Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Zabudnite na gýčové pesničky o láske, do Elbow sa zaľúbite okamžite

Elbow - Little Fictions

Elbow - Little Fiction 08.03.2017 - 16:30 | Matej Kráľ

Sú majstri aranžmánov a melanchólie, spievanej jedným z najzaujímavejšie zafarbených vokálov na britskej scéne. Elbow to potvrdzujú aj najnovšie vydaným albumom Little Fictions, na ktorom zostávajú verní, no zároveň rozširujú svoj zabehnutý vzorec meditatívneho, jemne dramatického a vždy zaujímavého rockového podania skladieb s pestrou inštrumentálnou škálou.


Doterajšia tvorba skupiny Elbow, ktorej ústrednou postavou je spevák, gitarista, skladateľ a textár Guy Garvey, je charakteristická najmä jemne výstrednými a neucelenými textami piesní rozchádzajúcimi sa v čase a priestore, ktoré v minulosti inšpiroval najmä frontmanov rozchod so spisovateľkou Emmou Unsworth. Na novom albume je však výrazne počuť usadenejšie uvažujúceho človeka, ktorý sa ale v hudbe ženie stále dopredu.

Texty sa točia okolo lásky, a to zo všetkých možných uhlov a pohľadov. Niet sa čomu čudovať, Garvey je relatívne čerstvo oženený. Okrem iného ide taktiež o vynikajúceho tvorcu metafor, o čom svedčí aj samotný názov siedmeho albumu Little Fictions. O malých fikciách (výmysly, nápady), v poslednej skladbe albumu spieva ako o komoditách, ktoré je potrebné chrániť, a to práve preto, že sú všetkým tým, čím sme aj my a istým spôsobom nás charakterizujú.


Keď je bubeníkom celá kapela

Pri počúvaní albumu je ťažké uvažovať nad dominantným nástrojom. V skladbách počuť synťáky, pestré gitary, akustické piána aj sláčikové party, no veľký dôraz kládla kapela aj rytmiku a perkusívne prvky. Možno práve preto, že dlhoročný člen kapely Richard Jupp prepustil svoje miesto za bicími v kapele po 25 rokoch (s Garveym a klávesákom a producentom Craigom Potterom hrával ešte keď sa nevolali Elbow) a na nahrávke sa už teda vôbec nepodieľal. Podľa jeho vlastných slov sa tak stalo najmä kvôli jeho bubeníckej škole a taktiež viacerým charitatívnym aktivitám.

Zaujímavé je, ako sa s tým kapela vyrovnala. Namiesto hľadania nového bubeníka začali hudobníci písať nové skladby vo štvorici a prestriedali sa aj za bicími. V niektorých skladbách si Craig Potter, známy svojou láskou k hip-hopu, pomohol pri tvorbe rytmov aj samplingom. Z núdze tak vzniklo prekvapujúco dobre fungujúce osvieženie zvuku kapely. Žiarivým príkladom je hneď druhá skladba, singlovka Gentle Storm. Garveyho charakteristický vokál v nej hrá na podklade klubovo znejúceho beatu skvele načasovanú naháňačku s výrazným klavírom.


Podobné, no značne odlišne namiešané ingrediencie ponúka aj Firebrand & Angel, či Trust The Sun, striedajúca akusticko-elektrické gitarové pozadia v rámci slohy a prekvapivo vstupujúcu klavírnu tému, ktorá otvára dvere romantickému spevákovi v refréne: "You're my reason for breathing"... Precíznu vokálnu gradáciu môžeme zachytiť v závere skladby All Disco, rýchlejšie tempo zas v zasnenej K2, ktorá funguje ako priama reprezentácia života, spoločne s ozvenou vokálov a skreslenou gitarou.

Globálne témy aj osobné spovede

S intimitou, s akou sa stretneme len málokde, Elbow prinášajú akési vlastné znovuobjavenie. Little Fictions je album plný výrazných momentov spájajúcich farebné uvažovanie kapely nad hudbou a frontmanove osobné spovede, nesúce odkaz v jeho textoch. Dôkazom je ántré albumu, skladba Magnificient (She Says), aj jeho záver s názvom Kindling, ktorý nahrávku ukončuje s až filmovo znejúcim sláčikovým partom a ticho doznievajúcou akustickou gitarou.

S gradujúcou zasnívanou atmosférou je Little Fictions skvele fungujúcim celkom, ktorého jednotlivé časti vyjadrujú mnoho emócií. Strach zo zranení, výzvy budúcnosti či sny o vyliečení zlomeného srdca. Okrem nich však môžeme zájsť, ak sa to vôbec dá, ešte hlbšie. Pozornému čitateľovi neuniknú ani narážky na zásadné globálne témy týkajúce sa amerického prezidenta Donalda Trumpa či Brexitu. V prvom rade je však novinka kapely Elbow dôkazom, že nie všetky albumy inšpirované láskou musia znieť gýčovo a otrepane.


Elbow - Little Fictions
(2017, Polydor/Concord)

1. Magnificent (She Says)
2. Gentle Storm
3. Trust the Sun
4. All Disco
5. Head for Supplies
6. Firebrand & Angel
7. K2
8. Montparnasse
9. Little Fictions
10. Kindling

Vypočujte si celý album na Deezeri:Autor: Matej Kráľ
Foto: Facebook.com/Elbow


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti