Obdobie na prelome rokov je ideálnym časom na pohľad späť, vypichnutie toho najzaujímavejšieho, prípadne dobehnutie zameškaného a objavovanie hudby, ktorá počas celoročného zhonu zostala nepovšimnutá. Možno vám pri tom pomôžu aj subjektívne výbery top 10 albumov roka štyroch členov našej redakcie.

Tak ako po minulé roky, ani tentoraz nie je ambíciou nášho zoznamu vytvoriť rebríček či obsiahnuť všetko, čo stojí za vypočutie. Bolo toho samozrejme oveľa viac ako 40 albumov a každý má v rámci svojho vkusu a obmedzenej kapacity toho, čo si stihne napočúvať, svoje vlastné najobľúbenejšie nahrávky. Budeme však radi, ak si v našom výbere nájdete niečo, čo vás zaujme, a rovnako aj vy nám (a ostatným čitateľom) odporučíte albumy, ktoré si podľa vás zaslúžia pozornosť.

Top 10 Mareka Danka 

Pink Floyd – The Endless River

Dôstojná rozlúčka alebo len dojenie peňazí? Akokoľvek to vnímate, s niekoľkými fantastickými motívmi a naozaj neopakovateľnou atmosférou zostávajú Pink Floyd medzi najdôležitejšími kapelami posledného polstoročia.



Opeth – Pale Communion

Neskutočne inteligentný metal, kritizovaný za nehanebné vykrádanie 70. rokov, zachytáva zocelenú, skvelo fungujúcu a hrajúcu kapelu na takmer vrcholnej úrovni.

TIP: Rok v hard & heavy: najlepšie albumy 2014



In Slaughter Natives – Cannula Coma Legio

Majster symfonického industrialu sa touto platňou postaral o vynikajúci návrat. Temná, zlovestná, očistno-rituálna hudba so skvelým zvukom, dramaturgiou, nápadmi a atmosférou.



The Ills – Zoya

Domáci post-rockoví takmer solitéri dokazujú, že každým albumom sa posúvajú vpred. A našťastie sa neuchyľujú k u väčšiny kapiel obľúbeným, no málo progresívnym math-rockovým riešeniam.



Talent Transport – 1
Slovenské prekvapenie roka, Marek Brezovský a niekoľko ďalších osobností tunajšej hudby by malo radosť. Dúfam, že nepôjde o jednorazovú záležitosť.


Bad Karma Boy – Údolia a kopce

BKB predbehli silnými piesňami na druhej platni množstvo popredných slovenských kapiel. Vývoj je hmatateľný a tretí album by mohol byť prelomový.



Fallgrapp – Rieka

Rýdzo slovenský album je skvelým mixom ethna, psychedélie a elektroniky.



Kvety Nikotínu – Vlákna

Alternatívna scéna môže ďakovať umelcom, ako sú Kvety Nikotínu - pôsobiví, nezameniteľní, invenční a naozaj alternatívni.


Sisa Michalidesová – Expresie

Pôsobí v tieni známejších kolegýň, no o to väčšiu pozornosť si zaslúži. Už len kvôli originalite, s akou k jazzu a hudbe samotnej pristupuje.


Abstract - Lightheory

Banskobystričanom patrí medzi slovenskými hard and heavy nahrávkami popredné miesto. Progresivita už nie je bohužiaľ u progmetalových skupín podmienkou, no Abstract týmto neduhom netrpia. A čo ma teší najviac, vplyvov od Dream Theater je málo.



Jana Kirschner - Moruša: Čierna

Album, ktorý je výnimočný nielen svojimi umeleckými kvalitami, ale i ako úspešný príklad experimentu so stieraním geografických i žánrových hraníc. Takto znie sebavedomá slovenská hudba.



Sage Francis – Copper Gone

Raper sa po štvorročnej prestávke vracia so všetkým, čo z neho robí alternatívnu hip-hopovú legendu – agresívnou slovnou paľbou, spoločenskou kritikou aj osobnými reflexiami a rapmi o tom, ako veľa pre tohto úžasného podivína znamenajú jeho mačky. Pre mňa návrat roka.



