Pri súčasnej ponuke podujatí rôznych žánrov, ktoré čakajú na svoju návštevu takmer každý deň, treba pripomenúť, že aj Slovenská filharmónia každý týždeň ponúka niekoľko koncertov, ktoré kvalitatívne spĺňajú najvyšší štandard. Ten dnes ľudia vyhľadávajú pri výbere všetkého, čo má obohatiť ich životy. Prečo nie aj pri výbere hudby?

Dnešná doba hovorí, že všetko je luxusné. Absolútne všetko, čo vám príde pod ruku. Je až zarážajúce, ako veľmi to poznačilo našu spoločnosť, najmä jej dospievajúcu skupinu. Dovolil by som si tvrdiť, že práve ten luxus, ktorý média ľudom vnucujú, nemá s ozajstnými hodnotami vôbec nič spoločné.

Jeden príklad za všetko: Je milé sledovať, ako množstvo mladých kráča po uliciach s rôznym zvukom v ušiach. Vedú medzi sebou siahodlhé debaty, ktoré slúchadlá sú lepšie. Pravdepodobnosť, že základný faktor výberu je ich zvuk, je pritom dosť malá. Stačí si všimnúť, aké veľké percento nosí pekný obal, aby to ladilo s ich výzorom, ktorý je samozrejme to najdôležitejšie v živote.

Stereo, ktoré si doma môže pustiť len arabský šejk

Myslíte si, že v základných školách na hudobnej výchove "deťom" vysvetľujú, že práve symfonický orchester je to najdokonalejšie stereo a doslova najkvalitnejší sound systém, ktorý je tak drahý a kvalitný, že len skutočne málo ľudí na svete ho dokáže vlastniť len tak pre seba? Viem iba o jednom šejkovi, ktorému to problém nerobí. Ten skutočne vie, ako si užiť svoje peniaze.

Veľa ľudí, zavše mladých, sa klasike nevenuje skrz jej všeobecnú konzervatívnosť akou sa prezentuje. Ich argumentom sú často prinajlepšom slová: ja tomu nerozumiem. Treba sa na ňu však pozerať z iného uhla, ktorý vraví o iných skutočnostiach jej obrovských kvalít. Ďalším argumentom býva, že klasika je nudná. Nie je, ale odmenou je vám len vtedy, keď sa na ňu dokážete sústrediť. Vtedy zážitok stojí za to.

Bratislava bola dva týždne dejiskom skutočných slávností hudby. V krásnej zrenovovanej budove sa každý deň odohrával koncert v skutočne najlepšej "hi-end" kvalite. O Bratislavských hudobných slávnostiach sa však v médiach nonstop nevravelo ako o niečom najlepšom, čo musíš bezpodmienečne mať, lebo nebudeš IN. Vlastne škoda, že to tak nebolo. Festival tento rok fanúšikom ponúkol skutočné TOP hviezdy, ktoré tento svet obohacujú. Len sa o tom toľko nehovorí.

Orchester sa nevypne

Wiener Philharmoniker, Budapest Festival Orchestra, či Česká filharmonie patria do Top 10 svetových orchestrov. Aktuálne sa ČF pýši veľmi prestížnou cenou Gramophone Award za nahrávku Smetanovej Mojej vlasti z roku 1939 pod taktovkou slávneho Václava Talicha. Je obdivuhodné, že takéto telesá dokázali BHS vtesnať do svojho programu. Tieto symfonické orchestre bývajú stále na cestách a pre ich obrovskú prestíž vo svete dotiahnuť ich na hudobný festival nie je o nič jednoduchšie ako usporiadať koncert popovej či rockovej hviezdy.

Žiadna digitálna technológia v interpretácii ľudské skúsenosti a umenie nikdy nenahradí. Na väčšine koncertov, prezentovaných ako to, čo musíte vidieť a zažiť, okrem hudby platíte aj za drahú techniku, ktorá však vzhľadom na nevhodnosť väčšiny veľkých "koncertných" priestorov na Slovensku nedokáže sprostredkovať plnohodnotný zážitok a môže kedykoľvek zlyhať. Pri symfonickom orchestri sa vám to nemôže stať. Keby náhodou vypadla elektrina, tak orchester by sa v stotine sekundy nevypol. Som presvedčený, že aj v úplnej tme by bol orchester zaujímavý zážitok.

Doprajte si ten najväčší hudobný luxus

V dnešnej dobe, kedy si mnoho ľudí nemôže dovoliť drahé veci, je koncert filharmónie jedným z najluxusnejších zážitkov, aký si môžete za relatívne dostupných podmienok zaobstarať. Klasický koncert totiž paradoxne milovníka hudby vyjde niekoľkonásobne lacnejčie ako koncerty popových hviezd v betónovo-plechových halách s nekvalitným ozvučením. Napríklad vstupenka na Wiener Philharmoniker stála o polovicu menej ako bežne stoja lístky na koncerty populárnych hviezd.

Kto si uvedomuje hodnotu veci, tak na najlepší sound systém na svete preventívne nezabúda, hoci ho na rozdiel od šejka nikdy nemôže vlastniť. Občas si však treba dopriať aj to najkvalitnejšie, čo hudobný svet ponúka.

Na záver zopár tipov na spríjemnenie jesenných dní:

1. Slávny Koncert pre klavír a orchester č. 2 C mol op. 18 Sergeja Rachmaninova. Diriguje Vasily Petrenko (tento rok otváral slávny český festival Pražské jaro) 


2. Venované nočnej oblohe, na ktorej možno toto obdobie sledovať aj letné aj zimné súhvezdia, či Jupiter v znamení býka. Gustav Holst – The Planets op. 32 (Mars, Venuša, Merkúr, Jupiter, Saturn, Urán, Neptún). The Planets sa stali inšpiráciou pre Johna Williamsa a jeho Hviezdne vojny.


3. Claude Debussy – Claire de lune


4. Václav Talich - jeden z najvýznamnejších československých dirigentov dvadsiateho storočia


5. Symfonický orchester slovenského rozhlasu a jeho veľmi kvalitná nahrávka Fausta od B. Smetanu


Autor: Ivan Fillo
Foto: Igor Daniš - archív Hudba.sk

(poznámka: autor pre Hudba.sk pripravuje rubriku Týždeň v klasike)