Väčšina umeleckého sveta zostala vo štvrtok v šoku, keď za laureáta Nobelovej ceny za literatúru vyhlásili amerického pesničkára Boba Dylana. Komisia mu ju udelila za to, že "vytvoril nový básnický prejav v rámci americkej pesničkovej tradície".

Hudobne Bob Dylan vyšiel z folku, najlepšie albumy však vytvoril, keď sa "elektrifikoval" a začal vystupovať s rockovou kapelou. Neskôr prebádal kadečo, okrem iného aj country či kresťanský rock, a posledné roky sa venuje hlavne coververziám Franka Sinatru. Svet si ho však navždy bude pamätať ako najdôležitejšieho rockového básnika, ktorý svojími textami prepísal pravidlá pop music.

Prečítajte si: Bob Dylan získal Nobelovu cenu za literatúru. Ako prvý vďaka pesničkám

Hoci sa pri Dylanovi často skloňuje politická angažovanosť, pravda je tá, že rané protest-songy tvoria len malé percento jeho tvorby. Počítač v reklame na IBM zanalyzuje celú Dylanovu tvorbu a prehlási za jeho hlavné témy "čas, ktorý plynie a lásku, ktorá sa stráca". Dylan odpovie, že to znie približne správne. Ako dôkaz je tu niekoľko z Bobových najlepších textov v chronologickom poradí.

Blowin' In The Wind (1963)
(text piesne)

Nebolo by správne začať žiadnou inou piesňou. "Koľko uší musí človek mať, aby začul ľudí plakať? Koľko úmrtí bude potrebovať, než pochopí, že zomrelo priveľa ľudí?" Sériu rečníckych otázok, ktoré sa stali proti-vojnovou hymnou nájdeme na Dylanovom druhom albume The Freewheelin' (1963).


Don't Think Twice It's Alright (1963)
(text piesne)

"Ahoj je príliš dobré slovo, takže poviem len zbohom". Prvá z Dylanových rozchodových pesničiek a zrejme aj najlepšia. Za svoju obľúbenú ju označil aj Jarvis Cocker z kapely Pulp: "Situáciu sa síce Bob snaží zľahčiť, ale párkrát si rýpne, čiže je aj trochu naštvaný. Myslím, že jeho zmysel pre humor sa často prehliada."


Like A Rolling Stone (1965)
(text piesne)

Podľa magazínu Rolling Stone najlepšia pesnička všetkých čias. V roku 1965 bol Dylan nespokojný sám so sebou a rozmýšľal, že sa na hudbu vykašle. Všetko zmenila Like A Rolling Stone. Pôvodný text sa skladal z "20 strán zvratkov", ako povedal sám autor. Nakoniec pesničku zredukoval na šesť minút, v ktorých sa posmieva istej "miss lonely", ktorá kedysi chodila do najlepších škôl, ale teraz sa musí naučiť žiť na ulici. Bol to revolučný singel. Svojou dĺžkou, témou, no hlavne naliehavosťou, ktorá išla zo samotnej hudby. 


Positively 4th Street (1965)
(text piesne)

Bolo mnoho takých, ktorí brali Dylanov odklon od folku k rocku ako zradu. Práve im bola adresovaná útočná Positively 4th Street, ktorá je jednou z najtrpkejších a zároveň najpôsobivejších Bobových pesničiek. "Želám si, aby ste aspoň raz mohli byť v mojej koži a ja by som bol na moment vami, želám si, aby ste aspoň raz mohli byť v mojej koži a videli by ste, aká otrava je vás vidieť," odkazuje v tejto piesni Dylan svojim bývalým kamarátom z mekky folku, new-yorkskej Greenwich Village.


Visions Of Johanna (1966)
(text piesne)

Pieseň z legendárneho dvojalbumu Blonde On Blonde je mnohými považovaná za Dylanov najlepší text aj preto, že nikto nevie, o čom vlastne je. Viac ako čokoľvek iné je to smršť pôsobivých obrazov. Stratený chlapec sa tu berie príliš vážne a rád žije nebezpečne, duch elektriny vyje v tvári dievčiny menom Louise a jediné, čo ostáva, sú vidiny Johanny.


Just Like A Woman (1966)
(text piesne)

V rebríčkoch najlepších pesničiek o mizogýnii určite nájdete aj túto skladbu. Dylan si tu neberie servítku pred ústa a už samotný názov rozčúlil množstvo feministiek. Napriek tomu sa jedná o vynikajúce dielo o slečne, ktorá síce "miluje ako žena, ale rúca sa ako malé dievča". O kom tá pesnička je, sa špekuluje. Niektoré verše nasvedčujú tomu, že to môže byť o Joan Baez, folkovej speváčke, s ktorou Dylan chodil, než sa stal slávnejším než ona. Hovorí sa tiež, že je to o Edie Sedgwick, múze Andy Warhola. Nakoniec je to ale vlastne jedno.


Idiot Wind (1974)
(text piesne)

Okrem toho, že je Blood On The Tracks (1974) jedným z najlepších Dylanových albumov, je to podľa všetkého aj dokumentácia rozpadu manželstva s jeho prvou ženou Sarou. Bob sa už nevie ani dotknúť kníh, ktoré Sara čítala. Označujúc ich oboch za idiotov, čuduje sa, že sa vôbec ešte vedia nakŕmiť.


Not Dark Yet (1997)
(text piesne)

V deväťdesiatych rokoch vydal Dylan výborný comebackový album Time Out Of Mind (1997). Na ňom sa zaoberá vlastnou smrtelnosťou, v jednej pesničke sa snaží "dostať do neba, než zavrú dvere" a v tejto hovorí, že "ešte nie je tma, ale stmieva sa". Tu by sa dali spochybniť jeho prorocké schopnosti. Prešlo 19 rokov a Dylan vyzerá stále celkom vo forme.


Mohlo by vás zaujímať:

Bob Dylan včera na koncerte nepovedal ani slovo o získaní Nobelovej ceny

Autor: Vladimír Nosáľ
Foto: AP Photo/Chris Pizzello

Súvisiaci interpreti: Bob Dylan