Vitajte pri prehľade toho, čo svet hudby priniesol za uplynulý týždeň. Výber správ, ktorý bude vychádzať každý pondelok ráno, pripravuje Norbert Skoupa.

Jorja Smith potvrdila podrobnosti o svojom druhom albume Falling Or Flying spolu so sériou koncertov pri príležitosti vydania albumu. Podľa tlačovej správy nový album "vzrušujúco prekonáva všetky rozdiely medzi jazzom, soulom, R&B a funky housom". Speváčka sa vyjadrila, že piesne na nahrávke "sa dotýkajú rozchodov, vzťahov s mojimi priateľmi, vzťahov so starými priateľmi, vzťahov so sebou samým. Určite je to o mnohých vzťahoch, ale každú pieseň, ktorú napíšem, si môžem spievať sama pre seba," dodala. Album Falling Or Flying, ktorého vydanie je naplánované na 29. septembra, je pokračovaním speváčkinho debutového albumu Lost And Found.

Skupina Blur oznámila podrobnosti o novom albume The Ballad Of Darren a zverejnila prvý singel The Narcissist. Frontman Damon Albarn opísal The Ballad Of Darren ako "nahrávku po šoku" plnú "úvah a komentárov o tom, kde sa teraz nachádzame", zatiaľ čo gitarista Graham Coxon povedal: "Čím sme starší a šialenejší, tým je dôležitejšie, aby to, čo hráme, bolo nabité správnymi emóciami a zámerom. Niekedy len riff nestačí." Deviaty album kapely produkoval James Ford (Arctic Monkeys, Foals, Depeche Mode) a nahrával ho v Studiu 13 v Londýne a Devone. V rozhovore o tvorbe nahrávky kapela uviedla, že pri nej bilancovala svoje vzťahy. (viac v samostatnom článku)

Sting varoval pred nadchádzajúcim "bojom" medzi ľuďmi a umelou inteligenciou v súvislosti s písaním piesní. Bývalý frontman skupiny The Police sa pre BBC rozhovoril o čoraz väčšom rozmachu písania piesní pomocou umelej inteligencie a o tom, že podľa neho nikdy nedokáže napodobniť piesne napísané ľuďmi. "Stavebné kamene hudby patria nám, ľuďom," povedal. "To bude bitka, ktorú budeme musieť v najbližších rokoch všetci vybojovať: Brániť náš ľudský kapitál pred umelou inteligenciou."

Ben Howard sa podelil o novú pieseň s názvom Walking Backwards. Singel je druhou ukážkou zo spevákovho piateho albumu Is It?, ktorý vyjde v lete tohto roku a ktorý bol nedávno ohlásený spolu s prvým singlom Couldn't Make It Up. Howard, ktorý bude jednou z hlavných hviezd Pohody 2023, o novej skladbe vo svojom vyhlásení uviedol: "Walking Backwards je pieseň, ktorá nám pripomína, že sa máme dobre. Aby sme sa zbavili neustáleho očakávania, že by sme sa mali snažiť o viac a večne sa náhliť vpred. Ide vám to skvele, pokračujte v dobrej práci."

Festival Sziget oznámil kompletný line-up interpretov elektronickej hudby, ktorí vystúpia tento rok. Medzi novo oznámených headlinerov elektronickej hudby patria 999999999, Dixon, DJ Tennis, Herrensauna XXL, I Hate Models, Jeff Mills, Kobosil, Mall Grab, Partiboi69, Paula Temple, Rebekah, Shlømo a Sven Väth. Pridajú sa k už skôr oznámeným umelcom ako Mumford & Sons, Lorde, Macklemore, Sam Fender, Yungblud, Foals, Niall Horan, Jamie xx, M83, Nothing But Thieves, Loyle Carner či Bonobo. Každoročný festival sa bude konať na ostrove Óbuda v Budapešti od 10. do 15. augusta.

Post Malone predstavil nový singel s názvom Mourning. Okrem toho sa spevák podelil o niekoľko úryvkov zo zákulisia natáčania videoklipu k tejto skladbe, ktoré sa uskutočnilo v Škótsku. Post Malone, vlastným menom Austin Richard Post, tiež minulý týždeň oznámil na sociálnych sieťach pripravovaný album Austin a potvrdil, že na nahrávke sa objaví aj jeho predchádzajúci singel Chemical. Piaty štúdiový album by mal vyjsť 28. júla prostredníctvom vydavateľstva Mercury/Republic.

Slowthai bol po dvoch obvineniach zo znásilnenia vyradený z line-upov festivalov Glastonbury a Reading & Leeds. Britský raper bol začiatkom tohto týždňa obvinený z dvoch prípadov znásilnenia a 16. mája predstúpil pred súd v Oxfordshire. Na súd sa dostavil prostredníctvom videohovoru a prehovoril len preto, aby potvrdil svoje rodné meno, dátum narodenia a adresu. Bol obvinený z orálneho a vaginálneho preniknutia do ženy bez jej súhlasu v Oxforde v septembri 2021. Teraz, po vznesení obvinení voči nemu, bol raper nenápadne stiahnutý z dvoch svojich nadchádzajúcich festivalových vystúpení. Slowthai ani organizátori festivalov Glastonbury a Reading & Leeds zatiaľ nevydali oficiálne oznámenia týkajúce sa zmien v príslušných line-upoch. Raper stále figuruje v programe na stránke festivalu Pohoda.

