Hlavná stránka

>

Magazín

>

Recenzie

>

The Butchers: Rockeri s citom pre silné riffy i súčasné dianie

The Butchers - Wounds EP

12.08.2020 - 13:00 | redakcia

Kapela The Butchers má v rockových kruhoch vybudovanú veľmi solídnu reputáciu. Jej doménou sú úderné, výstižné texty, silový zvuk a prepracované, no zároveň chytľavé riffy. Štyria muzikanti zo Šamorína prinášajú čerstvé a zaujímavé aranžmány, cudzí im nie je ani netradičný prístup k nahrávaniu. Ich najnovším prírastkom do diskografie je EP Wounds.


Formácia The Butchers vznikla v roku 2011. Zakladajúcimi členmi sú bratia-dvojičky János (spev, gitara) a András Hushegyi (vokály, gitara). Čoskoro k nim pribudol basgitarista Tomi Bartha a na poste bubeníka po viacerých zmenách nedávno zakotvil Attila Mucha. Kapela vydala v rokoch 2013 a 2015 v rýchlom slede dva albumy (Train to Freedom a The Butchers), po ktorých prišla dlhšia pauza. Tú ukončila až v máji tohto roka nová EP nahrávka Wounds, na ktorej Šamorínčania prezentujú svoj rokmi vybrúsený rukopis. Nejde o bezhlavé a rýchle mlátenie prázdnej slamy, ale pomalšie plynúce, výborne prepracované a do hĺbky idúce skladby.

Slušivý riffový kabát

Trademark "mäsiarov" sa vyvíjal postupne od bluesu až k súčasnému alternatívnemu stoner rocku. "Bluesové korene nikdy nepoprieme, náš nový smer však tiež prišiel úplne prirodzene. Čo sa týka hrania, my sme vždy vnímali rockovú hudbu cez dobré gitarové riffy, ktoré nielen dobre znejú, ale nesú so sebou aj istú technickú výzvu," tvrdí András. Potvrdzujú to hlavne pomalšie tituly (When I'm on My Knees, Sunrise, Everything a Because of You), kde majú gitaristi dostatok priestoru prepracovať členitý priebeh akordov. Melodika a chytľavosť ustupujú do úzadia v prospech rytmickej zložky; Attila a Tomi nájdu priestor aj na drobné nuansy a sledovať ich precíznu prácu patrí k zaujímavým zážitkom.


Kapelu by ste podľa jej zvuku priradili k zahraničným interpretom. V súlade s požiadavkami doby je patrične vybudený a zhustený do menej prehľadnej masy, no hutnosť, energia a údernosť tieto nedostatky vyvažujú. Navyše sa hudobníci rozhodli nahrávať všetci súčasne a naživo, na jeden záťah, čo je v protiklade s väčšinou dnešných kapiel preferovanou praxou nahrávania do stôp a ich následného mixu. "Týždeň pred nahrávaním som bol veľmi nervózny. Nechcel som, aby to dopadlo tak, ako pri našom predošlom albume. Keď sme začali nahrávať, hneď po prvej pesničke stres zmizol. Mne sa páči, že tempo v pesničkách trošku kolíše, čo je úplne normálne, prirodzené a ľudské. Sme kapela hrajúca živú hudbu a tá musí obsahovať ľudský faktor," uvádza András. 

Zmienený proces demonštrujú aj v reálnom čase nasnímané videoklipy Time Will Heal, Everything a Because of You. V prípade prvých dvoch platí, že obsahujú priamočiare texty. "Everything vypovedá o tom, ako depresia dokáže ovplyvniť ľudí. Túto skladbu sme venovali práve ľudom, ktorí sa v ťažkých životných situáciách vedia obetovať a pomôcť. Vznikala dva roky," spresňuje János. Direktívny a sčasti i "explicitný" text je súčasťou záverečnej Wtfaysma, ktorá patrí k rýchlejším kúskom nahrávky. "Je o ľuďoch, ktorí majú všetko, žijú dobrý život, lenže si to neuvedomujú a vidia iba to negatívne. To ich blokuje v tom, aby sa pohli ďalej. Inak táto skladba vznikla v priebehu jednej hodiny vrátane textu," vysvetľuje András.


Nevyhnutná selekcia

Dôvod, prečo na niektoré skladby kapela potrebovala hodinu a na iné oveľa dlhší čas, súvisí s tým, prečo kapele trvalo nahratie nasledovníka eponymného albumu tak dlho. "Päť rokov v kapele ubehlo veľmi rýchlo a medzičasom sme vymenili dvoch bubeníkov. To samozrejme tiež spomaľovalo proces písania pesničiek. Na druhej strane sme sa nechceli ponáhľať, všetky pesničky sme hrali na koncertoch dlhodobo. Napísali sme aj skladby, ktoré sme zahrali naživo dva-trikrát a potom sme ich už nikdy nehrali, lebo sme zistili, že nie sú až také dobré. Na nahrávanie nového EP sme sa chceli pripraviť čo najlepšie, a to sa nám aj podarilo." Dobrou správou je, že šesť skladieb na nahrávke Wounds je len prvou polovicou tohtoročnej "úrody" - rovnaký počet noviniek vyjde koncom roka na druhom EP s názvom Hope.

Okrem postu bubeníka došlo medzičasom k zmene aj v tom, že hlavného spevu sa v nových kusoch veľmi dobre zhostil János, kým predtým bol hlavným vokalistom skupiny András. Jánosov prejav je správne drsný a pochmúrny, no nechýbajú mu ani melodické odtiene. "Mám aj svoj sólo projekt, kde spievam sám s gitarou zväčša prevzaté bluesové skladby, ale tiež mám zopár vlastných skladieb. Ako pri gitare, tak aj v speve sa snažím napredovať, vždy sa učím nejaké nové skladby, ktoré ma posunú dopredu. Spievať v kapele je ale trochu iná záležitosť. Hlavne keď hráte tvrdšiu hudbu. Treba tam mať silný hlas, čo znamená, že nie vždy sa s tým spevom dá až tak pohrať," prezrádza hudobník. Obmedzenia však nie sú až také markantné a Jánosovi sa darí spevom na EP Wounds vystihnúť viacero nálad.


Kapela si takmer dekády na hudobnej scéne vybudovala meno a zviditeľňuje sa aj v zahraničí. "Vystupujeme hlavne v maďarských kluboch a na festivaloch na Slovensku, ktoré sú organizované tunajšou maďarskou menšinou. V posledných rokoch sme však začali tvrdo pracovať na tom, aby naša kapela bola známa aj v slovenských kruhoch a myslím si, že ideme dobrým smerom. Sme šťastní, že momentálne začali naše pesničky počúvať aj v Česku. Because of You a Wtfaysma sa dostali do českého editorial playlistu Rockové fláky na Spotify, čo nám prináša nových poslucháčov. Because Of You má aktuálne okolo 20-tisíc a Wtfaysma minulý týždeň prekonala hranicu 10-tisíc prehratí."

The Butchers sú kapelou, ktorá tento rok chytila druhý dych rozhodne si zaslúži pozornosť. Po inštrumentálnej, aranžérskej, zvukovej i textovej stránke ide o veľmi kvalitnú formáciu, ktorej tvorbu ocenia najmä fanúšikovia silových a prepracovaných riffov. Muzikanti si dávajú záležať, aby ich hudba nenudila a obsahovala čo najmenej klišé. O ich počínaní budeme určite ešte počuť, nateraz nám však musí stačiť kratšie, no o to výživnejšie šesťskladbové EP.


The Butchers - Wounds
(2020, digitálne EP)

1. Time Will Heal
2. When I'm on My Knees
3. Sunrise
4. Everything 
5. Because of You
6. Wtfaysma

Vypočujte si celý album na Deezeri:Autor: Marek Danko
Foto: Béla Edmár


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti