Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

Vychádzajúca hviezda Anne-Marie zo svojich nedokonalostí urobila svoju zbraň

Anne Marie - Speak Your Mind

08.06.2018 - 13:00 | Dušan Marko

Meno blondínky Anne-Marie vám možno veľa nepovie, no jej skladby pravdepodobne už po prvých tónoch poznať budete. V rádiách už niekoľko mesiacoch rotuje jej hit Friends a do pozornosti sa dostáva aj jej aktuálny singel 2002. Obe piesne pochádzajú z chytľavej nahrávky Speak Your Mind, ktorá sa do predaja dostala koncom apríla.


Stále neviete o kom je reč? Hit Rockabye od britskej elektro-popovej skupiny Clean Bandit ste už určite počuli. To dievča, ktoré v ňom spieva, je práve 27-ročná Anne-Marie. Hudbe venuje už niekoľko rokov, no za kariérny zlom môže vďačiť práve spolupráci s vyššie spomínanou skupinou. Minulý rok dokonca práve vďaka Rockabye štyri nominácie na BRIT Awards.


Stálo dlhé čakanie za to?

Takto zhruba pred rokom som recenzoval album mladej švédskej hviezdy Zary Larsson, ktorá je síce od britskej kolegyne o sedem rokov mladšia, no napriek tomu majú viac spoločných čŕt, než sa na prvý pohľad môže zdať. Väčšina hudobníkov pred vydaním samotného albumu do éteru pustí jeden, maximálne dva single. Anna aj Zara však spravili presný opak - obe vydali album, z ktorého sme už veľkú časť počuli dávno predtým. V prípade Švédky som si v minulom roku kládol otázku, či je dobré, že sa sa jej podarilo k poslucháčom dostať veľkú časť skladieb ešte pred vydaním albumu. S odstupom čau si dovolím tvrdiť, že to je skôr na škodu.

Myslím, že len veľmi málo poslucháčov, mimo skalných fanúšikov Anne-Marie, si uvedomí, že napríklad nahrávka Alarm z roku 2016 patrí na album, ktorý vyšiel v roku 2018. O to ťažšie bude pre speváčku z tracklistu albumu vydolovať ešte aspoň jeden silný hit, ktorý by ľudí prinútil kúpiť si jej hudobnú prvotinu. Na štandardnej verzii albumu nájdete 12 skladieb, pričom presná polovica z nich oficiálne vyšla skôr než sa nahrávka dostala na pulty obchodov.

 
Večná téma lásky a vzťahov 

Anne-Marie môže pri rozširovaní fanúšikovskej základne veľmi pomôcť jej prirodzenosť a to, že sa nesnaží pôsobiť ako perfektné dievča, ktoré by chcelo byť vzorom všetkých mladých žien. Naopak, je si vedomá svojich chýb a robí z nich svoje prednosti. Talentovaná speváčka okamžite zaujme, či už bláznivými videoklipmi alebo textami, v ktorých sa nájdu najmä mladšie ročníky. Cieliť na skupinu násťročných poslucháčov v konkurencii oveľa mladších kolegýň je však tak trochu risk, keďže čoskoro bude oslavovať tridsiatku. 

Album otvára skladba Cry, ktorá síce z názvu môže evokovať smutnú baladu, no opak je pravdou. Britka v nej spieva o tom, že nikdy nepatrila medzi dievčatá, ktoré by sa zahadzovali s niekým, kto si ich nevážil. "Zo všetkých síl ma prosíš, aby som ti dala poslednú šancu. Prečo plačeš? Zlato, neplač." Nasleduje dvojica starších singlov Ciao Adios (2017) a Alarm (2016). Podobne ako v Cry, aj tu rieši Anne-Marie problém s neverným priateľom. V princípe ide vo všetkých troch prípadoch o rovnaký text, no s inou hudbou.

Téme nevydareného vzťahu sa venuje aj v pesničke Trigger. Tu je už však speváčkin pohľad na vec oveľa pozitívnejší. "Kiež by sme sa na to dokázali pozrieť pohľadom toho druhého. Namiesto toho, aby sme okolo seba nechali lietať guľky, mohli by sme sa stretnúť uprostred." Emotívnu Then zverejnila ešte koncom minulého roka a ide o jeden z najlepších momentov albumu. Z radu tanečných skladieb táto balada na prvé počutie vynikne a utkvie vám v pamäti. Anne-Marie tu neznie tak drzo a arogantne ako zvyčajne, a dáva najavo, že aj ona je zraniteľná. Takáto pokorná poloha jej hlasu skutočne pristane a je škoda, že sme sa nedočkali videoklipu.


