Ak vás tvorba bratislavskej kapely Longital doteraz obchádzala, je najvyšší čas ju objaviť a ponoriť sa do nej. Formácia totiž čoskoro vydá album, ktorým uzavrie jednu dôležitú etapu svojho pôsobenia. Zároveň otvára novú, veľmi zaujímavú a vzrušujúcu kapitolu v znamení návratu k akustickému zvuku, ktorý je vyzretejší ako kedykoľvek predtým.

Nový zvuk Longital zachytáva čerstvo nahratá štúdiovka A to je všetko?, ktorú Shina a Dano Salontay, dlhé roky pôsobiaci len vo dvojici, zaranžovali spoločne s bubeníkom a klaviristom Mariánom Slávkom. Ten sa do kapely vrátil minulú jeseň po dlhej, takmer trinásťročnej pauze, prvý spoločný koncert odohrali na showcase festivale Waves Bratislava.

Vydanie albumu, ako inak - v domovskom labeli Slnko Records, je naplánované na 14. mája. Už teraz si z neho môžete vypočuť tri skladby v predstihu.



Zachytiť život v hudbe

Nové nahrávky sú výsledkom vývoja v posledných troch rokoch, počas ktorých kapela hľadala svoju novú tvár. "Niekde na začiatku v roku 2012 sme odložili počítač a Dano si kúpil akustickú gitaru. Začali sme skúšať hrať pesničky, ktoré boli aktuálne len tak s gitarou, basou a dvoma hlasmi," hovorí Shina. O rok neskôr už Longital putovali po Ukrajine a ešte vo dvojici s akustickým programom zahrali viac ako 20 koncertov. Skladby sa im v tejto podobe začali formovať do niečoho výnimočného a nemali s nimi problém obstáť ani na veľkých pódiách.

Vtedy sa vďaka náhode a spomínanému festivalu Waves Bratislava k Longital vrátil bubeník a klavirista Marián Slávka, ktorý s nimi pred rokmi nahral album Tu (2002) - vtedy sa ešte formácia volala Dlhé Diely. Na albume A to je všetko? sa takto posilnení Longital vracajú k pesničkám z trilógie Výprava (2006), Gloria (2008) a Teraz (2010), a tiež zo svojho debutu September (2001). "Chceli sme naživo zachytiť pesničky, ktoré s nami prešli kus cesty, ale zároveň sme tak nejako tušili, že to asi nedokážeme nahrať na koncerte, lebo emócie sú príliš veľké. Povedali sme si, že to musíme dať v štúdiu, ale tak ako na koncerte," vysvetľuje Shina.

Ideálnym kandidátom na takéto nahrávanie bol český producent a zvukár Ondřej Ježek, ktorý spolupracoval napríklad s u nás známou formáciou Monikino kino. Vo svojom pražskom štúdiu Jámor nepoužíva réžiu, ale sedí s kapelou priamo v nahrávacej miestnosti. "Splnil som si sen. Vybrali sme pesničky, ktoré s nami žijú už veľa rokov. Vrcholí tak jedno dobrodružné obdobie a predstavujeme hudbu, ktorá nás ním previedla a prešla výraznými zmenami na koncertoch," hovorí Dano Salontay. "Skladby, ktoré boli pôvodne vytvorené laboratórnym spôsobom, sú na novom albume nahrané naživo, naraz a bez editovania, vrátane spevov. Prevažná väčšina súčasných albumov je zvukovo preprodukovaná a vycizelovaná forma prevláda nad obsahom. Vízia nášho nového albumu bola pravdivosť po všetkých stránkach – od textov až po hudobné a zvukové prevedenie. Bez aditív a konzervantov. Náš cieľ bol zachytiť život v hudbe," dodáva.

Atmosféru nahrávania zachytáva video k singlu Som modré more:


Takto má znieť hudba zo strednej Európy

S uvedeným živým prístupom sa niekedy môžu spájať zvukové kompromisy, ale výsledkom je obrovská živelná energia skladieb. Na tej má dôležitý podiel aj staronový člen kapely Marián Slávka, ktorý sa po odchode z Longital preslávil v prvej vlne slovenského popu (IMT Smile, Richard Müller a ďalší), ale aj pôsobením v kapele Sounds Like This Tomáša Slobodu. "V poslednej dobe som ako keby zošperkovatel. Spolupráca s Longital ma vracia k mojej pôvodnej energii, ktorá bola veľmi naturálna," hovorí hudobník, ktorý aktuálne pôsobí aj v kapele Talent Transport, nominovanej na jazzový album roka 2014 v ankete Esprit

Marián sa do kapely pôvodne pridal iba na jeden špeciálny koncert v septembri 2014 na festivale Waves Bratislava, na ktorom okrem fanúšikov spoznávali to najlepšie zo slovenskej hudobnej scény aj vzácni hostia zo zahraničia. Pozvaní boli veľkí hráči hudobného biznisu, medzi nimi aj legendárny a prvý manažér Pink Floyd, Peter Jenner. "Na naše veľké prekvapenie stál po koncerte prvý pod pódiom, zobral si longitálsku trilógiu a rozlúčil sa so slovami, že takto má znieť hudba zo strednej Európy, neangloamericky, temperamentne a uveriteľne. Veľké povzbudenie, vydarený koncert, ľudský aj hudobný súzvuk s Mariánom a možnosť naložiť trio do auta znamenali začiatok novej éry kapely," spomína na jeden z kľúčových okamihov Salontay.

Longital sa po niekoľkých rokoch experimentovania s modernými elektronickými technológiami, od minidisku až po zázračný Lemur Jazz Mutant, ktorý objavovali v rovnakom období ako Björk či Nine Inch Nails, vrátili k plnému akustickému zvuku. "Dlho sme rozmýšľali nad názvom albumu. V jeden moment mi preblesklo v mysli, že každý moment a aj každá pieseň má byť prežitá tak, aby mohla byť posledná. A to je všetko?, záverečná pieseň z predchádzajúceho albumu Teraz z roku 2010, má pre mňa osobne veľmi zvláštny význam. Je o pocite, keď sa niečo neodvratne končí. Je to mimo dosah našej vôle, a zároveň vzniká akýsi pocit priestoru, beztiaže, ako zárodok čohosi, čo ešte nie je ani tušené. Vnímam ten názov skôr ako otázku než konštatovanie, preto ten otáznik. A tešenie sa na to, čo prichádza, nech je to čokoľvek," uzatvára Salontay.

Čo bude nasledovať sa dozviete na oficiálnych stránkach kapely longital.com a www.facebook.com/Longital. Naživo si môžete Longital s Mariánom Slávkom vychutnať ešte pred vydaním albumu na troch jarných koncertoch po Slovensku, štvrtým bude už po vydaní nahrávky domáci koncert v Bratislave.

16. 4. - Košice, HalmiCaffe - predpredaj
17. 4. - Prešov, Christiania - rezervácie na christianiapresov@gmail.com
18. 4. - Brezno, Bombura
20. 5. - Bratislava, Berlinka SNG

Informácie a fotografie portálu Hudba.sk poskytol Alexander Čerevka z vydavateľstva Slnko Records. Článok bol doplnený redakciou.

Foto: Ivana Šataník

Súvisiaci interpreti: Longital