Skupina Foo Fighters sa podelila o skladbu Under You - najnovší singel z pripravovaného albumu. Skladba sa nesie v optimistickom pop-rockovom sentimente, pričom čerpá z emotívneho zvuku ich debutu z roku 1995. Okrem zdieľania novinky Dave Grohl a spol. prekvapili fanúšikov aj bezplatnou globálnou streamovacou akciou, ktorá sa uskutočnila 21. mája a je dostupná exkluzívne na streamovacej platforme Veeps. (viac v samostatnom článku)

Lewis Capaldi povedal, že by bol ochotný skončiť s hudbou, aby ochránil svoje duševné zdravie. Britský umelec priznal, že sláva sa ukázala ako škodlivá pre jeho duševné zdravie a v prípade potreby by nevylúčil, že odíde, aby sa o seba postaral. V rozhovore s Rebeccou Judd v Apple Music povedal: "Myslím, že najmä na tomto albume hovorím trochu viac o svojom duševnom zdraví, ktoré si v poslednom čase vyžiadalo poriadnu ranu. Teraz to zvládam lepšie, ale myslím, že v roku 2020 som bol rád, keď sme boli doma, pretože som absolvoval svoje prvé turné po arénach v Spojenom kráľovstve a predtým sme absolvovali turné po Austrálii a Ázii. Bol som na tom zle, keď som mal každý deň na pódiu záchvaty paniky a bol som jednoducho plachý," pokračoval. "Ešte stále som sa z toho nedostal, ale je zaujímavé, že vec, ktorú milujete a ktorú ste vždy chceli robiť, sa stane niečím, čo vám spôsobuje také utrpenie. Ale taký je moderný svet."

Sam Levinson, režisér pripravovaného seriálu HBO The Idol, prezradil, ako mu The Weeknd prvýkrát predložil nápad na tento seriál. V rozhovore pre časopis W Levinson spomína: "Abel za nami prišiel s ponukou. Povedal niečo, čo si budem navždy pamätať: 'Keby som chcel založiť kult, mohol by som.' Chcel tým povedať, že jeho fanúšikovia sú takí verní a oddaní, že by ho nasledovali kamkoľvek. To bol zárodok nápadu na The Idol: čo sa stane, keď sa popová hviezda zaľúbi do nesprávneho chlapa a nikto sa neozve." Levinson a The Weeknd mali o dva dni hotový náčrt seriálu a neskôr oslovili HBO so scenárom pilotnej epizódy seriálu, pričom televízia si ho údajne okamžite vybrala. Spevák sa vraj obával, že dynamika medzi jeho postavou a Jocelyn v pôvodnom zostrihu "nebola taká komplexná", ako si pôvodne predstavovali. "Film a televízia sú pre mňa novým tvorivým svalom," povedal The Weeknd. "Svoju hudbu nevydávam, kým si nemyslím, že je skvelá. Prečo by to malo byť inak?"

Seal oznámil plány na turné k 30. výročiu svojich prvých dvoch albumov, ktoré sa uskutoční koncom tohto roka. Spevák s fanúšikmi oslávi svoje prelomové albumy Seal (1991) a nasledujúci Seal II (1994) a zahrá svoje najväčšie hity z oboch nahrávok vrátane Crazy, Future Love Paradise či Kiss From A Rose. Na turné, ktoré sa začne 12. septembra v Liverpoolskej filharmónii, sa Seal spojí aj s dlhoročným producentom a spolupracovníkom Trevorom Hornom, ktorý sa ujme úlohy hudobného riaditeľa koncertov. Kompletný prehľad koncertov zdieľal spevák na Twitteri.

Článok týždňa

Vekovo patrím do generácie Z, takže som ešte nemohol intenzívne vnímať začiatok tohto milénia. Hlavne po hudobnej stránke. Avšak vďaka tvorbe skupín ako The Strokes si môžem toto obdobie naozaj živo predstaviť a musím povedať, že ma fascinuje.
Preto vám tento týždeň odporúčam rozhovor s gitaristom The Strokes Albertom Hammondom Jr., ktorý okrem nového sólového albumu hovorí aj o období, keď bola táto americká kapela na vrchole. Naozaj zaujímavé, síce trošku dlhšie čítanie, ale verte, že sa vyplatí.

"Áno, vedel som to veľmi rýchlo," hovorí. "Už na začiatku bolo na nás všetkých spolu niečo veľmi zvláštne. Vesmír sa určitým spôsobom pohol, keď sme boli všetci spolu. Ako Rubikova kocka, ktorá sa odomkne. Buď ju nájdete, alebo nie. Vždy som mal pocit, že je to jedinečné."

Čo vyšlo za posledný týždeň?

 • Lewis Capaldi – Broken By Desire To Be Heavenly Sent (Album)
 • Juice WRLD – Goodbye & Good Riddance (5 Year Anniversary Edition) (Album)
 • Kaytraminé – Kaytraminé (Album)
 • Def Leppard – Drastic Symphonies (Album)
 • Kesha – Gag Order (Album)
 • Yes – Mirror To The Sky (Album)
 • Paul Simon – Seven Psalms (Album)
 • Mandy, Indiana – I’ve Seen a Way (Album)
 • Blawan – Dismantled Into Juice (EP)
 • Summer Walker – Clear 2: Soft Life (EP)
 • Blur – The Narcissist (Singel)
 • Bad Bunny – Where She Goes (Singel)
 • Post Malone – Mourning (Singel)
 • Foo Fighters – Under You (Singel)
 • Jason Derulo & Dido – When Love Sucks (Singel)
 • Maroon 5 – Middle Ground (Singel)
 • Zara Larsson – End Of Time (Singel)
 • Ben Howard – Walking Backwards (Singel)
 • Conan Gray – Never Ending Song (Singel)
 • Hozier – Francesca (Singel)
 • Kelly Clarkson – favorite kind of high (Singel)
 • Lana Del Rey – Say Yes To Heaven (Singel)

Autor: Norbert Skoupa

Rubriku Týždeň v hudbe môžete sledovať aj prostredníctvom mailového newslettera.