Aj napriek mojej kritike v recenzii na minuloročný album britských Muse, je nemožné uprieť im fakt, že sú vždy schopní strhnúť na seba pozornosť. Ako jedna z mála súčasných kapiel dokážu produkovať epické a výpravné skladby, ktoré rovnako pôsobivo prezentujú aj naživo. Vďaka tomu patria medzi najlepšie koncertné kapely súčasnosti.

Kolosálne vystúpenia samozrejme nečerpajú len zo štedrého spektra efektov, ale najmä z charizmy a spontánnosti trojice Matt Bellamy, Christopher WolstenholmeDominic Howard, ktorých na živých vystúpeniach dopĺňa klávesák Morgan Nicholls. Už o necelé dva týždne, v nedeľu 26. mája sa v plnej paráde predstavia na pražskom Letisku Letňany, ktoré bude vôbec prvou európskou zastávkou ich Simulation Theory World Tour.

Ako malú ochutnávku som pre nedočkavých fanúšikov vybral niektoré z najväčších šialeností, ktoré už na pódiu predviedli - od rozbíjania nástrojov, cez veľkolepé vizuálne efekty a inštrumentálne majstrovstvo až po recesiu spojenú s televíznym playbackom.

Začneme zhurta. V roku 2004 na známom holandskom festivale Pinkpop Bellamy počas záverečnej skladby "rozobral" takmer celý bubenícky gear, čo samozrejme ani v najmenšom neodradilo Howarda od hrania, ba naopak - z nahrávky sa zdá, že si to celkom užíva, spolu s už tradične rozbesneným publikom.


Zahrať na nástroji zopár tónov a potom ho roztrieskať, to k rockovému žánru skrátka patrí. Zatiaľ čo vypátrať zakladateľa tejto deštruktívnej tradície by bolo pri najmenšom problematické, vieme, kto je v tejto oblasti rekordérom. Bellamy, samozrejme. Za roztrieskanie 140 gitár počas jediného turné drží Guinessov rekord. Priložené video ukazuje, že uveriť tomu nie je až také ťažké.


K šou Muse neodmysliteľne patria veľkolepé efekty, ktoré sa líšia v závislosti od toho, či sa koncert koná v hale alebo na otvorenom priestranstve. Na slávnom londýnskom štadióne Wembley odohrali v roku 2007 dva vypredané koncerty po sebe, pričom niektorí fanúšikovia k tomu prispeli účasťou na oboch koncertoch. Vravelo sa totiž, že spolu s efektami pôjde o zážitok, ktorý sa dá v živote zažiť len raz. Tak schválne, posúďte sami.


Grandiózne efekty a nulová inštrumentálna zručnosť - na túto overenú kombináciu často vsádzajú manažéri populárnych mainstreamových spevákov. Pri Muse to nehrozí. Svoje nástroje ovládajú viac než dobre. Kto neverí, možno ho presvedčí toto reprezentatívne live video z roku 2015.


Aj kapela takýchto kvalít a formátu je niekedy televíznymi produkciami nútená vystupovať na playback. Muse ako poctiví muzikanti však zavádzanie fanúšikov neuznávajú, preto v takýchto situáciách dávajú jasne a s dávkou humoru najavo, že nejde o skutočné hudobné vystúpenie. O tom, že Bellamy vie hrať na base a Wolstenholme na gitare síce nepochybujeme, ale zvládať okolo toho robiť kotrmelce...


A teraz vážne. Aktuálna šnúra Simulation Theory World Tour už bola v článkoch zo zámoria, kde Muse od 22. februára do 12. apríla odohrali 21 koncertov, poctivo vychválená a očakávania ešte viac zvyšujú fanúšikovské nahrávky, ktoré sa objavili na Youtube. Zvuk väčšiny z nich síce za veľa nestojí, ale viete si urobiť predstavu, ako to asi vyzerá a znie. V tomto videu sa napríklad oplatí kliknúť na čas 1:14:45, kedy začína prídavková časť nazvaná "Metal Medley". Prahu aj ostatné európske mestá nepochybne čaká jeden z koncertov roka.


Setlist Simulation Theory World Tour je podľa MuseWiki s obmenami takýto:

1. Algorithm 
2. Pressure
3. Psycho
4. Break It to Me
5. Uprising 
6. Propaganda
7. Plug In Baby
8. Pray
9. The Dark Side
10. Close Encounters intro + Supermassive Black Hole
11. Thought Contagion
12. Interlude + Hysteria + Back in Black 
13. Unsustainable
14. Dig Down 
15. Madness
16. Mercy
17. Time is Running Out Jam + Take a Bow
18. Prelude + Starlight

Prídavky:

19. Algorithm
"Metal Medley"
20. Stockholm Syndrome (skrátená)
21. Assassin (intro) + Reapers (skrátená)
22. The Handler (skrátená)
23. New Born (skrátená) + Headup riff
--
24. Man with a Harmonica + Knights of Cydonia

Autor: Matej Kráľ
Foto: Facebook.com/muse - Hans-Peter van Velthoven

Súvisiaci interpreti: Muse