Hlavná stránka

>

Magazín

>

Názory

>

Úspech Korben Dallas je dôvodom na optimizmus pre slovenské kapely

Úspech Korben Dallas je dôvodom na optimizmus pre slovenské kapely

30.10.2014 - 17:30 | redakcia

Báli sa, že bratislavský Majestic Music Club (MMC) nezaplnia, udial sa však opak. Korben Dallas s českou kapelou Zrní odohrali v stredu večer vo vypredanom klube výborné koncerty a pred takmer tisíckou fanúšikov pokrstili svoje nové albumy.


Na pódiu sa stretla silná dvojica kapiel, ktoré si podávajú ruky v hudobnej podmanivosti a neošúchanosti. Česká pätica Zrní odohrala na jar s Korben Dallas niekoľko koncertov doma v Čechách, tentoraz naopak využili priestor a vydanie albumov oboch zoskupení, aby sa pre zmenu oni prišli predstaviť na Slovensko. Vyše hodinový koncert síce nevyvolal takú vlnu eufórie ako ten, ktorý neskôr ponúkla slovenská trojica, je však zjavné, že u miestnych fanúšikov majú dvere otvorené. 

Vystúpenie českých hostí na čele so spevákom Janom Ungerom prebiehalo bez zbytočných slov. Čerstvo vydanú (a počas koncertu borovičkou pokrstenú) dosku Následuj kojota Zrní predstavili napríklad prostredníctvom piesní Deště, Království či Moře. Nezabudli sa však vrátiť ani k oceňovanému albumu Soundtrack ke konci světa (2012) a to aj za výpomoci vokalistky Niny Marinovej, ktorá svojím hlasom doplnila krásnu skladbu Dva. Zmes toho najzaujímavejšieho, čo kapela vydala, potvrdila, že folk-rockové zoskupenie s netradičným zvukom (nech žijú husle, flauta a beatbox!) podáva silnú a dobre vystavanú výpoveď. Po hudobnej i textovej stránke. 

Zrní v MMC, Bratislava, 29.10.2014

S Banskou Bystricou až na vrchol

Pred dosiaľ najväčším, niekoľkotisícovým davom, si Korben Dallas zahrali na tohtoročnej Pohode, veľké festivalové koncerty odohrali aj na posledných dvoch ročníkoch Grape festivalu. Tam však pod pódiá neprichádzajú iba presvedčení fanúšikovia, ktorí sú ochotní zaplatiť si za samostatný koncert. V rámci klubového hrania bola kapela ešte prednedávnom doma skôr v menších priestoroch, no po včerajšku to už neplatí - ukázalo sa, že jej dokonale pristanú aj stredne veľké klubové pódiá a krivka jej úspechu s každým ďalším albumom stúpa prudko nahor. Momentálne až natoľko, že tomu samotní členovia kapely nemôžu uveriť - spevák a gitarista Juraj Benetin počas večera viackrát poznamenal niečo v zmysle: "Čoskoro sa všetci zase stretneme v tých malých kluboch."

Hoci téma večera patrila novému albumu Banská Bystrica (recenzia), piesne z neho nestáli v popredí. Z jedenástich kúskov síce zaznela väčšia polovica, no bolo cítiť, že kapela ešte v nových pesničkách nemá takú koncertnú istotu ako so starším repertoárom. Výnimkou boli energické Pokušenia, jeden z vrcholov prvej časti koncertu, pri ktorom exceloval na bubnoch Ozo Guttler. Niežeby piesne ako Za sklom alebo Ľahká, ktoré patria k najsilnejším na novej štúdiovke, naživo sklamali. Zatienili ich však staršie kúsky, ktoré vďaka dostatočnej "vyhratosti" znejú z pódia ešte lepšie ako na albumoch. A tiež platí, že aj keď je intímnejšia poloha Korben Dallas výborná, na pódiu im najviac svedčí rock'n'roll.

Na prvých dvoch nahrávkach Pekné cesty (2011) a Karnevalová vrana (2013) má kapela úctyhodný počet skladieb, ktoré sa medzi fanúšikmi stali hitmi, pričom ani zďaleka nejde len o single. Veď napríklad Zlatý jeleň, silný rockový otvárak z Karnevalovej vrany s koncertným klipom, v stredu vôbec nezaznel. Kapela, ktorú fanúšikovia nespoznali vďaka rádiám, ale cez albumy a živé vystúpenia, má v tomto obrovskú výhodu - na koncerte plnohodnotne "fungujú" aj radové skladby. Žiadne trpiteľské čakanie na Otca sa nekoná, vrcholov je omnoho viac. Platilo to od samého začiatku, kde si po úvodnej a ráznej singlovke Beh dav rovnako užíval aj piesne ako Prázdny muž, Spovede alebo éterický song Bolo nebolo, ktorý mnohí spievali spolu s Benetinom.

Korben Dallas v MMC, Bratislava, 29.10.2014Viac fotografií z koncertu

Album pokrstený ľudovou piesňou

Stabilnú zostavu Benetin - Fila - Guttler doplnil aj neoficiálny štvrtý člen kapely Ľuboslav Petruška (Chiki Liki Tu-a), ktorého si kapela pozvala na celé turné. Atmosféru, ktorú dodala jeho gitara korbenovským piesňam, by si zaslúžili mať na každom koncerte. Prešovský hudobník sa podieľal na tvorbe aj na samotnom krste albumu, ktorý Ozo uviedol príhovorom s priznaním, že pri krste v Prahe kapela akosi pozabudla nielen na to, čím sa bude album krstiť, ale dokonca aj priniesť ho na stage. Tentokrát sa podarilo vyhnúť trapasom a Banskú Bystricu pokrstili naozaj svojsky – piesňou Sedí sokol na javori, ktorú dvojhlasne odspievali Benetin s Petruškom a ktorá je vlastne z celej nahrávky jediným hudobným odkazom na metropolu stredného Slovenska. 

Netradičný krst, ktorému predchádzalo niekoľkominútové inštrumentálne vyvrcholenie skladby Pochybnosti, rozdelil koncert na dve rovnomerné polovice. V tej druhej zaznel spomínaný prelomový singel Otec, ale aj novinky Búrka a Rob, čo ti hovorím. Tú Juraj uviedol s vysvetlením, že text Lukáša Filu nebol myslený ako óda na sadomasochistický vzťah, ale ako rodičovský príhovor k neposlušnému dieťaťu. Ak vám tento dvojzmysel nenapadol skôr, už sa ho pri počúvaní tejto piesne asi nezbavíte... 

Založte si kapelu, je to super!

Pomerne dosť priestoru mal počas "banskobystrického" večera debutový album kapely. V druhej hodinke z neho zazneli piesne Čo už, Biele ráno aj Pec. Tá bola skvelou náhradou pre tých, ktorí ako záverečné vyvrcholenie koncertu očakávali mrazivú novinku Musím. Nedočkali sa, no finále bolo aj tak silné. Kapela sa o to postarala trojicou prídavkov, ktorá musela uspokojiť všetkých prítomných - Ľahká vo "svetovej premiére", počas ktorej si zo sály odbehla tá, ktorej mala byť venovaná (Jurajova manželka), energické Kamene a na úplný záver aj bez Andreja Šebana podmanivo upokojujúce Trofeje

"Ak cítite, že váš život nie je naplnený, založte si rock'n'rollovú kapelu. Naozaj, založte si kapelu, je to super!" týmito slovami sa zo svojich pocitov z výbornej atmosféry plného klubu vyznal Juraj Benetin. Ak to bude kapela, ktorá sa ľahko a znenazdajky zaryje pod kožu, jej piesne budú znieť úprimne a charizmaticky, a bude robiť minimálne tak dobré koncerty, ako bol ten včerajší v MMC, o jeho slovách nebude žiadnych pochýb. Bol to iba prvý veľký samostatný koncert kapely, no spevákom prognózovaný návrat do malých klubov sa pravdepodobne tak skoro konať nebude.

Korben Dallas sú totiž svetlým, a v dnešnej dobe optimizmus dodávajúcim príkladom toho, že aj "alternatívna" skupina (skôr komerčnými rádiami nezmyselne ignorovaná), môže preraziť. Bratislavskej trojici, ktorá svoj prvý album v roku 2011 nahrávala naživo v takmer prázdnom petržalskom Klube za zrkadlom, stačili tri roky (tvrdej práce a silných pesničiek) na to, aby si mohla bez obáv trúfnuť aj na priestory, ktorých vypredanie dnes nie je samozrejmosťou ani pre mnohé známejšie a dlhšie pôsobiace mená. Navyše kapela, ktorej kariéra sa opiera viac o kvalitnú tvorbu, ako o viditeľnosť v médiách, môže veriť, že nejde len o chvíľkový úspech.

Korben Dallas v MMC, Bratislava, 29.10.2014"Selfíčko" Korben Dallas z MMC (zdroj: Facebook)

Setlist koncertu:

1. Beh 
2. Prázdny muž 
3. Bolo nebolo 
4. Pokušenia 
5. Spovede 
6. Za sklom 
7. Nalej 
8. Pochybnosti 
9. Sedí sokol na javori (krst albumu Banská Bystrica) 
10. Čo už 
11. Búrka 
12. Biele ráno 
13. Otec 
14. Rob, čo ti hovorím 
15. Pec 

Prídavky: 
16. Ľahká 
17. Kamene 
18. Trofeje

Prečítajte si: Emotívni aj divokí Korben Dallas: Banská Bystrica je plná vrcholov a prekvapení

Autori: Michaela Žureková, Patrik Marflák 
Foto: Marko Erd


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti