Deti nepotrebujú prvoplánové detské pesničky plné zdrobnenín a lacných rýmov. Minimálne ak sa bavíme o deťoch vo veku škôlkarov a vyššie. Dano Heriban to vie a v tomto duchu sa nesú aj jeho albumy pre detských poslucháčov, ktoré sú práve vďaka tomu rovnako zaujímavé aj pre rodičov. Po úspešnom debute pre deti s názvom Čosi úsmevné to dokazuje aj albumom Chipsy King.

Pre známeho herca a speváka ide už o štvrtý sólový album, pričom prvé dva sú cielené pre dospelé publikum. Titulný song Čosi úsmevné z rovnomenného tretieho albumu si na cestách autom moje deti pýtali často a hoci bol text pre nich v tom čase (dva roky dozadu) ešte dosť náročný na zapamätanie a pospevovali si z neho len určité úseky a refrén, v okamihu na nich preskočila nálada skladby a v aute bolo vždy veselo. Preto som si druhý album Dana Heribana určený deťom pustila spolu s nimi. A hoci sa každú chvíľu pýtali, kedy bude Čosi úsmevné, dopočúvali so mnou do konca a našli si svojich favoritov.

Živelnosť v hudbe aj slovách

Hneď otváracia skladba Mrož Maroš to nebola, počas nej sme na seba iba rozpačito hľadeli, no hneď nasledujúca titulná pieseň Chipsy King je chytľavou záležitosťou. Vtipne zhrnuté časté argumenty rodičov, ktoré na deti nikdy nefungovali, pobavia aj rodičov "nejedákov". Tému zdravej stravy, ktorá sa najmä medzi mamičkami malých detí rieši pomerne často, Dano Heriban so spoluautorom textu Jakubom Nvotom vtipne odľahčili. Živelnosť pristane aj piesni Mesiac, pričom jej slová z pera Roberta Mankoveckého a Heribana sú poukladané spôsobom, ktorý osloví deti aj dospelých. A síce gradujúci záver je na mňa až príliš repetitívny, pôsobí ako nekončiaca jazda na kolotoči a detský smiech v závere je presne tá reakcia, ktorú pieseň deťom prinesie.

Už som počula nejakú pesničku o tablete aj mobiloch, ale táto je fakt super - povedala moja 6-ročná dcéra o humorne ladenej piesni Mobily. Tá bezprostredná reakcia je zväčša tá najpodstatnejšia a ja sa k nej prikláňam tiež. Má čo povedať všetkým, bez rozdielu veku a dokonca mám pocit, že väčší dosah má na dospelých - odložiť mobily a byť s deťmi, nie iba vedľa nich, je tá podstata, ktorú si z nej môžu vziať.


Citlivé témy z detského sveta

Popri veselých pesničkách na albume nájdeme aj také, ktoré citlivo nazerajú do detského sveta, z ktorého Dano Heriban vyťahuje dôležité témy. Túžbu po súrodencovi približuje song Brata, sestru chcem. Úctu k starým rodičom a ich životnej múdrosti zdôrazňuje pieseň Dedko so spevom legendárneho Jozefa Barinu a Detského speváckeho zboru Trnava. Okrem toho však zaujme i výrazná basová linka a pulzujúce klávesy, ktoré sprevádzajú silný text Daniela Heviera.

Typicky rodinnou skladbou s vianočným nádychom je Pyžamový deň, v ktorej hosťuje Zuzana Norisová. V tomto prípade spevák, hudobník a skladateľ stavil na jednoduchú melódiu doplnenú dychovými nástrojmi a v popredí stojí text, v ktorom sú šikovne zakomponované názvy filmov a nestarnúcich hitov z nich, ktoré počas Vianoc znejú vo väčšine domácností. Pieseň je presne taká, ako hovorí jej názov - lenivá, rodinná, pohodová, príjemná. No a potom je tu ešte Mama z neba. Emotívna bodka albumu, ktorej text obsahuje aj zopár gýčových fráz, ale ako mama viem prižmúriť obe oči a vnímať celkový kontext piesne.


Pestrosť, z ktorej si vyberiete

Prístup Dana Heribana k hudbe nespadá pod nálepku tvorba pre deti. Piesne nestoja na úhľadných melódiách, nevnucujú sa svojou jednoduchosťou a priamočiarosťou. Naopak, poslucháči sa stretnú s plnokrvným kapelovým zvukom a tak ako v prípade albumu Čosi úsmevné, aj tentoraz sa môžu vydať za hranice viacerých hudobných žánrov. Autorský prístup však zároveň vhodne reaguje na potreby detského poslucháča, preto piesne obsahujú mimoriadnu dynamiku, chytľavé rytmy a dobre namiešanú zmes hudobných nástrojov. Na druhej strane sa ale Heriban bez váhania prosto posadí za klávesy alebo si prizve sláčikové kvarteto a ukáže, že sa nebojí ani komornejšej atmosféry.

V súvislosti s jeho tvorbou pre dospelých sa hovorilo o hudobnom odkaze Jara Filipa či Deža Ursinyho. V tomto kontexte oceňujem, že si v tvorbe pre deti drží podobný štandard, aj keď samozrejme v odľahčenejšej forme. Dano Heriban, ktorý je s výnimkou piesne Muflón Anciáš (Braňo Jobus) autorom všetkých skladieb, na album nenapísal jednoznačný hit podľa zaužívaných postupov. Inštrumentálna pestrosť sa postarala o to, že žiadna z piesní vyslovene nevytŕča a neponúka sa. Hity si z kolekcie desiatich skladieb zvolia detskí poslucháči sami, intuitívne.


Danova albumová dvojka pre deti už prirodzene neobsahuje moment prekvapenia, ktorý priniesol jej predchodca. Ten okamih, v ktorom vzplanul záujem prameniaci zo zvedavosti. Popri populárnych interpretoch pre deti sa zrazu zjavilo niečo s chuťou inakosti, najmä vo forme inteligentného prístupu k detskému poslucháčovi a vkusnému humoru. Nový album na to nadväzuje a fanúšikovia už vedia, čo môžu od nahrávky čakať.

Množstvo piesní pre deti je postavených na výchovno-vzdelávacom princípe, čo teraz vôbec nezatracujem, no spôsob, akým k poslucháčom pristupuje Dano Heriban, je prirodzenejší. Jeho piesne deti učia skôr podprahovo a v ich centre stojí stále humor. A hoci album Chipsy King neprekvapil, splnil očakávania a spevák ním potvrdil, že mu právom patrí miesto medzi ostatnými tvorcami pre deti, pretože to robí naozaj dobre.


Dano Heriban - Chipsy King
(HeDart, 2020)

1. Mrož Maroš
2. Chipsy King
3. MaCo Laco
4. Mesiac
5. Dedko
6. Brata, sestru chcem
7. Mobily
8. Muflón Ancijáš
9. Pyžamový deň
10. Mama z neba

Vypočujte si celý album na Deezeri: 



Autorka: Miroslava Rabčanová
Foto: Robo Bošeľa

Súvisiaci interpreti: Dano Heriban