Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Celeste Buckingham - dievča, čo sa neobzerá späť

Celeste Buckingham - Don't Look Back

Celeste Buckingham 03.09.2012 - 16:00 | Michaela Žureková

V súvislosti s Celeste Buckingham je v týchto dňoch počuť najmä o jej megaúspešných singloch a začínajúcom štúdiu v Amerike. Mladá speváčka tak má zjavne všetko pred sebou a nemá najmenší dôvod obzerať sa do minulosti. My sa však vrátime k jej debutovému albumu Don't Look Back, ktorý je na trhu už nejaký ten mesiac.


Možno ste jeho vydanie v apríli tohto roka ani nepostrehli, keďže propagácia albumu bola taká malá ako samotný domáci trh s hudobnými nosičmi. Čoraz menší záujem slovenských fanúšikov o klasické CD albumy je dôvodom, pre ktorý je dnes pre väčšinu popových interpretov lepšie sústrediť sa na propagáciu rádiových singlov. Presne to pred aj po vydaní albumu robil a stále robí manažment talentovanej speváčky.

Úplne odignorovať jej debut a čakať, že všetko kvalitné od nej budeme počuť iba z rádií, by však bolo chybou. Bývalá účastníčka speváckej súťaže sa totiž môže popýšiť výnimočnou štúdiovou nahrávkou, ktorou už teraz zo seba strhla nálepku s hendikepom zvaným "hviezdička zo Superstar".

Prečo Rytmus a spol. nemali pravdu

Možno si niektorí diváci spomínanej súťaže pamätajú výroky porotcov typu "takých speváčok, ako si ty, je strašne veľa" alebo "neverím tomu, že si výrazná osobnosť na Slovensku alebo v Čechách". Realita nás núti pousmiať sa, pretože všetko je inak. Práve dievča, ktoré malo podľa profesionálneho pohľadu a najmä sluchu osobností domáceho "hudobného priemyslu" pred sebou ešte veľmi dlhú cestu, predviedlo presný opak a všetkým takpovediac vypálilo rybník. Celeste Buckingham nielen nahrala, ale predovšetkým sama napísala výborný a zrelý debut, za ktorý sa nemusí hanbiť ani za veľkou mlákou. 

Základom úspechu albumu Don't Look Back je fakt, že sa dá veriť každej note, každému tónu, emócii a aj hodnotnej výpovedi na ňom obsiahnutej. Ukazuje pestrosť nálad, odkrýva hĺbku v minimalizme aranžmánov a stavia na úprimnosti v celkovom prejave. Niekedy stačí iba priamy beat - použitie "Wahu" na gitare a silná basová linka s výrazným popevkom spravia svoje. Možno práve takto nejako sa stal hit z piesne Run Run Run, kde Celeste popiera tradičný postup na úspech v slovenských rádiových vodách. K skvelej hitovej piesni nepotrebuje ani tuctové zamilované mid-tempové gitarovky ani jednotvárne disko odrhovačky. 

Album však skrýva i ďalšieho adepta na hit s podobnými atribútmi. Duet s Noahom Ellenwoodom s názvom Heart kričí, že hudobná tvorba na Slovensku ešte nie je úplne zaspatá a z amerického soulu a popu si v tomto prípade vzala len to najlepšie. Song spojil dva zaujímavé hlasy, ktoré dokopy znejú veľmi sviežo a podobne je tomu tak i v ďalšom duete. S Martinom Harichom si Celeste strihla jediný slovenský song Mám ťa málo a ukazuje oboch interpretov v romantickom svetle. Len tak medzi nami, nie som zástancom žiadneho účelového "poangličťovania", v prípade Celeste je však slovenčina nie veľmi dobrý nápad, hoci pieseň neupadne do žiadneho priemeru. 

Vôbec nie Amy!

Prísť s originálnym štýlom a zvukom je v dnešnej dobe už takmer neuskutočniteľná úloha, navyše trocha inšpirácie na správnych miestach a v správnom dávkovaní nikdy nezaškodí. Porovnávanie Celeste s Amy Winehouse, ktoré sa v poslednej dobe objavilo, však nie je ani trochu na mieste. Zosnulá speváčka mala vlastné životné sr*čky, z ktorých sa minimálne do roku 2006 bravúrne vyspievavala, Don't Look Back je však o mladosti, sviežosti a energii. Ak by sme mali na albume hľadať jemne soulovo-jazzovú inšpiráciu, isto by sme sa nezaobišli bez mena Joss Stone.

Celeste však pristane i akustický duch songov, čo predvádza napríklad v hopsavom rytme Bleeding, v prvom singli, skutočne silnej, i keď nie až tak zapadajúcej piesni Nobody Knows, ale aj v záverečnej Gole Goldun s perzským textom a nádychom orientu. Paleta piesní, z ktorých sa môže stať váš osobný hit je široká, stačí si vybrať. A istotne za to treba vďačiť aj producentskému tímu Martin ŠrámekAndrej Hruška, ktorí dostali do rúk neopracovaný klenot a talentovanej speváčke pomohli vyslať do sveta kvalitnú nahrávku, ktorá sa neobzerá späť. Práve naopak – hrdo vykračuje v ústrety hudobnému priemyslu, pričom s dávkou šťastia by mohla uspieť v krajinách, kde spojenie slov "hudba" a "priemysel" netvorí oxymoron.

Celeste Buckingham - Don't look back
(EMI Music, 2012)

1. Nobody Knows
2. Bleeding
3. Don´t Look Back
4. Run Run Run
5. Blue Guitar
6. Mám Ťa Málo feat. Martin Harich
7. Hello Stranger
8. Stupid Love Games
9. Heart feat. Noah Ellenwood
10. Gole Goldun

Autorka: Michaela Žureková


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti