Za vraždu speváka Víctora Jaru z roku 1973 odsúdili sedem vojakov. Čilský najvyšší súd v pondelok potvrdil rozsudok nad bývalými vojakmi za vraždu folkového speváka a skladateľa Víctora Jaru z roku 1973. Informovala o tom v utorok tlačová agentúra AFP.

Stalo sa tak krátko pred 50. výročím vojenského prevratu pod vedením generála Augusta Pinocheta, ktorému pomáhala americká CIA. Rozsudky pre sedem bývalých vojakov vo veku 73-85 rokov sa pohybujú od osem do 25 rokov vo väzení.

Štyridsaťročného Jaru zatkli 12. septembra 1973, deň po prevrate, ktorým bol zvrhnutý prezident Salvador Allende. Spevákovo telo sa našlo o niekoľko dní neskôr, posiate 44 strelnými ranami. Spolu s približne 5000 ďalšími politickými väzňami bol zadržiavaný na štadióne v Santiagu, kde ho vypočúvali, mučili a nakoniec zavraždili.

Jara bol členom Komunistickej strany Čile (PCCh) a horlivým stúpencom koalície Ľudová jednota (UP) podporujúcej marxistu Allendeho, demokraticky zvoleného v roku 1970. Pacifistický spevák, ktorého texty hovorili o láske a sociálnom proteste, sa stal ikonou latinsko-americkej populárnej hudby a inšpiroval aj "západných" hudobníkov od U2 po Boba Dylana a Brucea Springsteena.

Pinochet vládol v Čile do roku 1990. Zomrel v roku 2006 bez toho, aby bol odsúdený za zločiny spáchané jeho režimom, ktorý podľa odhadov pripravil o život približne 3200 ľavicových aktivistov a ďalších politických odporcov.

Viac sa o Víctorovi Jarovi dočítate v článku, ktorý sme zverejnili minulý rok pri príležitosti 90 rokov od jeho narodenia.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)