Vitajte pri prehľade toho, čo svet hudby priniesol za uplynulý týždeň. Výber správ, ktorý vychádza každý pondelok ráno, pripravuje Norbert Skoupa.

Skupina Foo Fighters vydala najnovší singel Show Me How z pripravovaného albumu But Here We Are. Ide o tretí počin z ich 11. štúdiového albumu. Hosťuje v nej aj frontmanova dcéra Violet Grohl. Foo Fighters tiež potvrdili, že fanúšikom v Spojenom kráľovstve poskytnú možnosť vypočuť si nový album deň pred jeho oficiálnym vydaním. Predpremiéra sa uskutoční 1. júna v juhovýchodnom Anglicku a fanúšikovia môžu vyhrať dva lístky zadarmo, ak si album predobjednajú.

Roger Waters sa podelil o vyhlásenie, v ktorom označil nedávnu kontroverziu okolo svojho berlínskeho koncertu za "ohováranie" s cieľom "umlčať" ho. Tento týždeň vyšlo najavo, že bývalého člena skupiny Pink Floyd bude vyšetrovať berlínska polícia v súvislosti s oblečením v nacistickom štýle, ktoré mal na sebe na nedávnom koncerte v nemeckom hlavnom meste. Konkrétny segment vystúpenia sa točil okolo postavy z albumu The Wall skupiny Pink Floyd, ktorá si počas halucinácie predstavuje samu seba ako fiktívneho fašistického diktátora. Keď Waters hral túto postavu, obliekol si čierny trenčkot a na ruke mal červenú pásku s dvoma prekríženými kladivami. Waters vo svojom vyjadrení uviedol, že každý, kto považuje posolstvo koncertov za niečo iné ako antifašistické, je "neúprimný a politicky motivovaný". "Zobrazenie bezcharakterného fašistického demagóga je súčasťou mojich vystúpení od roku 1980, keď Pink Floyd zahrali The Wall," dodal.

Prečítajte si tiež: Roger Waters prišiel do Prahy ukázať, že politiku od hudby neoddeľuje

Mae Muller oznámila svoj debutový album Sorry I'm Late. V stredu 24. mája prezradila názov albumu, obal, zoznam skladieb a dátum vydania. Ohlásenie albumu prichádza krátko po tom, ako Muller reprezentovala Spojené kráľovstvo na pesničkovej súťaži Eurovízia 2023. Hoci sa Muller – a jej pôvodná skladba I Wrote A Song – dostala do veľkého finále, skončila v ňom až na predposlednom 25. mieste. "Na tomto albume naozaj ukazujem svoju inú stránku: zraniteľnú, o ktorej som predtým nehovorila. Dokážem byť silná, drzá, sebavedomá, ale aj smutná a mať svoje slabé chvíľky, ale stále som to ja... je rovnako silné ukázať obe stránky," vyjadrila sa speváčka v tlačovej správe. Debutový album, ktorý obsahuje 17 skladieb, bude k dispozícii od 15. septembra prostredníctvom Capitol Records/EMI.

Rozbitá gitara Kurta Cobaina sa na aukcii predala za necelých 600 000 dolárov. Ide o čierny Fender Stratocaster, ktorý frontman údajne rozbil v čase, keď Nirvana vydávala svoj dnes už kultový album Nevermind. Gitara bola predaná v Hard Rock Cafe v New Yorku aukčnou sieňou Julien's Auctions, pričom prekonala všetky očakávania a dosiahla desaťnásobok očakávanej hodnoty. Na gitare sa nachádzajú aj podpisy všetkých troch členov kapely — Cobaina, Davea Grohla a Krista Novoselica. K hudobnému nástroju bol priložený krátky Cobainov odkaz, ktorý napísal pre svojho priateľa a hudobného spolupracovníka Marka Lanegana, ktorý zomrel vo februári minulého roka.

Noel Gallagher vysvetlil, že jeho mladšie ja by nebolo príliš nadšené zo spolupráce s frontmanom skupiny Blur Damonom Albarnom. Bývalý člen Oasis sa v novom rozhovore pre The Big Issue zamyslel nad spoluprácou s Albarnom v roku 2017. "Čo by si moje mladšie ja myslelo o tom, keby som spolupracoval s Damonom Albarnom," uvažoval. "Záviselo by to len od toho, z ktorej strany postele by som v ten deň vstal. Keby ste ma chytili v dobrý deň, tak by som si to vedel predstaviť... V zlý deň by som si vrazil nôž do zadku."

Futbalová legenda Eric Cantona sa zameral na hudobnú kariéru a predstavil svoj debutový singel. Bývalá ikona Manchestru United oznámila svoj nový projekt na Instagrame, kde sa podelila o ukážku videoklipu k pripravovanému singla – hráč v ňom v shakespearovskej póze drží model vlastnej hlavy a spieva: "Sleduj sa v zrkadle – niekto, koho nenávidíš, niekto, koho miluješ." Novú skladbu, ktorej vydanie je naplánované na budúci piatok (2. júna) prostredníctvom vydavateľstva Decca, napísal a zložil samotný Cantona. "Chystám sa vydať svoj prvý singel," napísal v popise a svojich priaznivcov odkázal, aby navštívili jeho webovú stránku, kde nájdu viac informácií.

Niall Horan oznámil podrobnosti o veľkom svetovom turné v roku 2024. Bývalý člen skupiny One Direction vydá svoj tretí sólový album The Show tento rok 9. júna a na budúci rok sa s ním vydá na turné. Novo oznámené koncerty sa začnú vo februári budúceho roka v Spojenom kráľovstve, potom zamieria do Európy, Austrálie a na Nový Zéland a potom do Severnej Ameriky. Írsky spevák vo svojom vyhlásení uviedol: "Nie je nič lepšie než sledovať, ako vám dav spieva so všetkými tými emóciami na tvári a vedieť, že si pieseň spájajú s niečím významným vo svojom živote. Pre mňa je to vždy tá najväčšia vec, ktorá môže z písania piesní vzísť."

Corey Taylor prezradil, že "neznáša" hudbu generovanú umelou inteligenciou. V rozhovore pre Kerrang! Radio sa speváka kapiel Slipknot a Stone Sour opýtali, či počul virálny duet Black Eyes Blue, ktorý vytvorila umelá inteligencia, a čo si myslí o hudbe s umelou inteligenciou. Hudobník priznal, že skladbu nepočul, a pritom prevrátil očami. "Aby som bol úprimný, nezaujíma ma žiadna z tých blbostí. Neviem, čo sa ľudia snažia dokázať. Snažia sa dokázať, že počítače dokážu robiť veci rovnako dobre ako ľudia? Lebo ak áno, tak aký to má zmysel?," odpovedal. "Je to ešte horší príklad toho, ako technológia nahrádza talent, než to, čo som roky rozprával o Pro Tools a ladení a používaní tých istých zasraných zvukov. A ľudia stále hovoria: 'No nie je to super?' Ja na to: 'Nie, nie je to cool'. Čo si sa zbláznil? Čože, zrazu teraz nemáme žiadny talent? Jediná vec, ktorá nám bude znieť cool a novo, je z niečoho, čo ani neexistuje? Choď do prdele, človeče."

Miley Cyrus potvrdila, že si dáva prestávku v koncertovaní a zdieľa vyhlásenie, v ktorom vysvetľuje svoje dôvody. Začiatkom tohto týždňa speváčka prezradila, že sa nechystá na dlhé turné na podporu svojho nedávneho albumu Endless Summer Vacation (recenzia). Najprv v rozhovore pre britský Vogue povedala, že "spievať pre státisíce ľudí nie je to, čo milujem". Speváčka však teraz na sociálnych sieťach vysvetlila svoje rozhodnutie a objasnila nesprávnu interpretáciu svojich pocitov voči fanúšikom. "Aby bolo jasné, cítim sa spojená so svojimi fanúšikmi TERAZ viac ako kedykoľvek predtým. Keď vyhrám ja, vyhráme MY. Aj keď ich nevidím každý večer tvárou v tvár na koncerte, svojich fanúšikov cítim hlboko v srdci," napísala. "Neustále vytváram a inovujem nové spôsoby, ako môžem zostať v spojení s publikom, ktoré milujem - bez toho, aby som obetovala svoje vlastné podstatné veci."

Black Midi ohlásili špeciálne festivalové vystúpenie, na ktorom zaznejú skladby skupiny The Beatles. Londýnske trio by malo odohrať špeciálny koncert na festivale Le Guess Who?, ktorý sa uskutoční v novembri tohto roku v holandskom Utrechte. Na oficiálnej webovej stránke Le Guess Who? sa uvádza: "Pri počúvaní britských kakofonických Black Midi by si málokto spomenul na najpríjemnejšiu kapelu všetkých čias na svete. V skutočnosti sa zdá, že okrem spoločnej vlasti majú tieto dve skupiny len málo spoločného. Našťastie, kurátor Le Guess Who? Slauson Malone 1 má dostatok fantázie na to, aby nesúhlasil. Pri bližšom pohľade je vidieť prečo. Pod temperamentným mathrockom Geordieho Greepa, Camerona Pictona a Morgana Simpsona sa skrýva vzácna popová citlivosť, nie príliš odlišná od toho, čo možno počuť na nahrávkach Lennona a McCartneyho."

BTS začali propagovať blížiace sa oslavy 10. výročia založenia skupiny, ktoré sa uskutočnia tento rok v Soule. Spoločnosť Big Hit Music 25. mája oznámila, že boyband bude počas dvoch týždňov v júni tohto roku organizovať v Soule výročné podujatie BTS Festa, ktoré pripomína výročie debutu skupiny. Tohtoročné podujatie sa začne 12. júna, deň pred debutom BTS 13. júna, a potrvá do 25. júna. Podľa tlačovej agentúry Yonhap sa tohtoročný BTS Festa bude konať na hlavných pamiatkach v Soule v rámci spolupráce s metropolitnou vládou Soulu. Tieto pamiatky, medzi ktoré patria ikonické miesta ako rieka Han, Soulská veža a ďalšie, budú počas festivalu osvetlené fialovými svetlami.

Článok týždňa

Bojíte sa umelej inteligencie? Myslíte si, že narobí viac škody ako úžitku? A čo hudba? Budú sa odrazu z rádií ozývať desaťročia mŕtvi umelci, ktorých hlas vytvorila umelá inteligencia? Tento týždeň vám ponúkam zaujímavý článok z magazínu Complex o tom, aký vplyv by mohla mať v budúcnosti AI na hudbu.

Do debaty sa zapojili skúsení ľudia z umeleckého prostredia, ktorí majú k téme určite čo povedať. Rovnako ako pri všetkom novom a prevratnom, aj pri téme AI sa názory mnohých rozchádzajú. Zatiaľ čo jedna skupina ľudí sa bojí o svoju profesiu, iní pokrok vítajú s otvorenou náručou.

Málokto z nás dokáže skutočne predpovedať, ako to s umelou inteligenciou dopadne. Nechajme si otvorenú myseľ, neprepadajme panike a buďme pokojní. Vývoj jednoducho nezastavíme. Môžeme sa len snažiť ho pochopiť a zobrať si z neho to, čo potrebujeme.

"Podstatou koncepcie, prečo by kreatívna umelá inteligencia mohla byť taká prevratná, je, že trenie medzi tým, keď máte nápad, a tým, keď ho zhmotníte do podoby kreatívneho diela, sa v podstate znížilo na nulu. Bariéry v distribúcii hudby sa už zrútili, keďže každý teraz môže zadarmo uviesť svoju hudbu na streamovacích službách. Rovnaké bariéry sa rúcajú aj v tvorivom procese, čo znamená, že sa budú naďalej dramaticky rozširovať možnosti, kto môže byť 'umelcom' v zmysle aktívneho účastníka hudobnej ekonomiky," napísala Cherie Hu, zakladateľka výskumnej platformy o novom hudobnom biznise Water & Music.

Čo vyšlo za posledný týždeň?

 • Taylor Swift - Midnights (The Til Dawn Edition) (Album)
 • Jay Worthy & Roc Marciano - Nothing Bigger Than the Program (Album)
 • Lil Durk - Almost Healed (Album)
 • Louis Tomlinson - Faith In The Future (Bonus Edition) (Album)
 • Kodak Black - Pistolz & Pearlz (Album)
 • Kevin Morby - More Photographs (A Continuum) (Album)
 • Fridge - Happiness (Anniversary Edition) (Album)
 • d4vd - Petals to Thorns (EP)
 • Dua Lipa - Dance The Night (From Barbie The Album) (Singel)
 • Dominic Fike - Ant Pile (Singel)
 • Peso Pluma - Bye (Singel)
 • OneRepublic - RUNAWAY (Singel)
 • Swedish House Mafia & Fridayy - See The Light (Singel)
 • Foo Fighters - Show Me How (Singel)
 • Logic - Juice II (Singel)

Autor: Norbert Skoupa

Rubriku Týždeň v hudbe môžete sledovať aj prostredníctvom mailového newslettera.

Súvisiaci interpreti: Foo Fighters, Miley Cyrus, Noel Gallagher, Roger Waters