Hlavná stránka

>

Magazín

>

Názory

>

Rytmusov diss prišiel v ideálnom čase. Paľo Drapák má nový singel Modlitba

Rytmusov diss prišiel v ideálnom čase. Paľo Drapák má nový singel Modlitba

08.12.2018 - 10:00 | Patrik Marflák

Blížia sa sviatky lásky, pokoja a mieru, no v slovenskom šoubiznise začal advent presne naopak. Zaslúžil sa o to Rytmus, ktorý, tak ako niekoľkokrát v minulosti, svojím rapom nezmyselne zaútočil na speváka iného žánru, konkrétne bývalého frontmana skupiny Metalinda Paľa Drapáka. Ten sa zhodou okolností práve teraz vracia na scénu s novým sólovým albumom.


"Konečne pochopte, že nefrázujem jak j*blý Drapák Palo," rapuje Rytmus v skladbe Toto neni hudba, ktorú na svoj nový album Yak Orol zaradil Čis T (ex Čistychov). Nahrávka vyšla ešte v lete, videoklip však raperi zverejnili až v polovici novembra. Následne trvalo ďalšie tri týždne, kým sa o nej dozvedela Janette Drapáková, ktorá na obranu svojho manžela v prvú adventnú nedeľu napísala síce jemne prehnaný a hysterický, no v podstate spravodlivo rozhorčený status na Facebooku. Ak sledujete Topky, určite tu netreba zachádzať do podrobností a viete aj to, že k jej "protiútoku" sa pridali aj ďalšie známe osobnosti.

Samotný Paľo Drapák sa potom k celej záležitosti vyjadril prostredníctvom svojho manažéra, pričom naznačil, že kompenzáciu za urážku od Rytmusa plánuje riešiť súdnou cestou. "K predmetnej situácií sa nemôžem nevyjadriť, aj keď ide o štandardný prejav Patrika Vrbovského, ktorý je verejnosti známy svojím agresívnym a arogantným hudobným prejavom. Palo Drapák momentálne pripravuje svoj nový sólový album, ktorý vyjde na jar budúceho roka a s ním pripravujeme aj sériu koncertných vystúpení. Je absolútne neprípustné, aby bolo meno tohto umelca takto hrubo zneužité do nezmyselného songu, ktorý dehonestuje celú jeho doterajšiu prácu a pôsobenie na slovenskej i českej hudobnej scéne. V súčasnosti je pre Pala Drapáka a celú kapelu prioritou nahratie nového albumu, ale v rámci vzniknutej situácie určite ešte zvážime aj právne kroky," napísal spevákov manažér Peter Kramár.

Náhoda alebo dohoda?

O tom, že Drapák po viac než jedenástich rokoch chystá comeback s novým albumom, sme na Hudba.sk informovali už 24. októbra. Celá kauza pochopiteľne zvádza k otázkam, či sa obaja aktéri vopred nedohodli, aby si tak spravili promo v médiách. Podobné "konšpirácie" sa už stihli objaviť v diskusiách a veľmi ma to neprekvapuje. Je totiž skutočne pozoruhodnou zhodou okolností, že sa návrat kedysi populárneho speváka po tak dlhom čase deje práve v čase, kedy naňho kontroverzný raper bezdôvodne zaútočil vo svojom texte - možno jednoducho preto, že sa mu práve jeho meno hodilo do rýmu. Pri Rytmusovi neprekvapí nič, takže to náhoda kľudne byť môže. Alebo aj nemusí.

Rovnako môže a nemusí byť náhoda, že Janette Drapáková svojou emotívnou reakciou strhla pozornosť bulváru na svojho manžela len pár dní po premiére jeho novej skladby v jednom zo slovenských rádií. Pritom spomínaný Rytmusov diss vyšiel na "Čistého" albume už v júni. Už odvtedy je provokatívna skladba Toto neni hudba dostupná aj na streamingových službách, pričom na Youtube sa audio verzia bez klipu objavila koncom septembra. Dá sa však pochopiť, že pani Drapáková rapovú scénu nesleduje a o urážke svojho manžela sa skutočne dozvedela až teraz od svojich známych. Navyše by bolo dosť cynické myslieť si, že takú extrémne nasrdenú reakciu plánovala týždne či mesiace vopred.

Namiesto heavy metalu klavírna balada

Aj preto sa prikláňam k názoru, že to dohodnuté nebolo. Sú to dosť podozrivé náhody, no ak by to bolo súčasťou comebackového plánu, tak by to bolo zo strany Drapáka veľmi prekvapivé a lacné. O Rytmusovi si snáď v tomto smere ilúzie robiť netreba. V každom prípade videoklip k spevákovej novej skladbe s názvom Modlitba vyšiel v stredu 5. decembra, teda presne uprostred mediálneho vrcholu celej kauzy, a napriek tomu má dnes len niečo cez dvetisíc prehratí. Ak by to aj dohodnuté bolo, tak mu to, aspoň zatiaľ, príliš nepomohlo. Zdá sa, že celá kauza novinku skôr zatienila ako zviditeľnila.

Skladba je dosť nečakanou a zvláštnou voľbou prvej ochutnávky z albumu, o ktorom spevák hovoril ako o návrate "ku koreňom melodického heavy metalu". Ide totiž o pomalú pieseň s melancholickým a hlbokým textom o túžbe po láske, pokoji a mieri (ale nie, nejde o vianočný song), v ktorej sú tóny klavíra doplnené sláčikmi. Atmosféru dotvára umelecký videoklip a celé je to z úplne iného vesmíru ako Rytmusova tvorba.

Autorom hudby aj textu piesne Modlitba je Dušan Janeček, ktorý sa zhostil aj hry na klavír. Mastering a zvuk si vzal pod palec Drapákov kapelník Patrik Neuhaus. Od heavy metalu má skladba naozaj ďaleko, no speváckemu výkonu (ani frázovaniu) nie je čo vytknúť. Fanúšikovia jeho staršej tvorby môžu byť spokojní, veď populárnym sa stal aj vďaka precíteným baladám.


Mimochodom, celkom zaujímavou zhodou okolností je aj to, že iba pred niečo vyše rokom sa po dlhšej dobe výraznejšie pripomenula aj Drapákova bývalá kapela Metalinda. Možno aj to speváka motivovalo k návratu. Či bude úspešný, sa ukáže až budúci rok, keď zverejní ďalšie single a spomínaný album. Fanúšikovia na kauzu s Rytmusom možno dovtedy aj zabudnú, no nič to nemení na tom, že jej načasovanie bolo až neskutočne presné.

Autor: Patrik Marflák
Foto: Peter Praw


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti