Napriek tomu, že počas svojej 22-ročnej existencie nezaznamenali výrazný komerčný úspech, patria Ramones medzi najvýznamnejšie rockové kapely všetkých čias. Pochádzajú z New Yorku, stáli pri zrode punk rocku a svojou tvorbou ovplyvnili množstvo ďalších muzikantov naprieč všetkými žánrami.


Nakoniec sa im dostalo aj zaslúženého uznania a v roku 2002 boli uvedení do Rock'n'rollovej siene slávy. Spolu s ocenením Grammy za celoživotné dielo, ktoré dostali v roku 2011, je to dôstojná bodka za ich inšpiratívnou kariérou.

Jeden z posledných žijúcich a aktívnych členov skupiny Marky Ramone vystúpi už 12. júla so svojou kapelou Blitzkrieg v bratislavskom klube Randal. Spoločnosť mu budú robiť domáci reprezentanti punk rockovej scény Bratislavské dievčatá Parketový lev. Zhodou okolností len tri dni po bratislavskom vystúpení oslávi Marky výzamné životné jubileum - 70. narodeniny. Príďte mu spolu s nami popriať všetko najlepšie. Vstupenky za zvýhodnenú cenu kúpite len v sieti Predpredaj.sk.

Pri príležitosti blížiaceho sa koncertu sme zostavili rebríček 10 najlepších skladieb z bohatej diskografie kapely, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou zaznejú aj u nás.

10. She's The One (Road To Ruin, 1978)

Skladba pochádza zo štvrtého albumu Road To Ruin, na ktorom sa Marky Ramone predstavil prvýkrát. Na bubeníckej stoličke nahradil Tommyho Ramonea a ten sa presunul na tú producentskú. S nahrávaním začali len tri týždne po jeho prijatí do kapely a Tommyho priamočiary štýl hry obohatil o vlastnú sofistikovanejšiu techniku.  

 

9. Psycho Therapy (Subterranean Jungle, 1983)

Psycho Therapy pochádza z náročnejšieho obdobia kapely, ktoré sprevádzala závislosť jednotlivých členov na alkohole a na drogách a mala za následok Markyho vyhadzov z kapely. Sám na toto obdobie spomína takto: "Ležal som na posteli a sledoval Kojaka, keď mi Joey (Ramone) zavolal a povedal: 'Mark, cítim sa hrozne, ale nemôžeš pokračovať v kapele.' Zaslúžil som si to." Každopádne zo skladby sa stal jeden z najväčších hitov skupiny. "Chceli sme spraviť naozaj hard core skladbu, aby sme všetkým ukázali, že vieme hrať rýchlo. Nikto nehrá rýchlejšie ako my," povedal gitarista Johnny Ramone.

 
8. I Want To Live (Halfway To Sanity, 1987)

Prvá skladba z albumu Halfway To Sanity dokazuje, že Dee Dee Ramone bol nielen nesmierne talentovaný skladateľ, ale aj textár. Nahrávanie opäť sprevádzali problémy s bubeníkom. Tentokrát išlo o Ritchieho Ramonea, ktorý nahradil Markyho v čase jeho boja so závislosťou na alkohole. Ritchie zase bojoval so závislosťou na peniazoch a keďže sa cítil podhodnotený, kapelu opustil práve v čase prebiehajúceho turné. Po pár skúškach s Johnnym sa opäť vrátil vyliečený Marky, ktorého privítali so slovami "Mark, je to akoby si ani nikdy neodišiel". 

 

7. Rock 'n' Roll High School (Rock 'n' Roll High School soundtrack, 1979)

Táto pieseň pochádza zo sountracku k hudobnej komédii Rock 'n' Roll High School, ktorú režíroval Allan Arkush. Rovnako vtipný ako samotný film je aj videoklip, kde môžeme vidieť Markyho v úlohe prísnej triednej učiteľky. Okrem toho si v klipe zahrali aj manželka Dee Deeho Ramonea Vera Boldis, vtedajšia priateľka Johnnyho Roxy a priateľka Joeyho, z ktorej sa nakoniec stala Johnnyho manželka Linda Ramone.


6. Beat On The Brat (Ramones, 1976)

S Beat On The Brat sa dostávame k debutu, ktorým to všetko začalo a odborníci na rockovú históriu ho považujú za začiatok punkovej revolúcie. Autorom skladby je Joey Ramone. Inšpiroval sa rozmaznanými a nevychovanými deťmi zbohatlíckych susedov v ich štvrti ako robia neporiadok v okolí a prvá veta textu "beat on the brat with a baseball bat" bola na svete.


5. Rockaway Beach (Rocket To Russia, 1977)

Skladba je inšpirovaná surf-rockovými Beach Boys a spieva sa v nej o pláži v New Yorku, kde vyrastal Joey, a Dee Dee, ktorý je autorom, tam rád trávil voľný čas. Zároveň ide o najúspešnejší singel kapely, čo sa týka umiestnenia v rebríčku Billboard 200. Skladba sa vyšplhala na 66. priečku tejto prestížnej hitparády.


4. Sheena Is Punkrocker (Rocket To Russia, 1977)

Jeden z najväčších hitov kapely a zároveň jedna z prvých skladieb na svete, ktorá má "punk rock" priamo v názve. Hudobne opäť inšpirovaná surf-rockom a tzv. žuvačkovým popom 60. rokov. Text je víziou, kde sa populárna komiksová postava Sheena, kráľovná džungle, dostane do civilizácie a podľahne čaru punk-rockovej hudby.

 
3. Pet Sematary (Brain Dead, 1989)

Skladba bola napísaná pre film Pet Sematary podľa románu Stephena Kinga, ktorý je veľkým fanúšikom kapely. Po jednom z vystúpení Ramones ich pozval k sebe domov, kde Dee Deemu venoval práve román Pet Sematary. Ten sa s knižkou na hodinu vyparil niekam do pivnice a keď sa vrátil, na papieri mal kompletný text k tejto piesni. Tá sa stala jedným z najväčších rádiových hitov kapely.   


2. I Wanna Be Sedated (Road To Ruin, 1978)

Opäť jedna zo skladieb definujúcich tvorbu Ramones a punk rock ako taký. Jej vznik vysvetlil Joey: "Danny Fields bol našim prvým manažérom a najradšej by nás zodral. Boli sme na cestách 360 dní v roku, práve boli Vianoce a my sme sa prvýkrát dostali do Londýna, v ktorom je počas Vianoc všetko zatvorené. Zdieľal som hotelovú izbu s Dee Deem a pozerali sme film Delá z Navarone. Takže konečne sme sa prvýkrát dostali do Londýna, kde sa nedalo vôbec nič robiť, len na hoteli pozerať americké filmy."

 
1. Blitzkrieg Bop (Ramones, 1976)

O umiestnení vyššie spomínaných skladieb v tomto rebríčku by sa dalo polemizovať. Nie však o čísle jedna, ktorým je úplne jednoznačne punk-rocková hymna Blitzkrieg Bop. "Hey! Ho! Let’s go!" je jedným z najslávnejších a najzapamätateľnejších refrénov hudobnej histórie a svoju vlastnú verziu na koncertoch hrávajú napríklad Green Day alebo Metallica. Aj vďaka tejto piesni to Ramones dotiahli až do Rock'n'rollovej siene slávy a ovplyvnili niekoľko generácií nielen rockových muzikantov.


Kto sa dočítal až sem, zaslúži si ešte dva bonusy. Tým prvým je relatívne raritné spracovanie titulnej piesne k vtedy ešte len kreslenému seriálu o ďaľšom slávnom Newyorčanovi Spider-Manovi, ktorá je súčasťou albumu Saturday Morning Cartoons Greatest Hits.

 
Ak máte deti a radi by ste im okrem štandardnej detskej tvorby pustili aj niečo šťavnatejšie, druhý bonus je presne pre vás. Brats On The Beat je projekt muzikantov z kapiel ako Pennywise, Alkaline Trio, Bouncing Souls alebo Queens Of The Stone Age, ktorí spoločne nahrali album Ramones For Kids. Ako názov napovedá, nájdete na ňom skladby od Ramones prispôsobené detským ušiam a ako otec môžem potvrdiť, že to nezaškodí z času na čas zaradiť do playlistu mojich synov. Hlavne v aute.


Lístky na Marky Ramone's Blitzkrieg v Randali:  

Koncert Marky Ramone's Biltzkrieg v Bratislave finačne podporil Bratislavský samosprávny kraj.

Autor: Tomáš Danišovič

Súvisiaci interpreti: Ramones