Sharon Van Etten – Are We There

Osmeľovanie sa introvertnej hudobníčky stále pokračuje a na poslednom albume prináša uvoľnený, veľkorysý zvuk, už len vzdialene pripomínajúci začiatky Sharon s akustickou gitarou. Jej dar neobyčajne citlivo vystihnúť citové poryvy zamilovaných i rozchádzajúcich sa nikdy neznel tak vyzreto ako na albume Are We There.



St. Vincent – St. Vincent

Originálna hudobníčka a jej konceptuálny album si u nás už vyslúžili recenziu i reportáž z koncertu. St. Vincent patrí k najzaujímavejším úkazom uplynulého roka, ak ste sa ešte stále nezoznámili, je najvyšší čas to napraviť.



Angel Olsen – Burn Your Fire For No Witness

Album Angel Olsen príjemne (a dostatočne invenčne) evokuje starosvetské 70's čaro a potvrdzuje silný rok pre ženské interpretky a ich citové patálie.



Swans – To Be Kind

Návrat kráľov hluku vo veľkom, ktorý dokonale zachytáva katarznú energiu koncertov Swans, napríklad v podobe viac než polhodinovej kompozície Bring the Sun/Toussaint L'Ouverture. Počúvanie celého albumu si vyžaduje trpezlivosť, no odmení sa extatickým zážitkom. 



Grouper – Ruins

Nenápadný, no o to pôsobivejší album, pri ktorom nemôžete inak, než spomaliť. Len jemnými pohybmi po klávesoch piana a šepkajúcim hlasom Liz Harris vytvorila magický priestor, v ktorom čas plynie inak.



FKA twigs – LP1

Rozruch, ktorý vyvolali EPčka mladej Britky, nasleduje podobne vydarený debut. Zručná produkcia, ohybný vokál a erotický náboj skladieb sú i naďalej poznávacími znakmi jednej z najzaujímavejších súčasných hudobníčok.



Monikino kino – Prázdniny

Možno ide len o sezónnu záležitosť, no Monikino kino pre mňa patrí k vrcholom domácej produkcie. Generačná výpoveď všetkých melancholických dievčat v hravom lo-fi kabáte ma bavila svojou odzbrojujúcou priamočiarosťou ako máloktorý zo slovenských albumov.



Sia - 1000 Forms Of Fear

Možno som porovnanie Sie s Madonnou v recenzii trochu prehnal, ale svojská speváčka naozaj napĺňa novodobé požiadavky popového trónu. Bežný mainstreamový trend chytľavého refrénu a generickej hudby okoreňuje nielen skvelým skladateľským talentom ale aj svojím nekonvenčným prístupom. Veď už len fakt, že na albume má namiesto tváre iba svoj charakteristický účes, potvrdzuje prevahu obsahu nad formou.



Kelis - Food

Kelis navarila svoje najlepšie menu za celú svoju kariéru. Nový album je veľmi príjemným odklonom od tanečného predchodcu Flesh Tone, na ktorom speváčka zvýraznila svoju prispôsobivosť rôznym hudobným štýlom. Pridáva aj hravosť, a hoci je nahrávka na prvé počúvanie ťažkopádna, núti k dôslednému ochutnávaniu každého sústa.



Sam Smith - In The Lonely Hour

Hudobný svet má konečne svoju Adele v mužskej podobe! Sam Smith je jedinečný zjav, ktorému predpovedali veľkú budúcnosť už britskí kritici na Brit Awards minulý rok. Za pravdu im dal aj rebríček BBC Sound Of a po vydaní albumu jeho kvality potvrdilo šesť nominácií na Grammy. Nováčikov zamatový hlas ponorený do melancholických slaďákov vypovedajúcich krutú pravdu o láske je práve dôvod, prečo by ste sa mu mali venovať.



BANKS - Goddess

Debutový album americkej speváčky je síce temný a "depresívny", ale aj nápaditý a plný ženskej sily. Agresivita a bojovnosť môžu byť vnímané ako odvrátená stránka nežnejšieho pohlavia, no BANKS je šikovná v hraní sa so stereotypmi. Aj skladba myslená ako "rozchodovka" tak môže znieť sexy.



