Počas uplynulého roka naposledy vydýchli viaceré veľké osobnosti zo sveta hudby. Rodina, priatelia i fanúšikovia oplakávali úmrtia hudobných legiend ako Etta James, Whitney Houston, MCA z Beastie Boys, Donna Summer, Robin Gibb alebo Jon Lord.
Jej prvým sólovým hitom bola skladba All I Could Do Was Cry, po ktorej v roku 1960 nasledoval debutový album At Last!. V 70. rokoch minulého storočia bola závislá od drog a podľa jej slov ju heroín takmer zabil, úspešne však absolvovala liečenie a vrátila sa na hudobnú scénu. Počas sólovej kariéry nahrala 29 štúdiových albumov a na konte má legendárne hity ako At Last, I'd Rather Go Blind či Tell Mama. Získala šesť ocenení Grammy a 17 Blues Music Awards. V roku 1993 ju uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy a v roku 2001 do Bluesovej siene slávy. V rebríčku 100 najlepších spevákov všetkých čias magazínu Rolling Stones sa James umiestnila na 22. mieste a v rebríčku 100 najlepších umelcov na 62. mieste.
Spevácka diva Whitney Houston, ktorá si fanúšikov získala hitmi I Will Always Love You, Greatest Love of All či I Wanna Dance with Somebody, zomrela 11. februára. Bez známok života ju našli vo vani jej hotelovej izby v Beverly Hills. Príčinou tragického úmrtia hviezdy filmov Osobný strážca (1992) či Kazateľova žena (1996) bolo utopenie, pričom išlo o dôsledok užívania kokaínu a ochorenia srdca. Štyridsaťosemročná Houston mala v čase úmrtia vo svojom tele aj marihuanu, antihistaminikum a ďalšie lieky. Držiteľku šiestich cien Grammy pochovali 19. februára na cintoríne Fairview v mestečku Westfield v jej rodnom New Jersey.
Americký raper Adam "MCA" Yauch z hip-hopovej kapely Beastie Boys naposledy vydýchol 4. mája vo veku 47 rokov. Zdravotné problémy jedného zo zakladajúcich členov legendárneho tria sa začali v roku 2009, keď mu odstránili tumor na príušnej slinnej žľaze a blízkej lymfatickej uzline. Chorobu však napriek počiatočnému optimizmu neporazil a v ostatných rokoch sa takmer vôbec neobjavoval na verejnosti.
Prostredníctvom Twitteru sa s ním so smútkom rozlúčilo množstvo kolegov z hudobného priemyslu ako Slash, Justin Timberlake, Bryan Adams, Sheryl Crow, Eminem, Snoop Dogg, Joe Satriani či will.i.am. Medzi najväčšie hity skupiny Beastie Boys, ktorá má na svojom konte tri ceny Grammy, patria skladby (You Gotta) Fight for Your Right (To Party!), Sabotage a Intergalactic. Množstvo ich hudobných videí režíroval práve Yauch pod pseudonymom Nathanial Hörnblowér. Kapelu tento rok uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy, no on sa na ceremoniáli pre zdravotné problémy nezúčastnil.
Americká speváčka Donna Summer 17. mája prehrala boj s rakovinou pľúc. So zákernou chorobou bojovala od júla 2011. Hviezda má na konte hity ako Last Dance, Hot Stuff či Bad Girls. Svoje prvé veľké úspechy zaznamenala v roku 1979, kedy s nahrávkou Bad Girls kraľovala albumovému rebríčku Billboard Hot 200. Summer sa v albume sústredila na tému prostitúcie, dokonca bola na obale albumu oblečená ako prostitútka. Práve z Bad Girls pochádza slávna pieseň Hot Stuff, za ktorú získala jednu zo svojich piatich cien Grammy.
Po vydaní albumu On the Radio: Greatest Hits Volumes I & II (1979) sa rozhodla venovať sa iným hudobným štýlom ako discu. Podpísala zmluvu s Geffen Records a nahrala album The Wanderer, ktorý je ovplyvnený napríklad rockom či new wave. Ďalší úspech jej priniesla titulná pieseň nahrávky She Works Hard for the Money (1983), ktorú nominovali na Grammy. Svoje posledné roky života prežila v meste Nashville v štáte Tennessee, kde si chcela oddýchnuť od hektických rokov v šoubiznise a sústrediť sa na maľovanie.
Briti sa tento rok rozlúčili s Robinom Gibbom zo slávnej skupiny Bee Gees, ktorý 20. mája vo veku 62 rokov prehral boj s rakovinou. Jeho zdravotné problémy sa začali v roku 2010, keď musel podstúpiť operáciu pre nepriechodnosť čriev, ktorá v roku 2003 zabila jeho brata Mauricea. Neskôr mu diagnostikovali rakovinu hrubého čreva, ktorá sa rozšírila aj do pečene. Skupinu Bee Gees založil Robin Gibb so svojimi bratmi Barrym a Mauriceom v roku 1958.
Súrodenci Gibbovci počas svojej kariéry získali deväť hudobných cien Grammy. Medzi ich najznámejšie hity patria skladby To Love Somebody, Massachusetts, I've Gotta Get a Message to You, Lonely Days, Jive Talkin', Night Fever, Tragedy, Stayin' Alive, How Deep is Your Love či You Win Again. Od roku 1979 majú Bee Gees svoju hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy, od roku 1994 je skupina členom Skladateľskej siene slávy a v roku 1997 ju uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy. Dodnes predali na celom svete približne 200 miliónov nahrávok.
