V Štokholme oznámili mená laureátov prestížnej hudobnej ceny Polar Music Prize. Stali sa nimi beninská speváčka Angélique Kidjo, zakladateľ vydavateľstva Island Records Chris Blackwell z Veľkej Británie a estónsky skladateľ Arvo Pärt. Výkonná riaditeľka výboru pre udeľovanie ceny Marie Ledin pri utorkovom vyhlasovaní mien laureátov uviedla, že všetci traja "svojou hudbou ovplyvnili svet".

62-ročná Angélique Kidjo je päťnásobnou držiteľkou Grammy. Spieva v jazykoch západoafrických národov Fon a Joruba, ako aj vo francúzštine a angličtine. Vo svojej hudbe mieša západoafrické tradície svojho detstva v Benine s prvkami amerického R&B, funku a jazzu, ako aj s vplyvmi z Európy a Latinskej Ameriky. Chris Blackwell založil na Jamajke vydavateľstvo Island Records, ktoré podpísalo zmluvy s legendárnymi hviezdami ako Bob Marley, Cat Stevens, Roxy Music, U2, Tom Waits či Marianne Faithful.

Estónsky skladateľ Arvo Pärt, ktorého porota označila za "najhranejšieho žijúceho skladateľa na svete", je jedným z najvýznamnejších svetových predstaviteľov hudobného minimalizmu. Okrem iného je významný aj vďaka "jedinečnej kompozičnej technike tintinnabuli", ktorú vynašiel v 70. rokoch 20. storočia.
 
Polar Music Prize založil v roku 1989 bývalý manažér skupiny ABBA Stig Anderson. Minulý rok ju udelili americkému rockovému spevákovi a príležitostnému hercovi Iggymu Popovi a americkej skladateľke Diane Warren. Slávnostné odovzdanie ceny sa uskutoční 23. mája v Štokholme. Cena je dotovaná sumou 600-tisíc švédskych korún (53-tisíc eur).

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)