Festival perkusií World of the Drums sa organizátori rozhodli tento rok rozšíriť o Rytmické dielne pod vedením perkusionistu Martina Verdonka, ktorý na festivale aj vystúpi. Pre skúsených hudobníkov a perkusionistov bude jeho workshop príležitosťou preniknúť hlbšie do latinskoamerických rytmov a tvorby groovov.

Rytmické dielne sa budú konať deň po festivale, v nedeľu 12. októbra, a budú venované latinskoamerickým rytmom, tvorbe groovov. Budú rozdelené do dvoch častí:

Percussion Masterclass je určený perkusionistom a bubeníkom, ktorí už majú skúsenosti. Tento workshop sa počas troch hodín okrem teórie upriami predovšetkým na výučbu groovov na kongá, bongá, tamburíny, šejkre a iné ručné perkusie. Cena je 15 EUR.

Rhythmic Section Masterclass je otvorený pre hudobníkov (gitara, kontrabas, a i.), ktorí sa chcú podrobnejšie zoznámiť s latinskoamerickými rytmami, ich využitím napr. v jazze alebo world music, zlepšiť si interakcie s perkusionistami a podobne. Dvojhodinový workshop počíta s účasťou hudobníkov so záujmom nielen o teóriu, ale aj o praktické spoločné jammovanie s perkusionistami pod vedením lektora. Cena je 10 EUR.

Viac info a prihlášky nájdete na webe organizátorov festivalu Shiraz.sk 

Kto je Martin Verdonk?

Martin Verdonk, rodák z ostrova Curacao, je špičkový svetový perkusionista. Vďaka rozmanitým hráčskym skúsenostiam vie jedinečne využiť autentické latinskoamerické hudobné nástroje a rytmy v rôznych žánroch. Spolupracoval s hudobníkmi ako Horacio "El Negro" Hernandez, Alex Acuna, George Benson, George Duke, Incognito, Richard Bona, Paquito D’Rivera a mnohí ďalší.

Študoval perkusie na konzervatóriu v Rotterdame a na Conjunto Folklorico Nacional de Cuba. V súčasnosti žije a pôsobí prevažne v Holandsku. Za dôležitý medzník považuje pôsobenie v perkusívnej sekcii skupiny Carlosa Santanu a založenie skupiny Congarilla, kde pôsobil s kolegami - perkusionistami Raulom Rekowom a Orestesom Vilatom v rokoch 1986 až 1989. V súčasnosti Martin pôsobí ako učiteľ na konzervatóriu v Rotterdame a v Los Angeles, kde získal ocenenie Za vynikajúce služby v jazzovej výchove v roku 1995.

Martin vydal dva úspešné albumy latin-jazzových fúzií s hviezdnym obsadením. V roku 2004 si na nahrávanie albumu Old School New Sound pozval perkusionistov, s ktorými pôsobil v skupine Santana (Orestes Vilato a Walfredo Reyes jr.). Na albume Tribal Fusion spolupracovali Horacio “El Negro” Hernandez a Danny Gottlieb. Podľa amerického časopisu Drum patrí Martin medzi štyroch najlepších perkusionistov, ktorí vedú prezentácie nástrojov, tzv. clinic.


Tretí ročník medzinárodného Festivalu perkusií - World of the Drums 2014 bude opäť miestom stretnutia fanúšikov rytmov a hudby v jej  rôznych podobách od jazzu, etno a world music až po rôzne fúzie. V hlavnom večernom programe sa v piatok 11. októbra uskutočnia koncerty skupín La3no Cubano, Thierry & Friends, Musica Medica, Drumstas, Batatimba a ďalších.

Vstupenky na festival:  Predpredaj.sk

Jedným z vrcholov bude koncert tria Jonáš-Kalász-Portella, v rámci ktorého sa ako špeciálny hosť v DK Ružinov predstaví práve Martin Verdonk. Gabriel Jonáš je popredným slovenským klaviristom, skladateľom a aranžérom. Na bratislavskom konzervatóriu vyštudoval akordeón a gitaru. Začiatkom 70. rokov ho významne ovplyvnil pobyt v New Yorku, kde sa v kluboch stretával a jamoval s hviezdami ako Sam Jones, Bobby Dorham, Joe Newman, Attila Zoller či Albert Heath. Na československej scéne debutoval v roku 1975. Po vydaní LP platne Gentle rain získal v roku 1991 na festivale v Karlových Varoch cenu najlepšieho jazzového hudobníka roka. Spolupracoval tiež na nahrávaní albumov popredných domácich i zahraničných jazzových interpretov. V roku 1991 získal Cenu Ladislava Martoníka za interpretačný výkon v oblasti jazzu.

Juraj Kalász po absolvovaní Strojníckej fakulty STU v Trnave študoval na Štátnom konzervatóriu v Bratislave, odbor kontrabas. Okrem vlastných skupín Just Jazz a Jazz Special spolupracoval aj s formáciami Československý Quintet, Trio komorního jazzu a Tutu. Bol členom kvarteta poľského saxofonistu Janusza Muniaka, Tria Shawna Loeschera, Peter Cardarelli Quartet a ďalších. Spolupracoval s hudobníkmi ako Larry Smith, Toninho Horta, Piotr Wojtasik, Danillo Castellano, Juraj Henter, Matúš Jakabčic, Juraj Bartoš, Emil Viklický, Jiří Stivín, Roman Pokorný, Greg Burk a i. V roku 1989  získal cenu za vynikajúci inštrumentálny výkon (ako člen skupiny Alef Andreja Kellenbergera) na Slovenskom jazzovom festivale v Žiline.

Eddy Portella je perkusionista peruánskeho pôvodu. Je aktívnym členom a zakladateľom latinskoamerických, jazzových, flamencových a ďalších hudobných projektov. Pôsobil v skupinách Mango Molas, Quarteto El Poderoso, Družina, Pavol Bodnár, Remedios, Aurelius Q a mnohých ďalších. Je zakladateľom bubeníckeho orchestra Batatimba a vedúcim hudobných kurzov zameraných na perkusie a latino hudbu. Spolupracuje so značkou Tycoon.


Informácie pre Hudba.sk za organizátorov podujatia poskytla Jarmila Vlčková. 

Foto: Facebook.com/martin.verdonk.1