Počas nešťastného mesiaca máj utrpela stratu aj slovenská scéna. Vo veku 33 rokov 22. mája svojím zraneniam po autonehode podľahla výtvarníčka, šperkárka a speváčka slovenskej skupiny Noisecut Alžbeta K. Majerníková, hudobným fanúšikom známa ako Bet-Maj Sepja. Študovala u profesora Karola Weisslechnera na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri Kov a Šperk a za svoju tvorbu získala niekoľko cien, napríklad Kruhy na vode 2005 či Designblok 2008.
So skupinou Noisecut vydala štyri štúdiové nahrávky - Landscapes (2003), Deň za dňom (2005), BLIIIZKO (2008) a Háj a Lov (2011). Za tretiu a štvrtú nahrávku kapela dostala poslucháčsku cenu Radio_Head Award v kategórii Album roka. Za singel Mariena (vytvorený spoločne s Jánom Boleslavom Kladivom) im hlasovanie poslucháčov Rádia_FM vynieslo cenu Radio_Head Award za najlepší singel roka 2010. S Radio_Head Awards Majerníkovú spájalo aj to, že sama navrhla fyzickú podobu týchto cien - junákov s rádiom namiesto hlavy.
Vo veku 71 rokov zomrel 16. júla anglický muzikant Jon Lord. Skladateľ, pianista, klávesák a hráč na organe Hammond, ktorý sa preslávil ako člen rockovej formácie Deep Purple, bojoval od augusta 2011 s rakovinou pankreasu. Osudnou sa mu napokon stala pľúcna embólia. Lord bol jedným zo zakladateľov slávnej skupiny Deep Purple. Pôsobil v nej od roku 1968 až do prerušenia jej činnosti v roku 1976. V rokoch 1978 až 1984 bol členom ďalšej známej rockovej formácie Whitesnake.
Súčasťou zostavy Deep Purple bol rodák z Leicesteru opäť od roku 1984, keď kapela obnovila činnosť, a to až do roku 2002. Muzikant sa podieľal na všetkých podstatných nahrávkach skupiny. Hráč na klávesové nástroje sa azda najviac preslávil dielom Concerto For Group And Orchestra spájajúcim klasiku a rock, ktoré Deep Purple spoločne s Royal Philharmonic Orchestra po prvý raz predviedli v roku 1969. Toto dielo predstavil pred pár rokmi aj v Bratislave.
V roku 2012 svet opustili aj:
- krstný otec R&B Johnny Otis
- finalista prvej série súťaže Slovensko hľadá SuperStar Peter Konček
- Mark Reale, zakladateľ metalovej skupiny Riot
- americký skladateľ Robert Bernard Sherman
- spevák americkej skupiny The Monkees Davy Jones
- bubeník fínskej metalovej skupiny Lordi "Otus" Tonmi Lillman
- americký bluegrassový hudobník a hráč na bendžo Earl Scruggs
- vplyvný anglický gitarista Bert Weedon
- írsky hudobník Barney McKenna, posledný zo zakladajúcich členov folkovej kapely The Dubliners
- saxofonista Thomas Marth zo skupiny The Killers
- legendárny zvukový technik George Marino, ktorý spolupracoval s interpretmi ako Stevie Wonder, Metallica, Whitney Houston či Arcade Fire
- gitarista a spevák Chuck Brown, priekopník štýlu go-go, ktorý v 70. rokoch vzišiel z funku
- posledný zo zakladateľov slávnej vokálnej skupiny The Platters Herb Reed
- americký hudobník Bob Welch, bývalý člen kapely Fleetwood Mac
- ruský spevák Eduard Chiľ, ktorého po celom svete poznajú pod prezývkou Pán Trololo
- skladateľ Marvin Hamlisch, autor vyše 40 filmových soundtrackov
- člen českej skupiny Jablkoň Ingo Bellmann
- basgitarista Bob Birch, ktorý dlhé roky hrával s Eltonom Johnom
- americký spevák a skladateľ Scott McKenzie, ktorý sa preslávil ako interpret hitu San Francisco (Be Sure To Wear Flowers In Your Hair)
- americký spevák a gitarista Terry Callier, ktorého v roku 2009 spoznalo aj slovenské publikum na Bratislavských jazzových dňoch
- spevák a skladateľ Bill Dees, ktorý sa preslávil ako spoluautor piesne Oh, Pretty Woman
- americký džezový klavirista Dave Brubeck, ktorý sa preslávil v roku 1959 skladbou Take Five
- mexicko-americká speváčka Jenni Rivera
- slávny hráč na sitár a otec Norah Jones Ravi Shankar
- gitarista Mike Scaccia z kapiel Ministry a Rigor Mortis
- Ray Collins, ktorý bol v 60. rokoch spevákom a perkusionistom skupiny Mothers of Invention legendárneho Franka Zappu
- americká soulová speváčka Fontella Bass, ktorá sa v polovici 60. rokov preslávila hitom Rescue Me
Zdroj: SITA, pm
Foto: AP Photo/Mark J.Terrill
Súvisiaci interpreti: Beastie Boys, Whitney Houston