Snímka režiséra Davida Sísa o legendárnej českej kapele Lucie: Príbeh jednej kapely, s podtitulom "30 rokov spolu, 30 rokov od seba" odštartovala ťaženie kinami slávnostnou premiérou na 51. MFF Karlove Vary. Prvý celovečerný film o skupine je mozaikou, v ktorej sa snúbia historické momenty okorenené príchuťou súkromného videa.

Film, ktorý od slovenskej premiéry (6.7.) prilákal do kín predovšetkým cieľovú skupinu v podobe dlhoročných fanúšikov kapely, je zvláštnym počinom medzi hudobnými dokumentmi. Lucie, ktorá si svoje meno vydobyla počas obdobia výraznej spoločenskej transformácie, je určite skupinou, o ktorej by na západe natočili dramatický film o vzostupoch a pádoch kultovej kapely. O to viac v prípade, ak ide o formáciu, ktorá si svoj status kultu či legendy získala aj napriek svojmu mierne mainstreamovému pop/rockovému žánrovému ladeniu.

Štvorročný projekt, za ktorým ako filmári stoja režisér David Sís a kameraman Jan Turek, je však prekvapivo dokumentom, ktorý príliš nerieši veľké míľniky ich hudobnej kariéry. Nezaujímajú ho výsledky, ocenenia ani predané platne, aj keď pár dôležitých okamihov zo života kapely vo filme uvidíte. Divák je tak napríklad svedkom skutočného archívneho skvostu v podobe záberov z prvého koncertu kapely s ôsmimi fanúšikmi pod pódium. V kontraste k tomu je pripomenutie legendárneho strahovského koncertu Rolling Stones (1995), kde sa skupina Lucie prebehla po pódiu ako predkapela pred 130-tisícovým davom. Sama potom hneď niekoľkokrát vypredala Lucernu, či ďalšie veľkolepé sály a arény, čoho bolo koniec-koncom svedkom aj slovenské publikum počas júnového turné k 30. ročnému výročiu kapely.

Rozchody sú len naznačené, film mal na kapelu terapeutický vplyv

Koncertný úspech zoskupenia vtipne komentuje vo filme aj basgitarista P.B.Ch. (vlastným menom Petr Chovanec): "Na koncerty do Londýna jazdíme hlavne kvôli tomu, že vyzeráme ako svetová kapela." Okrem záberov zo zákulisia spoločných koncertov, či nahrávania sa však vo filme hojne objavujú aj náhodné zábery a archívne materiály, ktoré nepotešili len fanúšikov, ale aj samotných členov kapely. Pri niektorých sa klávesák a "holka pro všechno" Michal Dvořák priznáva, že ich po zhliadnutí 89-minútového celovečeráku videl vôbec po prvýkrát v živote.

Hudobníci v nich vtipne spomínajú napríklad na zásadné kluby česko-slovenskej scény, proces tvorby, nahrávanie známych skladieb, dievčatá či hádky. "Aj keď sú tam naznačené nejaké tie rozchody, alfou a omegou je to, že sme radi, že spolu ďalej hráme," uviedol P.B.Ch. v rozhovore pre TASR. Na niektorých z jej členov má dokument dokonca terapeutický vplyv. "Jednoznačne, pretože keď sa človek na ten film pozrie, zistí, že akékoľvek hádky sú, v rozmere toho, čo sme urobili, vlastne malichernosti," dopĺňa Dvořák. Jeho slová len dopĺňajú zábery z udeľovania cien Anděl, kde sa Lucie ikonicky stala kapelou štvrťstoročia.

Na škodu snímky je možno absencia výpovedí tretích strán, či iných ľudí z okruhu kapely, ktorí by doplnili celistvý obraz o formácii a jej historických momentoch. Absentujú napríklad aj výpovede bývalých členov kapely, ako Petr Franc, Michal Penk, Tomáš Waschinger, či Marek Minárik. Dokument, ktorý je pretkaný vtipnými momentmi a postrehmi, tak namiesto širšieho pohľadu filmárov pôsobí ako "domáci produkt" kapely s jej hviezdami v hlavných úlohách. Aj napriek tomu, že mu chýba akýsi tmel, však ide nielen o vtipný, ale aj inšpiratívny príbeh o splnených snoch štyroch muzikantov, ktorí na dosiahnutí svojho cieľa tvrdo pracovali.


Autorka: Júlia Šimková
Foto: archív skupiny Lucie

Súvisiaci interpreti: Lucie