Nie je však celý album len o trúchlení za expriateľom. V songu Perfect je Anne-Marie spomedzi všetkých nahrávok na albume asi najúprimnejšia a priznáva sa aj k tomu, ako je to s jej orientáciou: "Možno si hryziem nechty a nepremýšľam, kým niečo poviem. Nezapadám do davu, ani toho moc nenaspím. Priala by som si mať väčšie nohy, väčšie než New York a budem milovať toho, koho budem chcieť, pretože láska sa nepýta na pohlavie."

Druhú polovicu albumu otvára najchytľavejšia vec, akú na debute tejto hudobníčky nájdete. Z albumu sa už zrejme nevyťaží viac, ako sa to podarilo s predchádzajúcim singlom Friends, ktorý vznikol v spolupráci s dídžejom Marshmellom. Song sa dočkal hneď dvoch videoklipov a samotné lyrics video má dnes takmer 200 miliónov prehratí.


Veľký potenciál zaujať má aj pieseň Bad Girlfriend, v ktorej si talentovaná blondínka zarapuje. Anne-Marie tu priznáva, že chyba vo vzťahu nemusí vždy byť na strane muža a opäť odkazuje aj na svoju náklonnosť k rovnakému pohlaviu. "Myslím, že keď pobozkám iné dievča, tak to nie je nevera. Robím niektoré hlúposti, ktoré mi nedokážeš odpustiť. A radšej si na to zvykaj. Som zlá priateľka."

Dobrá bodka na záver

Zbytočnou mi príde Heavy, ktorá sa minulý rok dokonca stala singlom a dočkala aj videoklipu. Myslím, že aj samotná rodáčka z Essexu s odstupom času uzná, že bez tohto výplodu svojej tvorby by sa pokojne zaobišla. Ak ste si doposiaľ vôbec neuvedomili, že nepočúvate album násťročnej speváčky, tak pri skladbe s rokom 2002 v názve  si asi poviete, čo ona o tejto dobe môže vedieť. No ako som už spomenul, Anne-Marie o tri roky oslávi tridsiatku a práve začiatkom tohto milénia prežívala svoju pubertu.

Prečítajte si: Spomínate si na prvý hit od Britney? Nielen jej vzdáva Anne-Marie hold v singli 2002


Album ukončí dvojica piesní Can I Get Your Number  a Machine. Prvá spomínaná určite nikoho nebude nudiť, no oveľa zaujímavejšou je Machine. Anne-Marie tu má vo svojom prejave opäť istú dávku drzosti, ktorej pomáha aj samotný text. "Keby som bola stroj, nikdy by som sa nemusela strachovať. Vedela by som, že kedykoľvek môžem stlačiť 'vymazať'. Keby som bola stroj, nebola by som ovplyvnená násilím v TV. Nemala by som srdce, takže by si ho nemohol zlomiť," odznie v texte.

Solídny začiatok kariéry

Debutový album Anne-Marie vôbec nie je zlý. Blondínka síce tak trochu varí z vody, keďže značnú čas albumu sme už dávno počuli, to však neznamená, že by sme sa nedočkali ničoho, čo by stálo za pozornosť.  Sebavedomá speváčka si zaslúži pochvalu za to, že sa autorsky podieľala na všetkých skladbách albumu. Hlavné slovo prenechala niekomu inému len v jedinom prípade, a to v prípade songu 2002, ktorý napísal Ed Sheeran. Ten ju dokonca musel dotlačiť do toho, aby pieseň vydala ako singel, čo pôvodne vôbec nemala v pláne.

V prejave britskej hudobníčky je zdravé sebavedomie a drzosť, ktoré jej môžu pomôcť vo vodách šoubiznisu. Teraz bude zaujímavé sledovať, či sa v budúcnosti Anne-Marie so svojou tvorbou zameria skôr na rovesníkov, alebo sa bude snažiť za každú cenu udržať v hľadáčiku tínedžerov.

Anne-Marie - Speak Your Mind
(2018, Major Tom's / Asylum Records)

1. Cry
2. Ciao Adios
3. Alarm
4. Trigger
5. Then
6. Perfect
7. Friends feat. Marshmello
8. Bad Girlfriend
9. Heavy
10. 2002
11. Can I Get Your Number
12. Machine

Vypočujte si album na Deezeri:Autor: Dušan Marko
Foto: Warner Music


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti