Vitajte pri prehľade toho, čo svet hudby priniesol za uplynulý týždeň. Výber správ, ktorý vychádza každý pondelok ráno, pripravuje Norbert Skoupa.

Sia v novom rozhovore prezradila, že jej diagnostikovali autizmus. Hoci speváčka výslovne neuviedla, kedy jej bola diagnóza stanovená, naznačila, že to bol nedávny vývoj za posledné dva roky. "Celých 45 rokov som si hovorila: 'Musím si ísť obliecť svoj ľudský oblek' a až v posledných dvoch rokoch som sa stala úplne, úplne sama sebou," povedala Sia a neskôr dodala: "Myslím si, že jednou z najväčších vecí je, že vás nikto nikdy nemôže poznať a milovať, keď ste plní tajomstiev a žijete v hanbe."

Machine Gun Kelly vydal nový singel s názvom Pressure. V piesni sa umelec z Ohia vyrovnáva s vlastným dedičstvom. Je to jeho návrat k rapu po tom, čo sa na svojich posledných dvoch albumoch Tickets To My Downfall (2020) a Mainstream Sellout (2022) priklonil k pop-punku. Skladba Pressure prichádza so sprievodným videoklipom, ktorý režíroval Sam Cahill a v ktorom sa objavil Pete Davidson, ako aj bývalí šampióni World of Dance Elevated Crew.

The Warehouse Project oznámil prvých šesť podujatí na sezónu 2023, v rámci ktorej sa uskutoční aj veľký festival na čele so zoskupeniami Bicep a Moderat. Obe skupiny vystúpia v sobotu 16. septembra na podujatí Repercussion, kde Bicep predstavia svoj audiovizuálny DJ set Chroma. Spolu s Moderat sa k nim pridá ďalších 44 účinkujúcich vrátane Jona Hopkinsa, Kerri Chandler, TSHA, Joy Orbison a Elizy Rose. Všetkých šesť večerov sa uskutoční v priestoroch Depot Mayfield v Manchestri. Minulý rok spoluzakladateľ projektu Warehouse Sam Kandel povedal, že hala s kapacitou 10-tisíc miest je "vysnívaným miestom" pre sériu podujatí. Podľa jeho webovej stránky budú ďalšie predstavenia pre 12-týždňovú sezónu 2023 oznámené čoskoro.

Beyoncé vzdala hold svojmu zosnulému idolu Tine Turner a v Londýne zahrala cover verziu skladby River Deep, Mountain High. Americká speváčka vystúpila na štadióne Tottenham Hotspurs a predviedla najnovšiu šou v rámci svojho dlho očakávaného turné Renaissance. Práve tu vzdala hold zosnulej hudobnej ikone Tine Turner, ktorá len necelý týždeň predtým zomrela vo veku 83 rokov. "Chcem, aby ste mi dovolili zaspievať jednu z mojich najobľúbenejších piesní," povedala speváčka pred vystúpením, ktoré sa uskutočnilo počas prvej časti jej setu.

Johnny Depp bol nútený zrušiť trojicu koncertov so skupinou Hollywood Vampires po tom, čo si zlomil členok. "Je mi ľúto, že musím oznámiť, že som si zlomil členok. Začalo to ako vlasová zlomenina, ale niekde medzi Cannes a Royal Albert Hall sa to skôr zhoršilo, než zlepšilo," napísal herec a hudobník na Instagrame. "V tejto súvislosti je nám s chalanmi veľmi ľúto, že sme vás vynechali v New Hampshire, Bostone a New Yorku, ale nebojte sa, sľubujem, že vám všetkým v Európe prinesieme úžasnú šou a na východné pobrežie prinesieme to najlepšie ešte toto leto a vynahradíme to tým, ktorí za tieto koncerty zaplatili!!! Ešte raz sa vám úprimne ospravedlňujeme. S láskou a úctou, JD x."

100 gecs oznámili podrobnosti o novom britskom a európskom turné, ktoré sa uskutoční tento rok. Duo, ktorého členmi sú Dylan Brady a Laura Les, vyrazí na turné na podporu svojho druhého štúdiového albumu 10,000 gecs, ktorý vyšiel minulý mesiac. Turné sa začne 8. októbra v Berlíne, potom dvojica navštívi Taliansko, Francúzsko, Belgicko a ďalšie krajiny. Neskôr sa predstaví v Spojenom kráľovstve a Írsku na siedmich koncertoch vrátane veľkého londýnskeho koncertu v Hammersmith Apollo.

Hayley Williams z Paramore sa počas koncertu v New Jersey podelila o svoj postoj k Ronovi DeSantisovi. Počas vystúpenia na hudobnom festivale Adjacent v Atlantic City v New Jersey frontmanka vyhlásila, že každý, kto hlasuje za republikánskeho prezidentského kandidáta, je pre ňu "mŕtvy". "S radosťou vám poviem, že sa mi k…a dobre hovorí o politike," povedala speváčka davu. "Ak budete hlasovať za Rona DeSantisa, ste pre mňa mŕtvi. Je to pre niekoho dostatočne pohodlné?" Podľa nedávneho cestovného odporúčania NAACP sa DeSantisovými politickými smernicami Florida stala nebezpečnou pre ľudí inej farby pleti, komunity LGBTI+, osoby hovoriace s prízvukom a zahraničných cestovateľov.

Lizzo sa vyjadrila k hanobeniu tela a online šikane, ktorej sa jej dostáva na sociálnych sieťach, a povedala, že je blízko k tomu, aby skončila s hudbou. Popová speváčka sa na Twitteri vyjadrila k videu s jej poctou Tine Turner, ktoré zverejnila Youtuberka Layah Heilpern a v ktorom komentovala Lizzinu váhu a stravu. Lizzo citovala video na Twitteri a odpovedala: "Práve som sa prihlásila do aplikácie a vidím o sebe takéto sračky. (…) Naozaj začínam nenávidieť tento svet," pokračovala. "Som unavená z neustáleho vysvetľovania a chcem sa len dostať do tejto aplikácie bez toho, aby som videla svoje meno v nejakých sračkách." Povedala tiež, že všetky tie reči o jej váhe v nej vyvolávajú pocit, že chce skončiť s hudobnou kariérou.

Nové údaje skupiny Coldplay ukazujú, že vďaka ekologickému prístupu sa jej podarilo znížiť emisie uhlíka svojho svetového turné takmer o polovicu. Turné kapely, ktoré sa začalo v marci minulého roka v Južnej Amerike a v lete zavítalo do Spojených štátov a Veľkej Británie, je zamerané na environmentálnu udržateľnosť. Turné je v súčasnosti v druhom roku a nový výskum o doterajšom priebehu, o ktorý sa skupina podelila, uskutočnil Massachusettský technologický inštitút. Z údajov vyplýva, že kapela počas doterajšieho svetového turné Music Of The Spheres vyprodukovala o 47 % menej emisií uhlíka ako počas turné v rokoch 2016 a 2017, po ktorom vyhlásila, že sa na turné nevydá, kým ho nebude môcť absolvovať udržateľnejšie. "Teraz, keď sme v druhom roku turné, sme začali celú šou (zvuk, svetlá, lasery atď.) prevádzkovať z elektrického batériového systému, ktorý nám umožňuje čo najefektívnejšie využívať 100 % obnoviteľnej energie. Používali sme elektrické vozidlá a alternatívne palivá všade, kde sa dalo, a tiež sme znížili množstvo odpadu a používanie plastov na minimum," vyjadrila sa britská kapela.

The Weeknd vydal nový singel Popular, na ktorom sa objavili Madonna a Playboi Carti. Nová skladba sa objaví v očakávanom seriáli HBO The Idol, v ktorom sa v hlavných úlohách predstavia The Weeknd (vlastným menom Abel Tesfaye) a Lily-Rose Depp. Skladba Popular, v ktorej hosťujú Playboi Carti a Madonna, je druhou piesňou, ktorú The Weeknd zverejnil pred vydaním seriálu. Prvou bola jeho skladba Double Fantasy, ktorá vyšla v apríli a v ktorej sa spevák a skladateľ spojil s Futureom. Obe piesne sa objavia na soundtrackovom albume k seriálu The Idol Vol. 1, ktorý vyjde 30. júna.

Článok týždňa

Poznáte ten pocit, keď objavíte nového interpreta a neviete sa jeho tvorby nabažiť? Presne to sa mi tento týždeň stalo. Tým interpretom je 18-ročný d4vd. Ako sa tínedžer dostane od hrania Fortnite až k 500 miliónom streamom jedinej skladby na Spotify? Jeho zaujímavý príbeh spracoval hudobný magazín NME a je to skvelé čítanie.

Zaujímavosťou je aj to, že všetky svoje skladby nahral na telefón v skrini svojej mladšej sestry. Na produkciu mu stačil nápad, telefón a jeden hudobný program. Niekedy stačí len improvizovať a človek dokáže veľké veci.

"Ak žijete, ak existujete, ak môžete dýchať, je to samo o sebe inšpirácia. Existuje nekonečné množstvo vecí, o ktorých sa dá písať, a ja to môžem robiť neustále. Moja nahrávka má koľko, 10 piesní? Za jednu noc dokážem vytvoriť 10 piesní."

Čo vyšlo za posledný týždeň?

 • Foo Fighters - But Here We Are (Album)
 • Metro Boomin - Spider-Man: Across the Spider-Verse Soundtrack
 • Avenged Sevenfold - Life Is But a Dream… (Album)
 • Noel Gallagher's High Flying Birds - Council Skies (Album)
 • Rancid - Tomorrow Never Comes (Album)
 • Bob Dylan - Shadow Kingdom (Album)
 • Beach Fossils - Bunny (Album)
 • Ludovico Einaudi - Undiscovered Vol.2 (Kompilácia)
 • The Weeknd - Popular (with Playboi Carti & Madonna) (Singel)
 • Tove Lo - I like u (Singel)
 • Madison Beer - Home To Another One (Singel)
 • Ed Sheeran - A Beautiful Game (Singel)
 • Machine Gun Kelly - Pressure (Singel)
 • Jon Batiste & JID & NewJeans & Camilo - Be Who You Are (Real Magic) (Singel)
 • Kid Cudi - Porsche Topless (Singel)

Autor: Norbert Skoupa

Rubriku Týždeň v hudbe môžete sledovať aj prostredníctvom mailového newslettera