spoločne prevedenom songu Kde nejhezčí jsou děvy, ale aj gradujúcou striedavou komunikáciou, ktorá sa diala skladbu po skladbe.

A kto vyhral? "Tie dva orchestre sú to najlepšie, čo na česko-slovenskej swingovej scéne máme, a to minimálne na európskej úrovni. Takže toto spojenie malo aj symbolický charakter: súboj, uzmierenie a spoločná zábava na záver. Vyhral návštevník," zhodnotil spoluorganizátor podujatia Matej Šálek, spokojný s priebehom podujatia. Zároveň však priznáva, že uskutočneniu tančiarne predchádzali viaceré obavy, ktoré sa však rozplynuli po nesmierne pozitívnej spätnej väzbe. Tá bude motiváciou aj pre novembrovú edíciu tančiarne, na ktorú už organizátori zháňajú sponzora. "Hlavné mesto by malo investovať do tohto priestoru," uzatvára na margo Starej Tržnice.

Ondřej Havelka, Stará tržnica, 27.3.2015 Zdroj: Marko ErdOndřej Havelka - viac fotografií z vystúpení Melody Makers

Autorka: Júlia Šimková
Foto: Marko Erd