Necítil sa dospelý, pokým mu život nenaložil na plecia viac, ako dokázal uniesť a nepodlomili sa mu kolená. Smútok, depresia, úzkosti, ale aj rodičovské povinnosti náhle ukončili mladícku fázu a prinútili ho dozrieť v človeka, ktorý sa, napriek myšlienkam na ukončenie svojho života, naučil s týmito situáciami bojovať a vyrovnať. Obdobie, ktoré Ed Sheeran popisuje ako koniec mladosti, spracoval na novom albume Subtract (-).

Otázky už na začiatku vyvolalo vyhlásenie, že prvýkrát nerobil pesničky s cieľom, aby sa páčili poslucháčom. Písal ich podľa svojich vlastných potrieb. Potreboval sa vypísať z vlastných emócií. Ako sa to odzrkadlilo v jeho skladbách? Sú elementárne iné než doterajšia tvorba? Odpovede priniesli už pred vydaním albumu single Eyes Closed a Boat – v zásade sa nič podstatné nezmenilo, Ed Sheeran znie stále ako Ed Sheeran. Akurát ponúka priamočiary návrat k akustike a tematickú odbočku, na ktorej toho má na srdci omnoho viac. V štandardnej dĺžke na CD nosiči priniesla nová kolekcia 14 pesničiek, a tá vinylová, v deluxe verzii, má nadštandardných 23 zastávok. 

Zistený nádor u manželky počas druhého tehotenstva, smrť najlepšieho priateľa a súdny spor založený na obvinení z plagiátorstva rozkrútili kolotoč tých najtemnejších myšlienok. Album však nie je ani tak o ponáraní sa do nich, skôr je o akejsi očiste pri ich prekonávaní. Celou nahrávkou totiž zásadne prestupuje jeden živel, a tým je voda. Vlny, loď, topenie sa, odliv, rozbúrený oceán, slzy (aj tie suché), dážď či odplavenie tlaku, to všetko sú (mnohými umelcami používané) metafory, ktoré sa v pesničkách opakujú a dávajú im určitý rámec. Ten je zároveň aj problémom albumu. Spôsobuje tematickú monotónnosť, ktorá sa však dá v rámci konceptuálneho albumu odpustiť.

Texty majú ale zásadnejší problém. Pri niektorých piesňach som Sheerana v duchu karhala za to, že do nich nevniesol viac poetiky. Niektoré kúsky sú príliš popisné, akoby ste čítali záznam z denníka a nie pesničkové texty. "Doktor povedal, že je to rakovina a dieťa je na ceste. Život sa mení žmurknutím oka, je potrebné urobiť rozhodnutia," spieva v Toughest. "Mám strach o svoju lásku, bojím sa o naše dieťa," popisuje. Môžete namietať, že takýmto spôsobom je zachovaná určitá autenticita myšlienok a proti tomu nemôžem zase nič namietať ja, ale práve tak intímne témy si žiadajú trocha citlivejší prístup v ich spracovaní.  

Straty a nálezy

Ústredný motív albumu je potvrdením, že jeho názov zodpovedá obsahu. Je o stratách. O strate blízkych ľudí, o strate istôt a bezpečia, o strate vlastného duševného zdravia či dôvery v seba samého. Niečo stratil samotný autor, no určitú úroveň straty môže pocítiť aj poslucháč. Na prvé počutie sa totiž zdá, že jednu výraznú album utrpel. Chýba mu komerčný, resp. výrazne popovo mainstreamový vibe, čo je v prípade Eda Sheerana nepredstaviteľné. Napriek tomu sa ukázalo, že skladby Eyes Closed či Boat sa napriek ťažším témam dokázali usadiť v singlových rebríčkoch. 

A tu sa to začína zamotávať, pretože z nahrávky vyskakuje toľko pre a proti, že som v tom celom pomerne dlho hľadala svoje záchytné miesto. Poďme po poriadku. Napriek avizovanej zmene a odbočke z nastolenej cesty je Subtract albumom, ktorý neprekvapil. Je zraniteľný a ubolený. Prináša témy, ktoré by mali poslucháča zahnať do tmavého kúta vlastných smútkov,  no tento efekt sa nedostavil v celej svojej sile, iba sem-tam. 

Narušiteľom je vláčny prejav speváka, ktorému chýba náboj, napätie a s každou ďalšou skladbou sa strácajú očakávania. A keď narazíte na uplakaný prejav v Borderline či otravný falzet v Moving, oblúkom sa, paradoxne, radšej vrátite k tým poddajnejším kúskom. Miestom, kde sa spomínaný efekt dostavil, je najtemnejšia skladba Salt Water, v ktorej znie Sheeran zraniteľne so správne uchopenou emóciou v hlase. 

