Ruská federácia sa nezúčastní 62. ročníka piesňovej súťaže Veľká cena Eurovízie - Eurovision Song Contest 2017, ktorá sa uskutoční v máji v ukrajinskom Kyjeve. Oznámil to na svojej webovej stránke hlavný organizátor súťaže, Európska vysielacia únia (European Broadcasting Union - EBU).
Politická Eurovízia už od roku 2014
EBU sa do poslednej chvíle snažila zachrániť situáciu. Moskve ponúkla dve riešenia - prezentovanie súťažnej piesne prostredníctvom satelitného prenosu alebo zmenu interpreta. Obe možnosti ruská strana zamietla a zo súťaže odstúpila. Z oficiálnej stránky Eurovision.tv následne zmazali všetky zmienky o Julii Samoilovej okrem oficiálneho vyhlásenia k odstúpeniu Ruska.
Veľká cena Eurovízie tak aj naďalej nežiadúco reflektuje politické napätie medzi Ruskou federáciou a zvyškom Európy, ktoré odštartovala práve ukrajinská kríza. Už v roku 2014, kedy došlo k anexii Krymu Ruskou federáciou, sprevádzal vystúpenie ruských reprezentantiek v Kodani piskot publika. O rok neskôr preto vo Viedni použili technológiu, ktorá mala v prípade podobných reakcií fanúšikov pískanie v televíznom prenose utlmiť. To sa síce podarilo, no keď v tom istom ročníku zvíťazil Švéd Måns Zelmerlöw práve pred reprezentantkou Ruska, veľa sa diskutovalo o tom, že viac než hudba pri rozhodovaní divákov zavážila politika.
Ešte hlasnejšie to Rusi tvrdili minulý rok, kedy sa v Štokholme z prvenstva tešila ukrajinská speváčka Džamala s kontroverznou piesňou 1944 o minulosti Krymu. Rusko skončilo na treťom mieste, druhá bola pri svojej prvej účasti Austrália, ktorá môže zamiešať karty aj tento rok. Zaradenie "protinožcov" do súťaže možno vnímať aj ako snahu o odvrátenie pozornosti od konfliktu Ruska s Európou. Akokoľvek sa však organizátori snažia zachovať súťaž apolitickou, v súčasnosti to nie je celkom možné a tohtoročné odstúpenie Ruska to iba definitívne potvrdilo.
Do 62. ročníka Eurosongu bolo prihlásených 43 krajín. Dva semifinálové a finálový večer sa uskutočnia 9., 11. a 13. mája v kyjevskom International Exhibition Centre s kapacitou 11-tisíc miest. V prvom semifinále 9. mája bude súťažiť 18 krajín, v druhom 11. mája po odstúpení Ruska rovnako 18 krajín. Z každého semifinále postúpi desať krajín.
Priamo do finále postúpilo šesť štátov, sú nimi Francúzsko, Nemecko, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Taliansko a domáca Ukrajina. Tá organizuje finále Eurovízie po druhý raz, prvýkrát to bolo 21. mája 2005, keď rok predtým vyhrala v Turecku ukrajinská speváčka Ruslana so skladbou Wild Dances (Diki Tanci).
Zdroj: TASR + archív Hudba.sk
Foto: Facebook.com/JuliaSamoylovaOfficial