Hlavná stránka

>

Magazín

>

Názory

>

Český slávik späť v starých koľajách: Rovnakí víťazi, rovnaká nuda

Český slávik späť v starých koľajách: Rovnakí víťazi, rovnaká nuda

30.11.2014 - 14:00 | Michaela Žureková

Žiadne prekvapenia a mierny pokles úrovne programu. Aj tak by sa dal ohodnotiť galavečer Český slávik 2014, ktorý sa po menších osvieženiach z ostatných dvoch rokov opäť vrátil k tradíciám, na čele ktorých vládnu zlatí slávici Karel Gott, Lucie Bílá a skupina Kabát.


Sprievodcom programu Český slávik 2014 bol vždy vtipne naladený moderátor Libor Bouček. Ani jeho profesionálna ostrieľanosť však nezakryla rozpačitosť programu, ktorému vládli nemastné-neslané dialógy, humor s takmer nulovou odozvou a predovšetkým lukratívny reklamný čas, s ktorým bolo spojené neustále prerušovanie ďakujúcich víťazov kvôli dodržiavaniu presného harmonogramu. Asi ťažko však možno očakávať, že odovzdávanie cien popularity bude každým rokom čerstvejšie, keď samotné tváre a mená víťazov sa z roka na rok obmieňajú len veľmi málo. 

Jeden večer, dve zlaté Slávice 

Dôkazom je napríklad aj to, že poradie v kategórii Speváčka bolo totožné s rokom 2012. Bronzového Slávika si prevzala Ewa Farna. Tá svojim fanúšikom vtipne odkázala, že nie je iba celebritou, ktorá kysne, ale najmä spieva, čím narážala na svoj bulvárom neustále prepieraný výzor. Druhé miesto obsadila Lucka Vondráčková, momentálne odcestovaná v Kanade, za svoje ocenenie sa tak poďakovala len prostredníctvom videa. Svoju neotrasiteľnú pozíciu na scéne napokon potvrdila teraz už 17-násobná držiteľka zlatého Slávika Lucie Bílá. Speváčka vo svojej reči nezabudla spomenúť, že nejde ani tak o ocenenie, ako o 30 rokov tvrdej práce, a dodala, že si Slávika váži viac, než si myslíme. 

Celkom zaujímavý moment nastal v daný večer pre legendu českej scény Evu Pilarovú. Po entré s najväčšími speváčkinými hitmi, ktoré odspievali Markéta Konvičková, Lo Hrůzová a Debbi, dostala 75-ročná interpretka zlatého Slávika za rok 1962, kedy ešte kategórie v ankete neboli rozdelené na mužské a ženské a pred Pilarovou boli iba dve mená – Karel Gott a Waldemar Matuška.


Najúspešnejšia "slovensko-maďarská" skupina v Čechách

Adela Banášová patrí na Slovensku k najúspešnejším a, priznajme si, že aj najvtipnejším moderátorkám. No ani snaha o veselú výmenu replík s Liborom Boučkom neprebrala publikum, ktoré sa počas celého večera tvárilo takmer otrávene. Osvieženie neprišlo ani s ocenením v kategórii Slávik bez hraníc, ktoré už siedmy rok po sebe putovalo do rúk šestice No Name (Adelou označenej za slovensko-maďarskú). 

Krátko na to sa na pódiu objavila kapela Chinaski, držiteľka strieborného Slávika v kategórii Hudobné kapely. V exkluzívnej premiére predstavila pieseň Každý ráno zo svojho aktuálneho albumu Rockfield a treba zdôrazniť, že jej vystúpenie patrilo spolu s tými od Lucie Bílej a Xindla X k tomu najzaujímavejšiemu, čo sa počas odovzdávania Slávikov dalo v štátnej opere v Prahe zhliadnuť. A k tým najlepším ich tentokrát nezaraďuje iba počet sošiek, ale najmä hudobná úprimnosť a kvality. Mimochodom, presvedčiť sa o tom budete môcť už čoskoro aj naživo. Chinaski 9. decembra pokrstia v Bratislave nový album Rockfield, nahratý v rovnomennom slávnom britskom štúdiu.

