Pohoda síce skončila, no zážitky z pódií stále doznievajú. Keďže na Slovensku neexistuje iný festival, ktorý by počas troch dní zorganizoval prehliadku toľkých rôzno-žánrových hudobných zoskupení z toľkých kútov sveta, rozhodol som sa vyspovedať novinárov, hudobníkov, promotérov, kultúrnych pracovníkov a ďalšie známe aj menej známe postavy zo slovenskej hudobnej scény.

Pýtal som sa, ktoré vystúpenia ich na Pohode 2022 najviac zaujali. Drvivá väčšina z nich k svojmu výberu pridala aj krátke odôvodnenie. Vďaka ankete možno ešte dodatočne objavíte mená, ktoré ste doposiaľ vo festivalovom line-upe prehliadali. Článok môžete prečítať ako celok, alebo si len vytipovať osobnosti, ktorých hudobnému úsudku a vkusu veríte.

Anketu 5 vystúpení festivalu Pohoda, ktoré ťa najviac zaujali, zodpovedalo 25 osobností. Či už tomu veríte alebo nie, autor zistil, že počet respondentov sa zhoduje s vekom festivalu úplne náhodou, až v čase odosielania článku do redakcie.

Respondenti:

1. Pavol Hubinák (moderátor a hudobník, Rádio_FM)
2. Otec Mirec (tanečník & moderátor, Tanečná scéna, podcast Za Hudbou & ďalšie)
3. Linda Durkáčová (producentka, Prešovské národné divadlo)
4. David Majerský & Daniel Hevier ml. (redakcia, Music Press Production)
5. Michal Mikuláš (produkčný, Kultúrne centrum Malý Berlín)
6. Nina Tarasovičová (speváčka, kapela Nov)
7. Jureš Líška (hudobník & producent & DJ, Fallgrapp)
8. Katerina Miklei (DJka)
9. Tomáš Kvasnička (promotér, Mäsokombinát)
10. Juraj Hrabal (DJ, producent, Jimmy Pé)
11. Matúš Németh (manažér, Korben Dallas)
12. Matej Myslovič (hudobník & rapper, Edúv syn)
13. Oliver Rehák (novinár, Denník N)
14. Matej Šálek (promotér)
15. Madeleine Apolen (DJka)
16. Majo Tesák (riaditeľ Flaam festival, stagemanager, EUrópa stage)
17. Katja Thalerová (produkčná, Sharpe festival, LALA Slovak Music Export, manažérka)
18. Adrián Krišák (gitarista & skladateľ, 52 Hertz Whale)
19. Táňa Lehocká (manažér & dramaturg & promotér, LALA Slovak Music Export, Sharpe festival, Real Something)
20. Matej Kráľ (redaktor, Hudba.sk)
21. Paťo Marflák (šéfredaktor, Hudba.sk)
22. Michal Pařízek (šéfredaktor, Fullmoon)
23. Laura Kellöová (novinárka, Aktuality.sk)
24. Tomáš Sloboda (hudobník, Le Payaco, Sounds like This)
25. Eva Sajanová (hudobníčka, God and Eve)

1. Pavol Hubinák (moderátor a hudobník, Rádio_FM)

Nick Cave & Bad Seeds
Je jasné, že Nick Cave aj s Bad Seeds boli skvelí a isto sa jeho vystúpenie zaslúžene radí k tomu naj, ale už som ho videl viackrát a musím sa priznať, že predchádzajúce účinkovanie na Pohode ma jednoducho strhlo viac. Nič to však nemení na fakte, že takýchto koncertov človek za život neuvidí veľa.

Molchat Doma
Molchat Doma hrávame v Rádiu_FM pomerne pravidelne a bolo by odo mňa hlúpe si nejsť overiť, ako znejú naživo. No a znelo to veľmi dobre, aj keď rozumiem názoru, že ide v podstate o veľmi vkusne vybrané momenty z Joy Division, New Order a Kraftwerk.

Confidence Man
Podobne rafinovane vykrádajú ďalšiu dekádu Confidence Man. Milujem úvody koncertov, ale tento ma vôbec nevzal. Naopak som si povedal, že tomu dám ešte ďalšiu šancu. Potom ešte jednu, ešte jednu, až som sa pristihol, že im strašne fandím a speváčku zbožňujem.

Bez ladu a skladu
Na koncert Bez ladu a skladu som sa vyslovene tešil. Nevidel som ich už možno 10 rokov a zaujímalo ma, či ich to baví. Čakal som na mieste 20 minút pred koncertom a bavil sa na moderovaní Braňa Jóbusa, a potom celú hodinu na Bez ladu a skladu. Naozaj som sa bavil a strašne fandil Richardovi Rybníčkovi, ktorý si sadol po rokoch za bicie a nestratil nič zo svojej energie. Tak ako celá kapela.

Toddler Punk
Možno to niekoho prekvapí, ale emóciám nerozkážeš - najviac ma tento rok na Pohode dostal koncert Toddler Punk v detskom stane. Zahrali hudbu z televízneho muzikálu Neberte nám princeznú, a ja som musel veľmi kamuflovať slzy dojatia. Bolo to úprimné, pekné a dobre zreprodukované. Ďakujem za to!

Confidence Man, Pohoda 2022 Zdroj: Tomáš Tkáčik
2. Otec Mirec (tanečník & moderátor, podcast Za Hudbou & ďalšie)

FVLCRVM
To, že je Pišta talentovaný a originálny umelec už vieme mnohí dlho, no teraz to potvrdil svojim úžasným energicko-úprimným vystúpením, ktoré rozpaľovalo lýtka a vizuálne hladilo oči. Jeho uzavretie sobotňajšieho programu na hlavnom stagei Pohody bola satisfakcia!