Lana Del Rey - Ultraviolence

Aj keď je tohtoročná štúdiovka Lany Del Rey tematicky podobná predchodcovi, sú to predsa iné pesničky, a to vďaka Danovi Auerbachovi z The Black Keys. Osobnostný a umelecký vývoj speváčky je na novom albume nepopierateľný, potvrdila ním, že si buduje stabilné miesto vo svete hudby.



Chet Faker - Built On Glass

Cheta Fakera som objavil len nedávno a celkom si vyčítam, že som jeho aprílový debut Built On Glass prehliadol. Trip-hopovo ladený album s prepracovanou a netradičnou textovou stavbou určite osloví nejedného náročnejšieho poslucháča. Trochu nevďačne ho prijíma svet. Keby ste čakali, že ho v takej hudobne vyspelej a pestrej krajine ako je Veľká Británia fanúšikovia privítajú s otvorenou náručou, mýlili by ste sa. V týždni svojho vydania sa dostal ani medzi štyridsať najpredávanejších albumov. Škoda.



Azealia Banks - Broke With Expensive Taste

"Som drzá suka, ale to si už vedel," tvrdí raperka a speváčka v singli Chasing Time. Sebareflexia je to vskutku presná. Vďaka svojmu rebelantskému správaniu sa jej až pred pár týždňami podarilo vydať debutový album, ktorý mal pôvodne vyjsť pred vyše dvoma rokmi. No čakanie stálo za to - rôzne kombinácie rapu, spevu a elektroniky ju robia naozaj originálnou a jedinečnou.



Jessie Ware - Tough Love

Pre Jessie Ware je po spoluprácach so SBTRKT, Disclosure či Katy B výhodou, že vštepila tieto skúsenosti aj do nahrávky Tough Love. Kĺže sa po soule, R&B a neobíde ani aktuálny trend návratu k hudbe sedemdesiatych rokov. V skladbe Pieces dokonca znie ako kríženec Barbry Streisand a Lany Del Rey. Pestrá nahrávka spojená konceptom nestráviteľnej lásky ani pri častom počúvaní neomrzí.



La Roux - Trouble In Paradise

Duo La Roux je už iba jedinec, konkrétne Elly Jackson. Na úspešný debut nadväzuje konceptuálnym albumom, kde proti sebe stavia sex a lásku. Je to síce odveká téma, ale s novým pohľadom. Nahrávka je ladená do súčasných retro trendov, no rozhodnie nie je tuctovou. Čo by som jednej z mojich najobľúbenejších tohtoročných kolekcií vytkol, je nízky počet piesní. Máli sa mi.



Top 10 Patrika Marfláka

Andy Stott - Faith in Strangers

Na skvelý album Luxury Problems spread dvoch rokov nadviazal elektronický producent z Manchestru nemenej kvalitnou kolekciou s optimistickým názvom. Závan optimizmu je cítiť aj zo samotného albumu, aj keď Stott pred hrejivým titulným songom s basou inšpirovanou tvorbou The Cure najskôr poslucháča nekompromisne rozoberie na súčiastky kombináciou temnej elektroniky, industrialu a dubu.


Aphex Twin - Syro

Jeden z najväčších návratov roka nesklamal. Azda len tých, ktorí aj po 20 rokoch od najvplyvnejšieho obdobia jeho kariéry očakávali od Richarda D. Jamesa revolučné novátorstvo. Namiesto toho ikona vydavateľstva Warp ponúkla kolekciu skladieb, na ktorej s perfekcionizmom jemu vlastným spája rôzne podoby svojej predchádzajúcej tvorby.



Beck - Morning Phase

Novinka amerického hudobníka a pesničkára je pre mňa najkrajším albumom roka. Ideálny soundtrack k dňom, kedy sa nie je kam ponáhľať - stačí si užívať samotné bytie, nechať sa Beckovou nežnou psychedéliou omámiť a povznášajúcimi harmóniami dobiť baterky.



