Trojica slovenských hudobníkov z kapely Queer Jane na svojom debute prekvapila muzikantskou vyzretosťou. Album s rozprávkovým názvom Flowerville má príchuť šesťdesiatych rokov a je poznačený obdivom k The Beatles, napriek tomu z neho sála mladosť, entuziazmus a ponúka čerstvý nádych mladej domácej hudby.

Queer Jane vo svojej tvorbe čerpajú z hudby, ktorá im pristane, ale najmä ju dokážu robiť dôveryhodne a naozajstne. Do svojich pesničiek vkladajú kus autentickosti, ktorá si poslucháča okamžite získa a odláka mu z hlavy myšlienky, ktoré by mu mohli narušiť zážitok z počúvania. Pri výbere názvu nahrávky ich inšpirovala obec Kvetoslavov, kde album vznikal. Hravý anglický preklad Flowerville zároveň vystihuje pestrofarebný charakter albumu.      

Viac ako sladký rock'n'roll

Otváracia skladba Bittersweet mätie poslucháča, či si skutočne pustil debutový album mladej slovenskej kapely - je asi najsilnejším beatlesáckym sympatizantom na nahrávke. Chlapci sa v nej ukazujú ako skúsení muzikanti a v tradičnej inštrumentálnej štruktúre pôsobí ako pošteklenie jemná klavírna vložka - jeden z mnohých dôkazov, že nahrávanie tohto albumu bola pasia a číra radosť, čo má napokon rovnaký efekt aj na poslucháča.

Tak ako It's Just Those Early Mornings pripraví vláčne, pokojné a krásne ráno pri východe slnka v rytmickom pokluse s vkusným country v ušiach, tak vás Indie Vodka zoberie na divoký indie rockový žúr. Album sa s prehľadom vyhýba slabým miestam, plynie si svojím vyváženým tempom, chvíľu s rockovým nasadením, potom v kolísavom tempe rozpráva príbehy a v textoch necháva poslucháča v zamyslení, ale dokáže aj pobaviť.


Heath Ledger, slnečnice aj zakázané ovocie

Všetkých jedenásť kúskov na albume napísal líder skupiny Vlado Nosáľ (spev, gitara), pričom spoluhráči Lukáš Valter (basgitara) a Adam Jánoš (bicie, vokály) mu pomáhali s aranžmánmi. Album si vydali vo vlastnej réžii, no na finálnom masteringu si dali záležať a zverili nahrávku do rúk vyhľadávaného českého producenta EcsonWaldesa.   

Album je plný ľahkosti a chytľavých melódií, ktoré v poslucháčovi dokážu vytvoriť súkromný, tajný tanečný parket, kde sa môže len tak tmoliť, vlniť v rytme country či šalieť na sólo ústnej harmoniky pri pesničke Marijuana, pri ktorej sa nedá nespomenúť si na Boba Dylana. Medzi silné momenty tiež patria A Book to Read, drsná gitarová pesnička až nirvanovského charakteru Heath Ledger Smile či láskyplná Love You Rain. V každej z týchto polôh sa Queer Jane našli a ich originalita je skrytá práve v tom, ako dokážu byť Beatles, Bobom Dylanom, Kurtom Cobainom aj MGMT, a zároveň zostávajú svoji.


Spievajú výhradne po anglicky, čo celkom jasne nabáda k tomu, že by sme mohli predpokladať ambíciu kapely preraziť v zahraničí. Ich cieľom však je, aby sa skladby páčili ľuďom a treba im dať šancu. V prípade debutu Queer Jane naozaj nie je čo stratiť, práve naopak. Koktejl svetovej hudby, mladosti, odvahy a nevtieravej dravosti robiť hudbu srdcom je okúzľujúci.

Queer Jane - Flowerville
(vydané vlastným nákladom, 2015)

1. Bittersweet
2. It's Just Those Early Mornings
3. Indie Vodka
4. All Is Lost & Everything Is Broken
5. Lazy
6. A Book To Read
7. Heath Ledger Smile
8. Love You Rain
9. Sunflower
10. Marijuana
11. Every Night I Wake Up

Celý album si môžete vypočuť a podporiť kúpou na Bandcampe: 



Autorka: Marína Valentovičová
Foto: Soňa Maletzová