Lash & Grey
Tieto decká majú svetové kvality a sú vo svojej tvorbe extrémne poctiví. Ich uchu lahodiaca tvorba a krásny hlas Kristíny Mihaľovej, doplnený žartíkmi medzi pesničkami, parádne pasovali do poobednajšieho programu.

Porsche Boy
Mladý slovenský raper zo Sobraniec, ktorý na festivalovom pódiu koncertoval po prvýkrát sa vôbec nezľakol, ba naopak. Predviedol energickú šou, v ktorej roztancoval plnú arénu SLSP. Okrem toho si sám struhol tanečné prvky. Jedinečný zjav a sebavedomé prevedenie ma presvedčili o Mišových kvalitách. Jeho cesta je stále na začiatku, no už teraz sa teším na to, čo sa z neho vykryštalizuje.

Sho Madjozi
Pôvodný plán bol ísť na môjho headlinera Slowthai-a, z ktorého som chtiac-nechtiac po 3. skladbe odišiel do NAY Tanečného domu, kde ma čakala brutálna šou, skvelé afrobeaty a energický tanec o sile atómovej bomby. Bol to brutálny zážitok a okamžite ma toto vystúpenie stiahlo do tanca. Od dobrej šou čakám viac ako len pesničky, ktoré poznám. Tu som nepoznal takmer žiadnu, no nespútaná energia vystupujúcich, tanečné prvky, ktoré som podvedome opakoval či tancujúci DJ, to všetko bol pre mňa nezabudnuteľný zážitok.

Floating Points
Milujem house music a hoci som nemohol byť na celom vystúpení britského producenta, za krátku chvíľu som dostal dávku kvalitnej hudby, ktorá hýbala davom vrátane mňa. Bol som triezvy, ale lietal som po tráve ako uletený. Bez zbytočného premýšľania mi hudba v šere noci ponúkala presne to, čo som v ten moment chcel cítiť.

Porsche Boy, Pohoda 2022 Zdroj: Adam Zvolenský
3. Linda Durkáčová (producentka, Prešovské národné divadlo)

Nemoderný chalan: Laco Lučenič a Midi Lidi
Páči sa mi, že to interpreti nestavili "na prvú" a nezaspomínali si na Mekyho odohratím jeho najchytľavejších pesničiek s patetickým spomienkovým príhovorom, ako by možno niektorí čakali. Naopak, koncert vystavali podľa ich hudobných preferencií a ukázali jeho hudbu aj v "inom obale". Či už to bolo zvládnuté a nakoľko sa to niekoho dotklo, je už na každého uvážení - určite sme však boli svedkami zaujímavého experimentu, ktorý festivalu Pohoda pristane.

Louisahhh
Veľmi vkusné prepojenie techna a punku. Pestré selekcie, skvelé prechody. Aj vďaka komornejšiemu priestoru Herbert Clubu sa DJ-ke podarilo vytvoriť pravú klubovú atmosféru.

Sama' Abdulhadi
Za mrazivé považujem umiestnenie jej setu na stage Arény Slovenskej sporiteľne, ktorý značne ubral hypnotickej atmosfére, napriek tomu išlo o skvelo vyskladaný set doplnený vkusným VJ-ingom.

The Libertines
Britské, kultové, generačné, drzé - v skratke dobré. Bolo dobre vidieť, že je kapela stále v
skvelej forme.

Sólisti hudobno-dramatického súboru Tarasa Ševčenka
Je dôležité spomenúť aj tento koncert, ktorý bol venovaný Ukrajine. Koncertu predchádzal príhovor ukrajinských umelcov a organizátora spriateleného festivalu z Kyjeva. Je nesmierne podstatné pripomínať, že vojna stále neskončila a apelovať tak na pomoc Ukrajine prostredníctvom všetkých možných kanálov. Ďakujem Pohode, že na to nezabúda.

Midi Lidi, koncert Nemoderný chalan, Pohoda 2022 Zdroj: Ondrej Koščík
4. David Majerský & Daniel Hevier ml. (redakcia, Music Press Production)

Kokoroko
Londýnska jazzová scéna udáva najnovšie trendy práve pre multikultúrnosť
tohto miesta. Africká hudba čoraz hlbšie preniká z kmeňového poňatia do jazzovej harmónie, pričom naživo je servírovaná v historickom poňatí afrických tančiarní.

Lash & Gray
Moderný pohľad na jazz, resp. v ich podaní ide skôr o jazzové pesničkárstvo, v ktorom vyznieva nádherný hlas Kristíny Miháľovej plávajúci elegantne aj vo vysokých polohách, jemne láskaný v gitarových aranžmánoch Jakuba Šedivého.

Zlokot
Koncertný návrat energetického mišmašu punku, elektroniky, hip-hopu s jednoduchým posolstvom Prijmi Zlokot a jemnej životnej irónie.

Nick Cave & The Bad Seeds
Už po piatykrát sme mali možnosť zažiť tohto Austrálčana s jeho charizmatickou kapelou a zakaždým išlo o jedinečný a zároveň úplne odlišný koncert, na ktorého atmosféru určite vplýva aj to, ako sa človek dokáže naladiť.

The Comet Is Coming
Koncert ďalšej londýnskej úderky bol dobíjaním melódií k poslucháčovi cez spleť groovov neprestávajúcich a neustále nabaľujúcich na seba ďalšie a ďalšie, aby kapela na konci svojho vystúpenia jednoznačne obhájila svoj názov – kométa sa blíži.

Grandmaster Flash
Nie každý deň sa podarí uvidieť “pána Gramcov“, bez ktorého by hip-hop nemal svoju hudobnú tvár. Jeho audiovizuálna šou je venovaná vývoju štýlu, ako aj raperom, ktorí pozdvihli úroveň tejto scény. Na konci sa to zvrhlo na poriadnu funky diskotéku v štýle Bee Gees.

Sama' Abdulhadi
Palestínska DJka a producentka predviedla na Pohode jeden z najlepších setov – tvrdé techno obalené housovými prechodmi aj industrialnymi prvkami.

Acid Arab
Spojenie arabského a európskeho sveta s nárazovými vlnami orientálnych zvukov a klubovej elektroniky určenej na tancovanie aj počúvanie.

Emel Mathlouthi
Najväčší hudobný zážitok / pôžitok poskytla tuniská speváčka s vokálom ako vystrihnutým z rozprávok Tisíc a jedna noc s divokou extázou elektroniky a živej kapely. Ešte dlho bude doznievať jej skladba Ma Ikit.

Zlokot, Pohoda 2022 Zdroj: Tomáš Tkáčik
5.Michal Mikuláš (produkčný, Kultúrne centrum Malý Berlín)

The Comet Is Coming
Ak sa toto označuje za novú tvár jazzu, tak som prvý fanúšik. Silné, nadupané a saxofón v tejto nízkej polohe vôbec neruší, ale v dobrom slova zmysle straší a ničí všetko, čo mu stojí v ceste!

Porsche Boy
Zábavné a vtipné vystúpenie, nezľakol sa davu, bol sebavedomý a bol to z toho veľmi pohodový koncert.

Isama Zing
Album Blurry AF poprekrúcal a popretkával rôznymi inými songami, doplnil o živé spevy a gitaru, čím si u mňa vysluhuje status ozajstného umelca, lebo nekalkuluje s tým, že Blurry sa páči, ale vymýšľa stále niečo nové. Jonatán je svetová vec, kedy si to už uvedomíme?

Lianne la Havas
Nežné a nádherné songy, ktoré veľmi prekvapujúco svedčali aj veľkému pódiu. Oáza na dušu.

KVLT CREW
Nekompromisný polo-profesionálny trapový nášup. Tá polo-profesionalita je na nich veľmi očarujúca, lebo vďaka nej sa im to všetko dá veriť, sú sami sebou, stále z nich ide chlapčenská zlosť oddelená od pózy, ktorá sa v tomto štýle zvykne nosiť.

6. Nina Tarasovičová (speváčka, kapela Nov)

PoiL Ueda
Na tento koncert ma upozornil Richard Grimm z God and Eve a ide mu za to pivo. Bolo tam oveľa menej ľudí, než by si zaslúžili, ale Aktuality stage k tomu dokonale sadol. Prichytila som sa viackrát, ako si musím mechanicky zdvihnúť spadnutú sánku a zatvoriť ústa. Mrzí ma, že som tam nezobrala celú kapelu, pretože som mala neskôr problém im ten zážitok opísať. Bolo to, ako keby sa geniálne inštrumentálne premakaný math-rock stretol s niečím starodávnym, až posvätným. Latku nasadili príliš vysoko.

Shht
Neskutočná šou, našľapaná energia, skvele zohraná partia a originálny zvuk. Vôbec som nevedela, čo mám čakať, keďže som ich videla vlani na Pohode on the Ground, kde vystupovali polo-improvizovane bez speváka, ktorý vtedy vypadol skrz covid. Boli skvelí bez neho (za čo im patrí veľký rešpekt) a ešte lepší s ním. Inak prečo takto zboku nestoja bicie na koncertoch viacerých kapiel? Bubeník čo komunikuje s publikom je najviac!

FVLCRVM
Pišta Kráľovič je multitalentovaný človek s ambicióznym projektom, s ktorým to dotiahne ďaleko a veľmi ma baví sledovať, ako sa mu darí. Čo je pre mňa samotnú fascinujúce, je fakt, že sa mu nejakým spôsobom darí to celé robiť trendovo, pričom stále ostáva autentický. Na rozdiel od niektorých projektov mu to naozaj verím a vôbec ma to neirituje. Iným projektom zase veľké pódia trochu nepristanú, ale FVLCRVM na hlavné stejdže rozhodne patrí a vie ich celé spoľahlivo obhospodáriť.

Noga Erez
Musím sa priznať, že prvých pár pesničiek som ostala v pomykove, pretože sa mi nechcelo veriť, že nespieva na playback. Technicky to bolo vymakané tak, až som občas mala pocit, ako keby som sledovala dokonale naprogramovanú “rap star” robotku z nejakej epizódy Black Mirror. Mohli by jej naprogramovať aspoň pár chýb, pretože tie robia zážitok zo živej človečiny na koncerte vzrušujúci. A možno jej iba strašne závidím.

Quatro Emocione
Tretí môj koncert tejto formácie a baví ma to čím ďalej, tým viac. Na Slovensku to vyhrávajú najmä originálnym konceptom a majú krásne melódie. Veľmi ma potešila nová, prvá pesnička, vtipné outfity aj skvelá energia z pódia. Dokonca aj tie oldschoolové gitarové sóla boli super, a to nie som ich nadšenec.

FVLCRVM, Pohoda 2022 Zdroj: Ondrej Koščík
7. Jureš Líška (hudobník & producent & DJ, Fallgrapp)

Lianne la Havas
Ona s kapelou je zosobnením všetkého, čo potrebujete zažiť na festivale. Úchvatný zjav, z ktorého neviete odtrhnúť oči a rozum vám neberie, s akou ľahkosťou narába na pódiu s gitarou a hlasom. Tlačia sa vám slzy, zároveň sa naširoko usmievate a tešíte, že s ňou ten moment prežívate.

Lash & Gray
Krásny koncert je pri nich už štandard. Skvelí muzikanti, ale to vieme už dávno všetci. Aj keď to bola ich prvá Pohoda, na pódiu pôsobili veľmi dobre, sebavedomo a užívali si to. Keď v závere Kristína zaspievala pieseň od Mekyho, bola to tá najkrajšia pocta. Vďaka.

Noga Erez
Je cool a robí bengre. Jediné, čo ma mrzelo bolo, že nemá so sebou skupinu tanečníkov.

Paula Temple
Skvelý set, techno milujem od svojich sedemnástich rokov a tu som sa pretancoval až do rána.

FVLCRVM
Veľmi oceňujem, že to Pišta dal. Toto bolo veľké vystúpenie z jeho komfortnej zóny a zvládol to super. Mal so sebou skvelých hostí, muzikantov a tanečníkov, skvelú dramaturgiu. Držím mu palce.

Lash & Grey, Pohoda 2022 Zdroj: Adam Zvolenský
8. Katerina Miklei (DJka)

Molchat doma
Moji headlineri. Počúvam ich už hrozne dlho a vždy som snívala o tom, vidieť ich naživo. Neskutočná atmosféra.

Slowthai
Poznám od neho len zopár vecí, ale to čo predviedol na stagi je iný level. Od toho koncertu mi hrá v slúchadlách nonstop.

Go_A
Je to kapela z mojej rodnej krajiny, čiže dvojnásobne som si ich užívala aj na Pohode. Nepoviem k tomu nič okrem toho, že prvých 20 minút som len stála a plakala.

Bazookas
O 6 ráno na vítaní slnka najviac top. Tance v krúžku okolo pohára a vláčiky, čo môže byť lepšie po tak krásnom a vyčerpávajúcom dni?

Paula Temple
Prvýkrát som ju videla naživo. Veľmi šikovná žena. Najviac ma potešilo, že sme s ňou zahrali na Pohode rovnaký track: Mental Crush – Acid Destroy.

9. Tomáš Kvasnička (promotér, Mäsokombinát)

Floating Points
Za mňa najlepšie vystúpenie, ktoré som na tohtoročnej Pohode počul. Zobral nás na hodinu anglickej elektroniky, na pekný výlet, ktorý bol veľmi groovy, no s napätou atmosférou. Ani na sekundu som nemal pocit, že by tomu niečo chýbalo.

Flume
Tu asi nemusím nič moc písať. Počuť jeho pesničky po toľkých rokoch naživo bol veľký zážitok.

Acid Arab
Myslím, že celé čaro začína už v ich názve. Táto kombinácia sa v posledných rokoch v elektronickej hudbe čoraz viac objavuje. Stihol som iba druhú polovičku koncertu, ale bol to tak čarovný zážitok, že mi je ľúto, že som ich nepoznal už na Pohode 2017.

Zlokot
Vidieť Zlokot v plnej sile po toľkých rokoch vo mne zanechalo silnú emóciu. Okrem celého hudobného prevedenia, ktoré snáď nemusím ani komentovať, si dali záležať na perfektných outfitoch, ako bolo ich zvykom. Ako čerešnička na torte zazneli remixy od Subtensiona, Blame Your Genes a Dephzaca.

FVLCRVM
Prišlo mi to veľmi odvážne od Pohody dať domáceho umelca na hlavný stage v takom čase, ako deň predtým Flume, no som veľmi rád, že sa to stalo. FVLCRVM dostal konečne obrovskú možnosť ukázať svoj potenciál a mám pocit, že tomu nechýbalo nič. Od jeho prepracovaného outfitu, tanečníkov dotvárajúcich atmosféru, hosťovačiek na trackoch až po bootleg na Britney Spears ako prídavok.

10. Jimmy Pé (DJ, producent)

Slowthai
Asi môj najväčší highlight z tohtoročnej Pohody. Zaspomínal som si na pogo z punkáčskeho obdobia.

Adam Kvasnica
Strašne ma bavila jeho DJská selekcia, už dlho som sa tak nezabavil a nezatancoval si na sete.

Flume
Konečne sa mi ho podarilo vidieť. Veľmi ma to bavilo, i keď na môj vkus predviedol mierne statickú šou.

FVLCRVM
Pišta mal moment, na ktorý čakal a úplne ho celý zožral. Strašne mu to prajem a dúfam, že mu to pomôže, dostať sa ďalej.

ZHU
Aj keď na EDC Las Vegas som ho videl s lepšou šou, aj táto stála za to.

Flume, Pohoda 2022 Zdroj: Ondrej Koščík
11. Matúš Németh (manažér, Korben Dallas)

Marina Satti
Môj najsilnejší hudobný zážitok na tohtoročnej Pohode bol koncert gréckej speváčky Mariny Satti. Základom jej vystúpenia bol suverénny spevácky prejav (polyfonický spev gréckeho/balkánskeho typu), v ktorom ju dopĺňali dve rovnako bezchybné vokalistky. Okrem toho ponúkol jej koncert dokonale zvládnuté tance, šikovných hudobníkov (bubeníka a gajdistu) a veľkú dávku energie a ženského šarmu. Žánrovo prechádzala kapela od tradičnej balkánskej world music do elektroniky a hip-hopu, organicky a bez akejkoľvek ťažkopádnosti. Spievali nielen po grécky, ale aj po bulharsky (Chichovite Konye) či po arabsky (Marinin otec je zo Sudánu). Ak sa kapela počas nadchádzajúcej koncertnej sezóny opäť objaví v našom regióne, neváham s kúpou vstupenky a pôjdem si ich pozrieť znovu – tentokrát od začiatku.

Sho Madjozi
Veľa tanečnej radosti a úsmev od ucha k uchu mi prinieslo vystúpenie juhoafrickej raperky Sho Madjozi. Jej hlavnou zbraňou sú vysokoenergické tančeky (skvelá kondička!), do ktorých stíha rapovať veselé, optimistické skladby o rozchodoch a iných trápeniach juhoafrickej mládeže. Komu sa náhodou zdalo, že našľapanejšie tanečné kreácie sa snáď už ani nedajú vymyslieť, mohol sa pozrieť o meter doľava alebo doprava na jej dve sprevádzajúce tanečníčky.

Black Midi
Veľa energie, aj keď iného typu, bolo vo vzduchu aj na koncerte mladej anglickej math-rockovej kapely Black Midi. Dokonalé inštrumentálne výkony študentov prestížnej BRIT School sa dopĺňali so schopnosťou hrať tvrdo a zároveň s ľahkosťou v akejkoľvek polohe. Došlo aj na moshpit, čo na konzervatoristov nie je zlé.

Nick Cave & the Bad Seeds
Nicka Cavea s kapelou som od ich prvého vystúpenia na Pohode pred deviatimi rokmi videl štyrikrát, čiže myslím si, že už môžem porovnávať. Na tomto koncerte som možno najviac vnímal, ako pracuje s dynamikou výrazu, ako prechádza z pokojných pasáží do tých drásajúcich. Uvedomil som si, že mnohé z jeho skladieb, aj keď pocitovo temné, sú po textovej stránke “obyčajnými” vyznaniami lásky. Ak by som si ale z týchto koncertov mal vybrať jeden najlepší, bez váhania poviem ten z Pohody 2013 – zdá sa mi, že v čase albumu Push the Sky Away bol Cave v najlepšej forme. Je ale možné aj to, že po štyroch razoch som si už na niektoré jeho “triky” zvykol.

FVLCRVM
Z domácej scény ma najviac zaujala audiovizuálna show FVLCRVMA. Pišta je známy ako multitalentovaný, veľmi kreatívny a pracovitý umelec, ale prechod z klubov, v ktorých bežne hráva, rovno na najväčšie možné fórum, aké u nás prichádza do úvahy – polnočný set na hlavnom stagei Pohody – je predsa len preskočenie niekoľkých levelov. Bol som zvedavý, ako ho spolu so svojím tímom zvládne. Výsledok mi prišiel veľmi presvedčivý, najmä po stránke dramaturgickej, vizuálnej (Jozef Čabo) a čo sa týka pozvaných hostí. Viem si predstaviť, koľko hodín intenzívnej práce museli rôzni ľudia investovať do toho, aby sa tento skok podaril, a držím palce, aby sa im táto investícia vrátila aj s úrokmi (umeleckými aj inými). Z FVLCRVMovho vystúpenia na mňa dokonca išla istá uvoľnenosť, čo ma vzhľadom k tomu, že išlo o prevažne one-man šou, premiérovo prezentovanú na takto obrovskom pódiu, prekvapilo možno najviac zo všetkého.

Marina Satti, Pohoda 2022 Zdroj: Ondrej Koščík
12. Matej Myslovič (hudobník & raper, Edúv syn)

Slobodná Európa
Ešte som nemal tú česť vychytať si Slobodku v najlepšej zostave, no teraz sa mi to konečne podarilo, a to po niekoľkoročnej pauze, v ktorej som si dal od kapely pokoj, pretože som mal pocit, že ich vidím stále a všade. Neviem, čo by som vytkol, s Lacom Lučeničom je to parádne.

God and Eve
Tieto superkapely z konzervatória síce môže niekto nenávidieť, ale ich zvuk je jedna obrovská psychedélia.

52 Hertz Whale
Videl som ich naposledy pred rokom v Brne a niesol som si to naplnenie až do tejto Pohody kde hrali na Herbert stagei, a zas to bolo najlepšie. Veľmi charizmatický prejav nielen speváka. Myslím si, že sa čím ďalej tým viac utvrdzujú vo funkčné teleso zvládajúce eklektické polohy aj krásne veci. Všetkým odporúčam nový singel Phil.

Berlin Manson
A teraz vážne, hral niekto na pohode štyri koncerty? Lebo Patrik Nagy áno. Tento koncert bol trochu výnimočnejší ako ostatné, nakoľko hrali s novým členom (stihol už aj odísť - Viktor Őri) a s Denisom Bangom (The Wilderness) na gitare.

Dušan Vlk
Dušan Vlk aj s celou jeho crew, ale aj Oskar s jeho crew dali prísne koncerty. Východné Slovensko skrýva extrémne talenty a oni sú toho dôkazom. Trošku ma srala kapacita garáže, naozaj si zaslúžili väčší priestor - chodili tam jak levy v klietke.

Alyona Alyona
Veľmi nekompromisné. Strašne si želám, aby motivovala baby z publika, ktoré majú túžbu rapovať a stále váhajú. Prosím, choďte do toho.

13. Oliver Rehák (novinár, Denník N)

Nick Cave & Bad Seeds
Videl som ho naživo už päťkrát, ale teraz ma najviac dostal. Presne tento typ koncertu som po dvoch pandemických rokoch live streamov potreboval, veľká jazda celou škálou emócií.