Brian Eno / Karl Hyde - High Life

Ani nie dva mesiace po májovom albume Someday World dvojica veteránov prekvapila vydaním druhej spoločnej platne. Ešte viac však prekvapilo, že ide o úplne odlišný album. Kým na prvej nahrávke sa snažili znieť súčasne, na High Life sa nechali v dobrom zmysle slova uniesť kreatívnou energiou, ktorá sa medzi nimi počas predchádzajúcej práce vytvorila. Album, ktorý nahrali za päť dní, ukázal, že títo umelci sú najinšpiratívnejší pri spontánnom návrate k hudbe, ktorá ich definovala.


Fink - Hard Believer

Možno je trochu škoda, že Fink príliš neprekvapuje, drží sa svojho zvuku, výrazu a vo väčšine skladieb aj schémy, ktorou si získal fanúšikov už na svojom prvom pesničkárskom albume. Napriek tomu je aj na tohtoročnom albume cítiť posun, je na ňom viac dynamiky, niektoré pesničky gradujú s ešte väčšou, až post-rockovou intenzitou, v iných sa britská trojica nebojí znieť aj trochu "coldplayovsky" popovo (Shakespeare). Teším sa na februárový koncert.



Flying Lotus - You're Dead!

Nikto na svete momentálne nespája elektroniku, hip-hop a jazz tak odvážne ako Steven Ellison alias Flying Lotus. Piaty album je jeho doposiaľ najkomplexnejšou nahrávkou a napriek tomu, že väčšina skladieb nepresahuje hranicu dvoch minút, celý ten mišmaš nápadov a emócií akosi zázračne drží pokope. Čerešničkou na torte je videoklip Never Catch Me, spolu s Chandelier najlepší roztancovaný videoklip roka.



Korben Dallas - Banská Bystrica

Podčiarkujem výber slovenských albumov Mareka Danka aj Michaely Kučovej - tento rok nám domáca scéna naozaj robila radosť, medzi moje obľúbené kúsky patrí hlavne Moruša: Čierna, Rieka od Fallgrapp a Talent Transport, no nechceli sme sa v tomto výbere opakovať. Za seba pridávam aj tretí album tria Korben Dallas. Banská Bystrica je svojou pestrosťou viac rozháraná než som čakal, no na kvalite to pesničkám neuberá a medzi najlepšie domáce albumy roka pre mňa rozhodne patrí.


Run the Jewels - Run the Jewels 2

El-P a Killer Mike na výborný spoločný debut z minulého roka nadviazali albumom, ktorý má u kritikov ešte väčší ohlas. V recenziách patrí medzi najlepšie hodnotené albumy a ovládol viacero koncoročných rebríčkov prestížnych hudobných magazínov. Aj bez analýzy textov je jasné prečo - progresívne beaty so špinavým a temným rukopisom El-Producta a skvelá chémia medzi oboma rapermi sú tou najlepšou správou pre fanúšikov undergroundového hip-hopu. Viac rapových albumov, ktoré z roku 2014 stoja za pozornosť, prinášame v rámci špeciálneho vydania rubriky Týždeň v hip-hope.



Taylor McFerrin - Early Riser

Americký dídžej, producent, klávesák a beatboxer na svojom dlhohrajúcom debute viac než svojho slávneho otca Bobbyho McFerrina pripomína tvorbu spomínaného Flying Lotusa. Jeho pohľad na budúcnosť jazzu síce nie je taký radikálny, je viac zakorenený v tradícii, no nemenej svieži a inšpiratívny. Prevažne inštrumentálny album je skutočným pohladením pre dušu pre fanúšikov nového jazzu a downtempových beatov.



Young Fathers - Dead

Album nečakaných víťazov Mercury Prize som si konečne vypočul až po tom, ako organizátori Pohody oznámili, že ich v lete uvidíme na Slovensku. Je to skutočne pozoruhodný debut, na ktorom sa zaujímavo prelínajú drsné, miestami až kakofonické lo-fi beaty s popovo chytľavými melódiami a rap so spevom. Strhujúca jazda by to mala byť aj naživo, som zvedavý.



Ktoré sú vaše obľúbené albumy roka 2014?

PS: Dúfame, že vaše browsery nápor toľkých playerov prežili.