A poďme na chvíľu na stranu plusov. Album je výsledkom spolupráce medzi Edom Sheeranom a producentom Aaronom Dessnerom, čo v preklade znamená návrat k priezračnej akustike tvorenej jemným brnkaním do gitár, klavírnymi akordmi a vkusným začlenením sláčikových nástrojov. Producent odviedol skvelú prácu. Ak mal byť album návratom k spevákovým hudobným začiatkom, podarilo sa. Nadprodukcia je preč, a to sa mnohým zapáči - mať späť Eda Sheerana s gitarou a citlivým prejavom, bez evidentného útoku na singlové rebríčky.

Minimalistický zvuk nahrávky sa nesie prevažne v strednom tempe, z ktorého iba málokedy odbočí. Prekvapivou výnimkou je svieža rocková Curtains, ktorá dá veci na albume konečne aspoň na chvíľu do pohybu, syntetické bicie zase ozvláštnili pieseň Dusty, a ich príťažlivé naprogramovanie si vychutnáte aj v skladbe Wildflowers. Osviežujúcim frázovaním prekvapí v silnej End of Youth, kde sa Sheeran zamýšľa nad koncom mladosti, ktorú pociťuje kvôli bolesti zo straty priateľa – "A potom vstúpi tma a to je koniec mladosti."

Láska z opačného konca

Subtract je splneným snom pre fanúšikov, ktorí prahnú po Sheeranoých baladách. Album v konečnom dôsledku vlastne nie je taký surový, ako by mohol evokovať výpočet osobných kríz, pretože spevák negatívne životné udalosti premosťuje k večnej téme lásky. Venuje sa jej z inej strany ako doposiaľ, no predsa je evidentné, že slová a melódie sú písané tým istým perom ako vždy.

Strach o manželku a (vtedy) nenarodenú dcéru neplánovane rozšírili podoby tohto citu. Oprávnené obavy ho posilnili a na albume so záporným znamienkom dostávame znova milujúceho a romantického Eda Sheerana, pretože aj v tej tmavej spleti emócií nakoniec aj tak víťazí láska. K sebe, k rodine, k životu. "Dovoľ mi vidieť slnko. Nechaj ma vidieť slnko," zaznie v optimistickej túžbe vymanenia sa z pazúrov depresie s názvom Curtains.

"Život môže byť taký krásny, ak sa pokúsiš," dodáva. No Strings je presne ten typ lovesongu, na aký je poslucháč zvyknutý. Priamočiare vyznanie lásky, ktoré očakávate a zároveň, v kontexte albumu, príjemne prekvapí. "Len tu buď so mnou a vypni svet. To bude stačiť," hovorí romantická duša mladého speváka v bonusovej piesni Stoned, ktorú vedú tóny elektrického piana. Čerstvý závan nového vzduchu prináša The Hills of Aberfeldy, krehká pieseň o sile vzťahu, ktorú sprevádza sláčikový orchester. "Sme stvorení na to, aby sme žiarili ako hviezdy," spieva v piesni Vega, pričom Vega je najjasnejšia hviezda súhvezdia Lýra, čo možno chápať ako odkaz pre jeho prvorodenú dcérku Lyru.  

A kruh sa uzatvára. Subtract je piatou a zároveň poslednou časťou skladačky z albumov pomenovaných matematickými symbolmi. V akom pomere ste si vy namiešali svoje pre a proti tohto albumu? V mojom prípade je toho celkom dosť, čo sa hralo s dojmami smerom nadol a zdvíhalo ich znova hore. Veľakrát som sa k nemu vracala, až pokým som pochopila, že nezáleží na tom, ako bude prijatý verejnosťou, dôležité je, že v rodine Sheeranovcov bude mať zrejme už navždy svoju zásadnú pozíciu, ktorá im bude pripomínať, že vďaka vzájomnej láske prekonali ťažké skúšky. A v tom tkvie aj jeho odkaz pre poslucháčov – vyliečiť akékoľvek zranenia dokáže tým najčistejším spôsobom iba láska.

Ed Sheeran – Subtract
(Warner Music, 2023)

 1. Boat
 2. Salt Water
 3. Eyes Closed
 4. Life Goes On
 5. Dusty
 6. End Of Youth
 7. Colourblind
 8. Curtains
 9. Borderline
 10. Spark
 11. Vega
 12. Sycamore
 13. No Strings
 14. The Hills of Aberfeldy


Bonusy deluxe CD edície:

 1. Wildflowers
 2. Stoned
 3. Toughest
 4. Moving


Bonusy deluxe vinylovej edície (spolu s CD bonusmi):

 1. Balance
 2. Fear
 3. Get Over It
 4. Ours
 5. Boat (Reprise)


Vypočujte si celý album na Deezeri. V našom partnerskom eshope Ruka Hore si môžete zakúpiť vinylovú LP v žltej alebo bielej verzii.

Autorka: Miroslava Rabčanová

Súvisiaci interpreti: Ed Sheeran