Chiki liki tu-a
Ľubo Petruška je nenahraditeľný, ale Raptor Koch je nový originál. Prísť do kapely, ktorá odohrala najviac koncertov zo všetkých kapiel na Slovensku, nanovo ju vybudiť a zároveň zostať sám sebou je totálna frajerina. Fungovalo to už od úvodnej pesničky Do našeho mesta v novej verzii v mollovej tónine.

Zlokot
Mišo Kaščák má schopnosť presvedčiť iných ľudí, aby uverili tomu, čo inak považujú za neuskutočniteľné. Po reunione Le Payaco na Pohodu ukecal aj ďalšiu kultovú kapelu, a tá navyše svoje pesničky nezahrala čo najviac podľa starých originálov, ale ako nové remixy. Aj pani prezidentka prišla prijať Zlokot.

Black Midi
Na jeseň 2019 klubový večer v bratislavskej Fuge, teraz rovnaká nakladačka na veľkom open-air pódiu. Jedna pesnička obsahuje desať ďalších pesničiek, divoké strihy nálad aj temp, mladícka nevybúrenosť, zároveň mrte muzikality aj nadhľadu, chvíľu sa snažíte pochopiť, čo všetko sa v reálnom čase na pódiu naraz deje, potom sa miestami musíte smiať, keď zrazu vylezie z reprákov citát nejakého známeho hitu. Dúfam, že to videli aj chalani z kapely Vojdi a konečne sa nakopnú k albumu.

KVLT CREW
Mám rád rôznorodú hudbu a muzikantov, ktorí ju dokážu robiť. Denis Bango dal na Pohode punkový set s kapelou The Wilderness a na inom pódiu ukázal trapovú identitu obklopený svojimi fellas, kde prišlo aj na mosh pit a odkazy k niekoľkým aktuálnym nehudobným kauzám. Som zvedavý na jeho sólový klavírny album.

Chiki Liki Tu-a, Pohoda 2022 Zdroj: Adam Zvolenský
14. Matej Šálek (promotér)

Lash & Grey
Tento nový a svieži slovenský pop-soul ma uchvátil hneď, ako som ich počul prvýkrát. Majú originálny zvuk a atmosféru, a to najmä vďaka krásnemu a výborne zvládnutému hlasu Kristíny. Forma sa spojila s obsahom v dokonalom výsledku.

The Comet Is Coming
Nakoľko som ich poznal a mal som napočúvaných, bola to jedna z kapiel, na ktoré som sa najviac tešil. Jazz, elektronika, funk a prímes psychedélie je presne to, na čom si, popri tradičnom jazze, ulietavam. Názov majú príznačný a bolo to, akoby ste leteli na kométe a okolo šľahali ohne. Fantastický koncert.

Yves Tumor
Druhá kapela, na ktorú som sa najviac tešil a bol zvedavý, či ma dostane aj naživo. Skutočnosť prekonala očakávania. Uzavretý zadymený stan, prehulený zvuk a tlmené svetlá len podčiarkli tento hudobný experimentálny príbeh. Použité zvuky v jeho tvorbe sú dokonalé, nič by som nemenil. Jeden z mála koncertov, ktoré som vnímal jednoliato, ako jeden celok, nie ako jednotlivé pesničky. Vyčerpávajúce, ale slastné.

Lianne la Havas
Moja obľúbená speváčka, nádherné súčasné R&B, krásny hlas, úžasné zapamätateľné pesničky. Akoby som sa po ťažkom horúcom dni zvalil unavený do mäkkého chladivého zamatu. Tu by som spomenul aj popovú Sigrid, ktorá ma viac oslovila živým vystúpením, ako albumami.

Murman Tsuladze
Čistá radosť a zábava. Všetko je na nich dobré a uveriteľné. Roztancovali ma, a to je už čo povedať!

A extra bod pre Gleba, ktorý to vie fantasticky s publikom, má dobré pesničky a je jeden z mála originálnych raperov na Slovensku.

15. Madeleine Apolen (DJka)

Slowthai
Alebo Ted-X motivátor, ktorý síce vystupoval sám s podmazom, ale šou urobil nezabudnuteľnú. Škoda už len, že neprišli featuring guests James Blake alebo Skepta, ktorého však napokon nahradila dievčina z publika.

Acid Arab
Francúzske orientálne pomalé techno. Nekončiaci kolotoč bez prestávky. Nemonotónne monotónny. Diváka nenechali vydýchnuť ani na sekundu.

Berlin Manson
Plný Nay tanečný dom len potvrdil kvalitu tejto kapely. Síce bizár, ale ľudia ich milovali. Doslova! Pekný drzý koncert. Aj o rok poprosím.

Sama' Abdulhadi
Veľmi kvalitné a hyperaktívne techno z Palestíny.

Injury Reserve
Industriálno-experimentálny hip-hop, kde som prvotne ani neplánovala ísť, no neľutujem ani sekundu. Drsné a nežné zároveň. Odporúčam vidieť naživo všetkými desiatimi.

16.Majo Tesák (riaditeľ, Flaam festival, stagemanager, EUrópa stage)

Nie, nie je to len zdanie, takmer celý tento výber je z pohoďáckeho EUropa Stage, keďže sme ho s kolegami z Flaamu dostali ako stagecrew na starosť – obrovské díky za to posielame Mišovi a Paule! A vlastne aj za to, že ho dramaturgicky postavili tak, aby sme z neho nechceli odísť ani vtedy, kedy by sme mohli.

PENGSHUi
Najlepšie ukončenie pracovnej šichty o pol štvrtej ráno v dejinách ukončení pracovných šícht (#genitivnadnesnyden) o pol štvrtej ráno. Hnev, radosť, flow, postoj a jasné rozhodnutie nechať na pódiu v každom prípade všetko. Najlepšie to zhodnotil sám frontman Illaman, keď vyčerpaný schádzal okolo nás z pódia s úprimným hlesnutím "I’m gonna be sick, man."

The Comet is Coming
Polovica súčasných britských kapiel má saxofón, ale v tomto prípade má saxofón kapelu. Byť svedkom toho, ako si Shabaka Hutchings tesne pred koncertom prechádza v meditatívnom sede prstoklady na imaginárnych klapkách a následne ich zhmotní do extatických liniek v sprievode bezchybnej rytmiky jeho spoluhráčov na pódiu je niečo na celý život.

Crack Cloud
"Počkať, toto prečo nepoznáme?," vystihla zážitok z Crack Cloud moja stagemanagérska dvojička Zajo. Detsky radostný post-punk so všetkým, čo tento pojem môže znamenať, ktorého poslaním akoby bolo neustále porážať nudné žánrové klišé na každom fronte.

Yves Tumor
Nicheová elektronická hviezdička, ktorej kedysi stačili mixpult a mikrofón, chce byť besnou rockovou superstar s full bandom, a zatiaľ sa zdá, že sa mu to darí. Produkčná bolesť, ale za to, ako doslova pripiekli celý stan, až sa z neho dymilo, ich sem dať musím.

FVLCRVM
Pištova zatváračka na hlavnom stagei v sobotu bola témou posledných týždňov celej slovenskej scény, a vyšlo to extrémne! Klobúk pod nohy celej jeho crew, ale za mňa najmä jeho svetelnému dizajnérovi, Jožkovi Čabovi, ktorý preskočil na pomyselnom osvetľovačskom rebríčku kilometer schodov medzi bratislavskými klubmi a pohodovým Urpiner monštrom s prehľadom olympionika.

17. Katja Thalerová (produkčná, Sharpe festival, LALA Slovak Music Export, manažérka)

Metronomy
Evokujú vo mne krásnu nostalgiu. Je to kapela v plnej sile. Bolo skvelé zaspievať a zatancovať si na notoricky známe skladby. Sú veľmi príjemní hudobne aj ľudsky a predviedli nám zohratosť a profesionalitu. Moje top skladby z koncertu: Salted Caramel Ice Cream, The Bay a Love Letters.

Brutalizmus 3000
Úžasne dynamický set! Prekonali všetky moje očakávania. Predviedli absolútne strhujúce skladby, ktoré primäli k tancu všetkých zúčastnených. Niektoré melódie v nás doznievali ešte aj na ďalší deň. Skvelé spomienky na dosť dobrú párty!

FVLCRVM
Koncert svetového formátu! Pišta nám predviedol, že hlavný stage mu absolútne svedčí a svojou obrovskou radosťou z hudby si podmanil celý dav. Vystúpenie, na ktorom pracovali s celým tímom bude ešte dlho rezonovať medzi návštevníkmi. Teším sa na ďalšie AV šou.

Noga Erez
Úprimný a energický koncert, v ktorom sa snúbila interpretkina sila osobnosti s vizuálnou jednoduchosťou stageu. Spojenie, ktoré príjemne zafungovalo na veľa spokojných ľudí.

25 rokov Pohody
Nebol to len hudobný výber členov fantastického organizačného tímu, ale aj oslava krásy, slobody a všetkého, čo nám úžasná Pohoda s celým tímom prináša. Ďakujeme, že ročník 2022 bol, ďakujeme za dni plné pohody.

Noga Erez, Pohoda 2022 Zdroj: Martina Mlčúchová
18. Adrián Krišák (gitarista & skladateľ, 52 Hertz Whale)

Shht
Videli ste, aké mal ten spevák oči? Shht šľapali jak atómové hodiny.

Black Midi
Vysoká škola hudby.

Wolf Alice
Čakal som nudu, štandardne som sa mýlil. Extrémne dobre odspievaný koncert.

Nick Cave & Bad Seeds
Just breathe, just breathe, just breathe.

FVLCRVM
Pišta nám môže robiť oficiálne školenia, ako robiť elektronickú produkciu, aby to nevyzeralo ako festival mediaplayeru. Zvládol to dokonale. Nezabudnite na Jožka Čaba, ktorý to celé svietil a dotvoril tak fantastický zážitok.

19. Táňa Lehocká (manažér & dramaturg & promotér, LALA Slovak Music Export, Sharpe festival, Real Something)

Berlin Manson
Najviac som si užila.

The Libertines & Snail Mail
Najviac ma prekvapili.

Nick Cave & The Bad Seeds
Najväčší páni.

FVLCRVM AV Show + Annet X, Idea, Nvmeri a Tron Girls
Najviac všetko.

Slowthai, KVLT CREW, 52 Hertz Whale, Black Midi, Black Country New Road…
Najviac ma mrzí, že som nestihla.

20. Matej Kráľ (redaktor, Hudba.sk)

Stasik
Stihli sme len posledné dve skladby, z toho poslednú v strede davu medzi ľuďmi, mimo pódiá a mikrofónov. Taká anti AV šou, len s tým, čo má umelec v hrdle, v srdci. Stasik spievala, a aj keď som nerozumel textu, bol v tých tónoch sprítomnený všetok smútok sveta. Pre mňa najemotívnejšie vystúpenie Pohody. Linda to v úvode vystihla a chcel by som to podčiarknuť, u našich susedov je vojna a som veľmi rád, že na to Pohoda nezabudla.

