Vitajte pri prehľade toho, čo svet hudby priniesol za uplynulý týždeň. Výber správ, ktorý vychádza každý pondelok ráno, pripravuje Norbert Skoupa.

Skupina Run-D.M.C. je headlinerom koncertu pri príležitosti 50. výročia hip-hopu v newyorskom Bronxe, kde tento žáner vznikol. Koncert s názvom Hip Hop 50 Live at Yankee Stadium sa uskutoční v piatok 11. augusta a vystúpia na ňom Snoop Dogg, Lil Wayne, Ice Cube, Eve, Lil' Kim, Remy Ma, Trina, Fat Joe, EPMD, Ghostface Killah, Slick Rick, Lupe Fiasco a ďalší. Súčasťou Hip Hop 50 bude aj set Pillars of Hip Hop, v ktorom vystúpia zakladateľ hip-hopu DJ Kool Herc a jeho sestra Cindy Campbell spolu s Grandmasterom Cazom, Kurtisom Blowom, Melle Melom, Roxanne Shanté, Scorpio a Sugar Hill Gang. Nebude chýbať ani segment Legendary DJ s Clarkom Kentom, Marley Marlom, Mannie Freshom a Battlecatom.

Brian Eno ohlásil svoje prvé samostatné turné v kariére. Turné Ships sa začne 21. októbra v Benátkach v Taliansku. Britského hudobníka na turné podporia Baltic Sea Philharmonic s dirigentom Kristjanom Järvim, hercom Petrom Serafinowiczom a Enovi dlhoroční spolupracovníci Leo Abrahams a Peter Chilvers. "Chcel som orchester, ktorý by hral hudbu tak, ako by som chcel hrať hudbu ja: zo srdca, nie len z partitúry. Chcel som, aby boli hráči mladí, svieži a nadšení. Keď som prvýkrát videl Baltic Sea Philharmonic, našiel som to všetko... A potom som si všimol, že sú pomenovaní po mori. Tým sa to spečatilo," vyjadril sa o turné Brian Eno.

Lewis Capaldi oznámil, že zrušil všetky pracovné záväzky až do svojho vystúpenia v Glastonbury, aby si "oddýchol a zotavil sa". Spevák vydal vyhlásenie, v ktorom vysvetľuje, že posledné mesiace boli pre neho ťažké a dali mu zabrať psychicky aj fyzicky. "Potrebujem si chvíľku oddýchnuť a zotaviť sa, byť v čo najlepšom stave a pripravený na Glastonbury a všetky ďalšie neuveriteľné predstavenia, ktoré ma čakajú, aby som mohol pokračovať v tom, čo mám rád, a to už dlhú dobu. Tieto tri týždne potrebujem na to, aby som bol na chvíľu Lewisom z Glasgowa, strávil nejaký čas so svojou rodinou a priateľmi a robil veci normálneho života, ktoré sú dôležitou súčasťou toho, aby som sa cítil lepšie. Dúfam, že to každý pochopí," píše Lewis Capaldi vo vyhlásení.

Grimes si myslí, že Spotify a iné služby by mali mať sekciu venovanú umelej inteligencii. V podcaste UTOPIA Talks diskutovala o súhlase v súvislosti s AI a hlasom umelcov, ktorý používajú iní producenti. "Myslím, že je dobré mať súhlas," odpovedala. "Mne osobne by to nevadilo, ale stále si myslím, že je dobré rešpektovať ľudí, keby to nechceli... Je to, akoby ste sa vzdali tvorivej kontroly." Speváčka a producentka sa venovala aj otázke autorských práv. "Autorské práva sú na nič. Myslím si, že umenie nepatrí nikomu," povedala pre Jaguar. "Prečo by každý nemohol používať môj hlas alebo čokoľvek iné? Zdá sa mi to cool a vzrušujúce. (…) Ľudia, napríklad veľkí umelci, robia tábory pre songwriterov, hľadajú po celom svete najlepších ľudí, ktorí by prišli a písali, a míňajú na to všetky peniaze, a pritom by ich nemuseli míňať a jednoducho venovať svoj hlas verejnosti."

James Ford ľutuje, že produkoval skladbu Wilder Mind od Mumford & Sons. V rozhovore pre NME dostal Ford, ktorý má na konte okrem iného aj nahrávky Arctic Monkeys a Blur, otázku, ktorú nahrávku zo svojej kariéry považoval za najťažšiu. "No, najradšej by som nikdy nerobil tú zasranú nahrávku pre Mumford (Wilder Mind z roku 2015)!" odpovedal. "Neviem, prečo som to urobil. Kúpil som si za ňu dom, ale je to nahrávka, ktorú ľutujem." O najťažšej nahrávke, na ktorej robil, dodal: "Najťažší bol asi album Depeche Mode Spirit, pretože všetci boli v hroznom stave, nálada bola čudná, ľudia si nerozumeli a veľa z toho bolo ako manželská poradňa, aby sa to celé nezvrhlo a kapela sa nerozpadla."

The Weeknd sa podelil o dve nové piesne zo seriálu HBO The Idol. Menovite ide o skladby World Class Sinner / I'm a Freak a ústrednú pieseň seriálu The Lure. Prvú menovanú skladbu naspievala Lily-Rose Depp a objavila sa v prvej epizóde The Idol. Spoluautormi piesne sú The Weeknd a Asa Taccone a ide o comebackový singel protagonistky popovej hviezdy Jocelyn (Depp). Skladbu The Lure napísali The Weeknd a Mike Dean. "Plánoval som, že do finále zverejním celý soundtrack k idolu, ale som príliš nadšený," napísal v príspevku. "Namiesto toho chcem každý týždeň s každou epizódou púšťať novú hudbu zo šou. Teším sa, že budete počuť, čo sme varili, a všetkých tých neuveriteľných umelcov, ktorí sú súčasťou tejto šou."

Očakávaný piaty album Nicki Minaj má konečne dátum vydania. Raperka vydala na sociálnych sieťach oznámenie o novom albume, ktorý vyjde v októbri tohto roku. "10/20/23 The Album," napísala na Twitteri. V súčasnosti však nie je jasné, či sa nahrávka bude volať The Album alebo bude jej pravý názov odhalený neskôr. Ďalšie informácie o albume, vrátane jeho zoznamu skladieb a uvádzaných interpretov, zostávajú zatiaľ neznáme.

Slipknot prekvapivo vydali nové EP s názvom Adderall. Kapela sa tiež podelila o nové videoklipy k piesňam Memories (Adderall - Rough Demo)Death March, ktoré režíroval M. Shawn "Clown" Crahan. "Dekonštruujeme, aby sme neustále pripravovali pôdu pre vývoj," povedal o vydaných videoklipoch. "V tomto bode programu nie je nič bezpečné."

Yungblud predstavil nový singel s názvom Lowlife, ktorý pre britského speváka znamená "novú éru". "Skladbu Lowlife som napísal, pretože som jednoducho nechcel odísť z domu," povedal Yungblud, vlastným menom Dominic Harrison. "Mal som plné zuby ľudí, hier, seba, svojich priateľov, kedykoľvek som niečo urobil, nejaký idiot mal na to názor. Čo by som mal robiť alebo čím by som mal byť." Harrison sa v spolupráci s producentom Paulom Meanym podelil o to, že pri písaní singla zanedbával predstavu, že je závislý od vplyvov. "Nešiel som do štúdia s úmyslom vytvoriť niečo ako Close To Me (The Cure) alebo Born This Way (Lady Gaga) alebo Life On Mars (David Bowie)," povedal. "Zakaždým sme začínali s čistým plátnom, vymysleli sme beat a videli sme, čo sa stane."

PJ Harvey predstavila nový singel I Inside The Old I Dying a zároveň oznámila podrobnosti o turné po Veľkej Británii a Európe v roku 2023. Ide o druhú ochutnávku z pripravovaného albumu, ktorú opísala ako "jemnú a krásnu pieseň, ktorá nám unikala až do posledného dňa v štúdiu. Počas predchádzajúcich piatich týždňov sme sa ju toľkokrát pokúšali zachytiť a nepodarilo sa nám to, ale potom John (Parish, producent a spolupracovník) znovu objavil pôvodný feeling gitarového patternu," vysvetlila. "Keď to demonštroval v kontrolnej miestnosti, Flood (producent) mi podal mikrofón a stlačil nahrávanie, zatiaľ čo ja som sedela vedľa Johna a snažila sa prísť na to, ako do toho spievať. Výsledok nejako vystihuje éterickú a melancholickú túžbu, ktorú som hľadala." Harvey tiež oznámila dlhú sériu koncertov v Spojenom kráľovstve a Európe, ktoré začínajú v septembri. V rámci turné sa predstaví aj v Prahe.

Niall Horan prezradil, že hoci sa všetci bývalí členovia One Direction často rozprávajú, k diskusii o opätovnom stretnutí ešte nedošlo. Od roku 2015, keď skupina oznámila prerušenie činnosti na neurčito, fanúšikovia zúfalo túžili po reunione. V rozhovore so Zaneom Loweom pre Apple Music 1 Horan vysvetlil, že k rozhovoru okolo reunionu One Direction jednoducho nedošlo. Spevák však dal jasne najavo, že keď vyrazí na svoje nadchádzajúce turné, predvedie niektoré hity skupiny. "Nikdy som nebol ten, kto by sa pred tým skrýval. Sú to skvelé piesne," povedal.

Romy Madley Croft ohlásila nový album Mid Air a zdieľala romantický singel Loveher. Mid Air je prvým sólovým albumom speváčky a skladateľky, ktorá je známa najmä vďaka pôsobeniu v skupine The xx. Na albume sa podieľali Stuart Price a Fred Again.., ako aj hosťujúci kolega z kapely Jamie xx. "Je to album o oslave, útočisku a spáse na tanečnom parkete. Je to album, ktorý sa zaoberá láskou, smútkom, vzťahmi, identitou a sexualitou a je to milostný list queer klubom, v ktorých Romy našla komunitu a spojenie," uvádza sa v tlačovej správe k vydaniu albumu. Singel Loveher, ktorý produkoval Fred Again.., zachytáva rovnakú atmosféru, aká je zobrazená na celom albume - čo umelkyňa opísala ako "emocionálnu hudbu na tanec". Vydanie albumu Mid Air je naplánované na 8. septembra prostredníctvom vydavateľstva Young.

Článok týždňa

Možno ste v poslednej dobe zachytili, že bývalý anglický futbalista Eric Cantona vydal svoju prvú skladbu, ktorá je citlivá a komorná svojou atmosférou. Áno, ten Eric Cantona, ktorého si väčšina z nás pamätá vďaka jeho temperamentnej povahe a kung-fu kopu, ktorý predviedol počas zápasu v priamom prenose.

Dnes sme tu však kvôli hudbe. Okrem vydania prvej skladby ohlásil rovno celý album a dokonca aj turné po Anglicku. Britský The Guardian s ním vydal zaujímavý rozhovor, v ktorom vysvetľuje, prečo tak dlho čakal na vydanie prvej skladby či aká hudba ho formovala počas jeho dospievania.

"Cantonovi nikdy nechýbalo sebavedomie, preto je zaujímavé, že pochyboval o tom, či dokáže písať hudbu. No ako sám hovorí, viera v seba a pochybnosti sa navzájom nevylučujú. V skutočnosti obe šťastne koexistovali počas celého jeho života. "Jediné, čím som si istý, sú moje pochybnosti," hovorí. "Pochybnosti vám dávajú možnosť skúšať veci. S pribúdajúcim vekom som si stále istejší, že som si istý len svojimi pochybnosťami, a to ešte viac ako predtým."

Čo vyšlo minulý týždeň?

 • Janelle Monáe – The Age of Pleasure (Album)
 • Niall Horan – The Show (Album)
 • Christopher Bear & Daniel Rossen – Past Lives (Original Motion Picture Soundtrack)
 • Amaarae – Fountain Baby (Album)
 • Christine and the Queens – Paranoïa, Angels, True Love (Album)
 • Feeble Little Horse – Girl With Fish (Album)
 • Jeremy Zucker – is nothing sacred? (EP)
 • The Weeknd – The Lure (Main Theme) (with Mike Dean) (Singel)
 • Rosalía – Tuya (Singel)
 • Sam Smith & Madonna – VULGAR (Singel)
 • Lily-Rose Depp – World Class / I'm a Freak (Singel)
 • Thirty Seconds To Mars – Life Is Beautiful (Singel)
 • Lost Frequencies – The Feeling (Singel)
 • Christine and the Queens – A day in the water (Singel)
 • Nia Archives – Off Wiv Ya Headz (Singel)
 • J Hus – Who Told You (feat. Drake) (Singel)
 • BTS – Take Two (Singel)
 • Yungblud – Lowlife (Singel)
 • Shawn Mendes - What the Hell Are We Dying For? (Singel)

Autor: Norbert Skoupa

Rubriku Týždeň v hudbe môžete sledovať aj prostredníctvom mailového newslettera