Kultúrna verejnosť si 21. marca pripomenula 330. výročie narodenia hudobného génia Johanna Sebastiana Bacha a onedlho, 28. júla, bude 265. výročie jeho smrti. Preto v priebehu tohto roka mnohí umelci na celom svete, slovenských nevynímajúc, venujú svoje koncerty Bachovi.

V Bratislave budú už koncom tohto týždňa dva koncerty, štýlovo aj interpretačne veľmi odlišné, ale obidva sú venované svetoznámemu J. S. Bachovi. V piatok 29. mája o 19:00 v Pálffyho paláci na Zámockej ulici v Bratislave vystúpi špičková slovenská klavírna virtuózka Elena Letňanová. Uvedie nielen diela Johanna Sebastiana Bacha, ale aj Fryderyka Chopina a slovenského skladateľa Romana Bergera, vyznávačov a nasledovníkov Bachovej tvorby.

Podľa vyjadrenia známej klaviristky Bachova hudba cibrí sebakázeň, disciplínu, pokoru a duchovnú vyrovnanosť. "Bach ma priťahuje emocionálnou inteligenciou, je kontrastom sveta sprofanovanej, zbanalizovanej, konzumnej reality. Portrétuje niečo nebeské, jemný vesmírny prach častíc," povedala o Bachovom diele Letňanová.

V sobotu 30. mája o 18:00 bude vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ulici v Bratislave už 20. podujatie v rámci cyklu Bach - kantáty so Solamente naturali. "Partnerom" Johanna Sebastiana Bacha bude tentoraz významný francúzsky organista, skladateľ, pedagóg Olivier Messiaen.

"V programe zloženom z diel týchto dvoch géniov vystúpi orchester starej hudby Solamente naturali s umeleckým vedúcim, huslistom Milošom Valentom, spevácky zbor Vocale ensemble SoLa a slovenská organistka svetového mena Monika Melcová. V programe zaznie aj Bachova kantáta Höchsterwünschtes Freudenfest zložená pre sviatok sv. Trojice," informoval TASR Ján Juráš z občianskeho združenia Ars ante portas.

Jedinečný cyklus Bach - kantáty so Solamente naturali sa začal v júni 2006 v spolupráci súboru pre starú hudbu Solamente naturali s občianskym združením Ars ante portas. Jeho cieľom bolo a je postupne priblížiť kompletné Bachove kantáty formou programov zostavených v spojení a porovnávaní s inými hudobnými skladateľmi, získať širšiu verejnosť pre Bachove sakrálne dielo. "Nejde nám o konfrontáciu dvoch svetov, ale o hľadanie hlbokej nadčasovej, večne plynúcej harmónie v hudbe, ktorá nás obohacuje počas toľkých storočí," povedal o myšlienke projektu umelecký vedúci súboru, huslista Miloš Valent.

Zdroj: TASR
Foto: maľba Eliasa Gottloba Haussmanna

Súvisiaci interpreti: Johann Sebastian Bach