Floating Points
Moje najobľúbenejšie vystúpenie SLSP Arény. Floating Points rozhýbal dav rovným beatom, dropmi a energiou, ktorá nemala ani jedno slabšie, či dokonca ani len pokojnejšie miesto. Desil som sa, že naservíruje melodicky temnejší set, to však prezieravo prenechal kolegom Hawtinovi a Paule Temple. Hýbal sa tak, že mi pripomínal mileniálom dobre známeho DJa z levelu Vybíjená z kultovej počítačovej 2D hry Bulánci. Flume na hlavnom stagei vyzeral v porovnaní s ním ako chlapček, ktorého nechali stláčať gombíky detského hracieho automatu, do ktorého nikto nevhodil mincu.

Confidence Man
To, čo predviedol Pišta v sobotu na hlavnom stagei sa veľmi pravdepodobne zapíše do kanónu slovenskej hudby, mňa však nadchlo aj to, čo mu predchádzalo. Pravdaže sa Confidence Man zhostili lepšieho času a lepšieho stageu so všetkou profesionalitou a sebavedomím, inak by predsa podkopali svoje meno. Záživné, dynamické, energické (až akrobatické) a sexy. V rámci šou doladené do posledného detailu od kostýmov až po dramaturgiu, kde počas prezliekania suplovali spevákov inštrumentálnymi gradáciami výborní bubeník s klávesákom, ktorých so sebou ešte na Pohode 2018 Confidence Man nemali. Všetkých 15 ľudí, čo sme spolu na koncerte krepčili, sme sa zhodli, že milujeme speváčku Janet Planet. Ak je toto budúcnosť estrádnej hudby, zbohom underground.

Wolf Alice
Vokálne harmónie, energia, skladby na parádu, zvukovo vybombené, tak správne drsné a rockové, ako aj romantické. Inak nezdá sa vám, že sa speváčka Ellie Rowsell z profilu brutálne podobá na herečku Scarlett Johansson?

Gróa
Celý čas som myslel na Jurka Kušnierika a na to, ako by sa mu to celé páčilo. Tri dievčatá prezentujúce na kaviarenskom stagei viac vášeň, chuť a nespútanosť, ako inštrumentálnu precíznosť, rovnako, ako v podobnom veku začínajúca Björk v období kapiel Kukl a Tappi Tíkarrass. Na polhoďku som sa premiestnil do neohrabaných scén dokumentu Rokk í Reykjavík, hádam len s tým rozdielom, že som v ruke držal kávu, nie Brennivin. Už teraz viem, že ma bude baviť sledovať ich ďalšiu hudobnú trajektóriu, v rámci ktorej si ich na paškál vezme islandské hudobné ihrisko.

Zlokot
Koncert ma dostal asi najmä preto, že som ich hudbu začal počúvať až po rozpade. S prekvapením som zistil, že poznám všetky texty, fakt som sa zabavil a to som ani netušil, že si vajbím aj s pani prezidentkou. Parádna half dámska, half pánska jazda na pódiu, záživný frontman Lyrik, zmysluplné naratívne texty, chytľavá hudba a ešte k tomu chuť si zaexperimentovať s kompozíciami. A ono to celé znelo super. Miško Kaščák, som rád že vieš presviedčať, lebo takéto návraty môžem!

Tip: Piatok na Pohode: The Libertines prekvapili výbornou kondíciou, Flume nenadchol

Wolf Alice, Pohoda 2022 Zdroj: Tomáš Tkáčik
21. Paťo Marflák (šéfredaktor, Hudba.sk)

Z festivalovej Pohody do dovolenkovej pohody sa pred pár dňami presunul Patrik Marflák. Niekde medzi vstrebávaním hudobných zážitkov a balením kufrov spísal zoznam vystúpení, ktoré ho na tohtoročnej Pohode zasiahli najviac. Prvá priečka bola neohrozene obsadená už vo štvrtok večer, viac sa dočítate v jeho rozsiahlej reportáži. Ostatné mená uvádza bez poradia.

Nick Cave & The Bad Seeds

A ďalej bez poradia:
Wolf Alice
Black Country, New Road
Yves Tumor
Floating Points
Zlokot
Lianne La Havas
Black Midi
FVLCRVM
KVLT Crew

Tip: Pohoda má za sebou ťažký ročník a tvrdú reflexiu. Aká bude jej budúcnosť?

22. Michal Pařízek (šéfredaktor, Fullmoon)

The Comet Is Coming
FVLCRVM
Kokoroko
Liraz
The Space Lady

23. Laura Kellöová (novinárka, Aktuality.sk)

Go_A
Flume
Zhu
Bazzookas
Nick Cave/Bolo nás 11

24. Tomáš Sloboda (hudobník, Le Payaco, Sounds like This)

The Libertines
Nick Cave & The Bad Seeds
Wolf Alice
Slobodná Európa
Saténové ruky

Zimomriavky, obrovská radosť aj slzy. Pocity, ktorými som na letisku prechádzal sú prakticky neopísateľné. Veľmi rád som sa tej atmosfére odovzdal a ešte nejaký čas v tomto móde veľmi rád ostanem.

25. Eva Sajanová (hudobníčka, God and Eve)

Belgickí Shht na tohtoročnú Pohodu dorazili aj so spevákom Lovermanom a bolo to šialené. Pre mňa rozhodne najlepší koncert, spolu s čarodejníkmi PoiL Ueda. Vidieť naživo Nicka Cavea s Warrenom Ellisom bolo krásne, super boli Black Midi, aj KVLT CREW a FVLCRVM na hlavnom pódiu bol mega cute.

Autor: Matej Kráľ