Hlavná stránka

>

Magazín

>

Názory

>

Zrušili alebo presunuli vám podujatie? Solidaritou môžete zmierniť následky krízy

Zrušili alebo presunuli vám podujatie? Solidaritou môžete zmierniť následky krízy

13.03.2020 - 10:10 | redakcia

Na najbližšie dva týždne sú všetky kultúrne, hudobné, či športové podujatia zrušené a dnes sa vôbec nedá predvídať, ako dlho bude na Slovensku obdobia kultúrneho sucha trvať. Ťažko si predstaviť, aké dopady bude mať vplyv koronavírusu na organizátorov, hudobníkov, ale aj iných živnostníkov, ako sú zvukári či technici... Prečítajte si, čo môžete robiť, ak vám podujatie zrušili alebo presunuli.


Prázdne ulice, práca z domu, zavreté školy a žiadny spoločenský život ani kultúra - okrem tej, ktorú môžete "konzumovať" doma. Toto nás čaká najbližšie (snáď len) dva týždne. Na hudobnej scéne, ale aj v rámci kultúrneho diania všeobecne, sú mesiace január a február akýmsi vydýchnutím po akciami nabitom závere roka. Všetci ľudia pracujúci v kultúre začiatkom roka počítajú v tomto období s finančným útlmom a žijú z peňazí, ktoré zarobili počas koncoročnej "úrody".

Rovnako však rátajú aj s tým, že v marci sa opäť naplno rozbehne nová klubová sezóna, ktorá je pre nich podobne dôležitým zdrojom príjmov ako jesenno-predvianočné obdobie koncertnej hojnosti. Viacero kapiel plánovalo na marec a apríl turné a v kalendári bolo aj viacero vystúpení zahraničných umelcov, ktorými organizátori lákali fanúšikov von po "zimnom spánku". Koronavírus však všetko zmenil a kultúru (rovnako ako aj iné odvetvia) namiesto jarného obdobia plného podujatí čaká nečakaná stopka a kríza, akú sme ešte nezažili.

Čo so zakúpenými vstupenkami?

Ešte pred pár mesiacmi, kedy sa začali plánovať marcové akcie, nik nemohol vedieť, že na jar 2020 k nám dorazí epidémia, ktorá na nejaký čas paralyzuje celú krajinu a donúti vládu k zákazu všetkých spoločenských udalostí. Naplánované podujatia pritom organizátorom či hudobníkom zhltli značné množstvo peňazí (prípravy, propagácia), ktoré im už nikto nevráti.

Aktuálna situácia je taká, že tisícky ľudí majú zakúpené vstupenky na podujatia, ktoré sa buď zrušili alebo presunuli. Ak patríte medzi nich, buďte v prvom rade trpezliví a empatickí. Ticketingové firmy evidujú stovky žiadostí o stornovanie vstupeniek a vrátenie peňazí, vybavenie všetkých chvíľu potrvá. Prehľadné informácie a inštrukcie priniesla pred pár dňami ako prvá ticketingová sieť Predpredaj.sk. Na jej stránke nájdete rozpísaný postup refundácie aj prehľad zrušených a presunutých podujatí. Viaceré už majú zverejnený nový termín, vstupenky tak zostávajú v platnosti. 

V lepšom prípade sa teda podujatia nerušia úplne, ale organizátori ich presúvajú na neskorší dátum. Samozrejme, aj s tým je spojené množstvo práce: nájsť nový termín, prípadne aj miesto, obvolať interpretov a technikov, presunúť všetky kampane, catering... Usporiadatelia v týchto dňoch vynakladajú maximum úsilia na to, aby sa ich podujatia mohli uskutočniť po ukončení mimoriadneho stavu. K tomu, aby ich súčasná situácia nezruinovala, môžete ako majitelia lístkov prispieť tým, že si na nový termín počkáte a nežiadate refundáciu vstupeniek, kým nie je podujatie úplne zrušené. Trpezlivým prístupom a solidaritou tak môžete prispieť k zlepšeniu celej situácie kultúrnej scény, ktorá správne nariadené obmedzenia vlády pocítila prakticky okamžite a mnohí jej aktéri sa zo dňa na deň ocitli bez príjmu.

Slovenských hudobníkov môžete podporiť aj kúpou ich albumov - možno ich tvorbu pravidelne počúvate na streamingoch, no teraz je ten správny čas, kedy im veľmi pomôžete zakúpením nahrávok, či už digitálne alebo objednaním nosiča. Zároveň je tu obdobie, kedy môžete kultúrne inštitúcie, ktoré tento rok čakajú ťažké časy, podporiť aj poukázaním 2% z vašich daní. Koniec koncov, organizátori kultúrnych podujatí ich nerobia pre seba, ale pre všetkých milovníkov hudby, divadla či literatúry. Akákoľvek forma solidarity zo strany fanúšikov dnes môže prispieť k tomu, že sa kultúra z ekonomických dopadov epidémie pozviecha rýchlejšie, a tak si v lete či na jeseň všetci vynahradíme to, čo nám koronavírus vzal.

Text: Hudba.sk/Predpredaj.sk
Foto: Predpredaj.sk


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti