Slovenský hudobný skladateľ a producent Slavo Solovic v súčasnosti pracuje na viacerých zaujímavých projektoch. Sú medzi nimi spolupráca na novom albume Korben Dallas či príprava sláčikových aranžmánov k piesňam z albumu A to je všetko? (2015) kapely Longital. Viac prezradil v rozhovore pre agentúru SITA.

"Práve som začal pripravovať aranžmány pre kapelu Longital. Obsadenie projektu budú tvoriť sláčikové kvarteto plus skupina aj s bubeníkom. Premiéra programu bude 10. septembra na festivale Konvergencie a okrem toho je dohodnutých asi päť ďalších koncertov. Ako bývalý huslista zvažujem, že by som si s nimi mohol aj zahrať. Ak to nebude poškodzovať úroveň produkcie, tak si aj zahrám. Mohlo by to byť ďalšie zaujímavé dobrodružstvo," priblížil Slavo Solovic svoj najaktuálnejší hudobný projekt.

Skladateľ nedávno opäť spolupracoval aj s ďalšou známou slovenskou kapelou - Korben Dallas. "Začiatkom júla sme nahrávali so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu orchestrálne party na album Korben Dallas Symphony, ktorý by mal vyjsť asi na jeseň. Kapela išla hneď po veľkolepom koncerte na festivale Pohoda dohrávať svoje party do pražského štúdia Sono. Režijne a producentsky to má v rukách Petr Ostrouchov. Oproti programu na minuloročnom festivale Viva Musica!, kde mal tento projekt premiéru, bude na nahrávke päť nových skladieb, z toho dve piesne, ktoré vznikli práve pre nové CD. Korben Dallas Symphony by sme mali predstaviť v Žiline, Košiciach a Bratislave," prezradil 41-ročný hudobník.

Prečítajte si: Po symfonických koncertoch späť do klubov: Korben Dallas a Zrní chystajú turné

Dobrodružstvo so Sendreiovcami

Solovic v ostatnom čase zaujal verejnosť i programom Sendreiovci Le Orchestroha, v ktorom spojil cigánske piesne v podaní formácie Sendreiovci s autorskou orchestrálnou hudbou. Fanúšikovia si mohli dielo po prvý raz vypočuť 11. júla na trenčianskom festivale Pohoda, kde sa rodák zo Žiliny predstavil aj ako dirigent.

"Táto spolupráca bola dobrodružná, fantastická a premiérovať vlastnú päťmesačnú prácu práve na Pohode pred tisíckami ľudí, je naozaj opojný pocit. Je to spojenie dvoch hudobných svetov - klasickej hudby, ktorú reprezentuje kultivovanosť, s divokým naturelom rómskej ľudovej hudby v tradičnej podobe. Je to o prispôsobení sa. Živelnosť a drive sa prenáša do partov a výrazu vážnohudobného telesa a naopak kultivovanosť a disciplína vážnej hudby ovplyvňuje muzikantov v kapele. Program má takmer hodinu a pol a teraz ho musíme posúvať ďalej, nech to vidí a počuje čo najviac ľudí," vyhlásil skladateľ, ktorý do diela zakomponoval len jednu pomalú pieseň.

"Sú to všetko rýchle piesne, chcel som len jednu pomalú, ktorá bude stáť za to. Ide o skladbu Lament nárek Auschwizate, ktorá vznikla v koncentračnom tábore. Zachoval sa len zápis melódie s textom. Hľadal som na internete nejaké harmonické súvislosti, ako sa pieseň hráva, no zaznamenaný je len sólový spev, tak som si to spravil po svojom a myslím si, že práve tým získala na zaujímavosti. Sústredil som sa na pocit nádeje a vieru v prežitie, ktorú preživší z koncentračných táborov uvádzajú ako najdôležitejší stav mysle, ktorý im umožnil prekonať deň za dňom a prežiť. Či sa to podarilo i autorovi tejto krásnej skladby, nie je známe."

Sendreiovci Le Orchestroha, Pohoda 2015 Zdroj: Marko ErdSendreiovci La Orchestroha na Pohode 2015 (foto: Marko Erd)

Spolupráca s rómskymi umelcami bola preňho aj veľmi poučná. "Až muzikanti z kapely mi ukázali, aká je zaužívaná harmónia v rómskom podaní. Paradoxne, táto skladba je v durovej tónine na rozdiel od ostatných rýchlych, veselých, ktoré sú všetky v molovej," objasnil hudobník, ktorého Sendreiovci nadchli svojím koncertným vystupovaním. "Robil som s nimi minulý rok na programe Roma Spirit. Hneď ma zaujal ich spôsob hrania, v ktorom je presne vybalansovaný pomer medzi technickým zvládnutím nástrojov s naturálnou dravosťou vo výraze, bez zbytočnej a často prehnanej expresívnosti a samoúčelnej virtuozity. Nie je náhoda, že si ich vybral Hans Zimmer na soundtrack snímky Sherlock Holmes 2: Hra tieňov," dodal Solovic, ktorý by chcel program Sendreiovci Le Orchestroha nahrať aj na album.

Hudba k filmu, pop aj opera

Okrem práce so spomínanými interpretmi má hudobník pred sebou aj spoločné audiovizuálne dielo s výtvarníkom a filmárom Ondrejom Rudavským. "Niekde som čítal, že Steven Soderbergh zobral Indianu Jonesa a prerobil ho ako nemý film s novou hudbou a zdalo sa mi to ako zaujímavý nápad. Požiadal som Ondreja, či by sme niečo také nespravili. Dal starší 40-minútový film Beyond Invisible, ku ktorému robím novú hudbu. Koncept, na ktorom pracujem, vychádza z toho, že budeme premietať film a naživo k tomu bude hrať menší ansámbel približne desiatich ľudí. Vlani som urobil hudbu pre Ondrejov desaťminútový film do snímky Slovensko 2.0, takže by sme možno spravili jednotný program prepojenia hudby s obrazom, v ktorom by bol film Beyond Invisible a ešte niekoľko krátkych snímok Ondreja Rudavského," povedal.

Slavo Solovic má za sebou aj bohatú tvorbu ako hudobný producent, keď spolupracoval s interpretmi ako Richard Müller, Kryštof, Zdenka Predná, Thomas Puskailer a mnohí ďalší. Aktuálne pracuje aj so speváčkou Gitanou, ale aj na dielach vážnej hudby, ktoré zaujali i v zahraničí. V minulosti mala premiéru na Bienále v Benátkach orchestrálna suita z opery Hippocampus a bol tiež finalistom opernej skladateľskej súťaže Genesis foundation v Londýne. Ako prezradil, rád robí práve to, čo mu život prinesie.

"Svoju prácu vnímam ako remeslo, vďaka ktorému živím rodinu a venujem sa tomu, aká zákazka ku mne príde. Takto to fungovalo vždy, aj veľkí skladatelia robili diela na zákazku. Na jednej strane je výborné, keď viem, čo si klient predstavuje. Jednoducho spravím to, čo chce. Na druhej strane diela, pri ktorých mám úplnú slobodu, ako pri spolupráci so Sendreiovcami, prinášajú zodpovednosť a pochybnosti. Vtedy si môžem robiť, čo chcem, musím sa však dohodnúť sám so sebou a to si niekedy vyžaduje veľa času," uviedol Solovic, ktorý by sa po rokoch presedených v nahrávacích štúdiách opäť rád na chvíľu vrátil so svojimi dielami na pódiá, či už ako dirigent alebo interpret.

Zdroj: SITA
Foto: SITA/Ján Slovák (titulná fotografia), Marko Erd - Hudba.sk (foto v článku)

Súvisiaci interpreti: Korben Dallas, Longital