Bronzového Slávika si spomedzi kapiel odniesli Kryštof, ktorých frontman Richard Krajčo získal aj tretie miesto v kategórii Spevák. Ani prvá "kapelová" priečka nepriniesla výnimočné prekvapenie, modelka Karolína Kurková odovzdala cenu teplickej kapele Kabát. Avšak následná ďakovná reč Josefa Vojtka sa bohužiaľ zakončila trápnym ťahaním speváka od mikrofónu, práve kvôli časovému sklzu. 


Spútaný kráľ českého bulváru a internetové hviezdy

Pravdepodobne šokujúcim dojmom mal pôsobiť príchod Pavla Novotného, nekorunovaného kráľa českého bulváru, v kazajke a so zapchatými ústami na pódium. Aby vraj nemohol verbálne ublížiť žiadnej prítomnej celebrite a prípadne na ňu v priamom prenose niečo vyzradiť, vyhlásil najsledovanejšieho českého interpreta na internete iba symbolicky. Meno víťaza, ktorým sa stal Xindl X, tak zaznelo z úst Libora Boučka.  

Po minuloročnom faux-pas zo strany organizátorov v rámci kategórie Hviezda internetu, sa tentokrát nič kontroverzné neudialo. Žiaden extravagantný raper nemusel byť "diskvalifikovaný z hry", cenu za rok 2014 dostal spevák Voxel, ktorého hviezda v Čechách stúpa naozaj razantne.

Gott opäť zlatým aj absolútnym Slávikom

Práve po diskutovanom vyradení rapera Řezníka z minulého roka sa viacerí hudobníci ohradili voči organizátorom ankety a verejne proti nej vystúpili. Medzi nich patrí aj spevák Tomáš Klus, ktorý sa Českého slávika rozhodol bojkotovať a slovne sa z neho "odhlásil". Fanúšikov však neodradil a tí ho svojimi hlasmi podporili až k striebornému Slávikovi v kategórii Spevák. Popularita Klusa tak skoro zrejme neutíchne, svoj postoj k ankete však vyjadril v odľahčenom ďakovnom videu, v ktorom okrem iného zaznelo aj "ďakujeme za naše hlasy". 

Už tradične a viac-menej očakávane sa z Olympu popularity tešil Karel Gott. So svojou kombináciou zlatého a absolútneho Slávika s viac ako 44-tisíc bodmi sa stal skutočnou hviezdou večera. Pri preberaní zlatého Slávika sa postaral aj o vtipný bonmot, keď ho moderátor musel prerušiť náhlym "Chcete ešte niečo povedať?" a Gott svoju reč pohotovo uzavrel vetou: "Myslím, že za rok budem mať príležitosť."

Napokon ju mal ešte raz v ten istý večer a po vyhlásení absolútneho víťaza okrem iného povedal: "Mal som naozaj dobrý rok. Vydal som album, ktorý vyšiel s pomocou priateľov a za to im veľmi ďakujem." S najväčšou pravdepodobnosťou však budú platiť aj jeho predchádzajúce slová a ďakovnú reč si bude musieť pripraviť aj v roku 2015. Na vkuse väčšiny našich českých bratov sa totiž toho za posledné roky veľa nezmenilo a ktovie, čo by sa muselo stať, aby sa overené stálice českej scény vytratili z legendárnej ankety. Vietor v rebríčkoch popularity by im ale určite prospel.

Súčasťou ceremoniálu bola aj spomienka na zosnulých umelcov Petra HapkuPetra Skoumala a Ivetu Bartošovú, ktorá sa vďaka hlasom fanúšikov dostala do užších nominácií v kategórii Speváčka. Napokon skončila s vyše 11-tisíc bodmi na štvrtom mieste.


Prehľad výsledkov v ankete Český slávik 2014:

Speváčka:
1. Lucie Bílá
2. Lucie Vondráčková
3. Ewa Farna 
  
Hudobná skupina:
1. Kabát
2. Chinaski
3. Kryštof 

Spevák:
1. Karel Gott
2. Tomáš Klus
3. Richard Krajčo 

Absolútny slávik: Karel Gott
  
Objav roka: Eliška "Elis" Mrázová

Hviezda internetu: Voxel  
  
Najsledovanejšia česká pieseň na internete: Xindl X - V blbým věku

Najobľúbenejšia pieseň poslucháčov Rádia Impuls: Michal Hrůza - Zakázané uvolnění 

Pozrite si niektoré z vystúpení na Českom Slávikovi 2014:


Autorka: Michaela Žureková
Foto: Profimedia


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti