Hlavná stránka

>

Magazín

>

Názory

>

V slovenských rádiách chýba dospelá hudba. Hlasujem za Korben Dallas!

V slovenských rádiách chýba dospelá hudba. Hlasujem za Korben Dallas!

09.05.2013 - 13:30 | Patrik Marflák

Kedy ste naposledy počuli v niektorom z najpočúvanejších rádií pesničku, ktorej text by Vás donútil aspoň na chvíľku sa zamyslieť? A z ktorého bola roku? Ja mám pocit, že novinky s inteligentnými textami pre osoby staršie ako 25 rokov sa v komerčných rádiách už pár rokov vôbec neobjavujú. A je to škoda, pretože také piesne u nás stále vznikajú.


Jednou z nich je aj novinka bratislavskej skupiny Korben Dallas s názvom Otec, ktorá avizuje vydanie jej druhého albumu. Bude sa volať Karnevalová vrana a jeho vydanie na labeli Slnko Records je naplánované na najbližšie mesiace. Nové pesničky zahrá kapela už v lete na festivaloch Grape či Vrbovské vetry. Turné k novému albumu spolu s bratislavským krstom v KC Dunaj je naplánované na jeseň.

Kapela v zložení Juraj Benetin (spev, gitara), Lukáš Fila (basgitara) a Ozo Guttler (bicie) patrí medzi najzaujímavejšie zjavy na domácej, chtiac či nechtiac alternatívnej scéne. Už na prvom albume Pekné cesty (Hevhetia, 2011) ukázalo trio veľkú žánrovú variabilitu, no napriek tomu nahrávka nie je dostatočne reprezentatívna pre to, čo Korben Dallas ponúkajú naživo. O tom, že nejde o hocijakú kapelu svedčí aj spolupráca s fenomenálnym gitaristom a skladateľom Andrejom Šebanom, ktorú započalo exkluzívne spoločné vystúpenie v programe Pohoda_FM Live v júli 2012. Už vtedy sa začalo hovoriť o možnej štúdiovej spolupráci, ktorá sa v marci tohto roka stala skutočnosťou. Okrem neho na albume Karnevalová vrana účinkuje Ľubo Petruška z Chiki Liki Tu-a, ktorý sa podieľal aj na debutovej platni a je častým hosťom na koncertoch.

Tichá sila Juraja Benetina

Charakteristickým znakom kapely je hlboký a krásne zafarbený hlas Juraja Benetina, ktorý môžete poznať napríklad aj z hosťovačiek na nahrávkach formácie Zlokot (Môj malý biznis) či rapera Veca (Placebo a Samotár). Práve Benetin drží výbušnú rytmickú sekciu v štúdiu tak trochu na uzde. Je spevákom, ktorý vie na koncerte energicky a presvedčivo zaspievať hity rock'n'rollového kráľa Elvisa Presleyho (hrával ho v kapele Appendix, po ktorej rozpade vznikol Korben Dallas), no so svojím silným hlasom v najvýraznejších skladbách debutu ako Čierne ráno, Pochybnosti alebo Nalej narába veľmi nežne (čím vzhľadom na svoj vzrast ešte viac prekvapí na pódiu). Vo väčšine skladieb má tak omnoho bližšie k soulu a blues ako k rocku, kapela vďaka nemu pripomína tichú búrku.

Platí to aj pre novinku Otec, ktorá je najintímnejšou a jednou z najsilnejších skladieb v skromnej diskografii kapely. Korben Dallas k nej pod taktovkou filmárskej dvojice Anna Gekrepten a Matej Longauer z kreatívneho štúdia HugeSpot natočili aj svoj prvý oficiálny videoklip, ktorého dejiskom boli Lvgnc Studios Mareka Rakovického (fotky z nahrávania). O mix albumu sa stará spoluproducent Erik "Losos" Horák (Noisecut, Zlokot), takže sa máme na čo tešiť. Mimochodom, singel Otec jedno rádio predsalen hrá - jeho názov Vás asi neprekvapí, je uvedený na začiatku videa.

text piesne Otec


Viac zaujímavej a žalostne nedocenenej slovenskej hudby:

Bad Karma Boy: prekvapenie a silný debut nádejnej kapely

Svetová slovenská kapela: Nvmeri prinášajú album, ktorý očarí zvukom

Slovenská kapela, ktorú nepoznáte, ale mali by ste - In Vivo

Autor: Patrik Marflák
Foto: Facebook.com/korbenband


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti