Keď sa v roku 2009 rozpadli Oasis, každému bolo jasné, ktorý z bratov Gallagherovcov vyjde z večného hašterenia ako "ten dobrý". Slávna dvojica z Manchestru sa síce v mysliach fanúšikov udomácnila okrem hudby najmä expresívnymi a drzými vyjadreniami na úkor iných umelcov a tiež typickým rock'n'rollovým životným štýlom so všetkým, čo k tomu patrí, ale rozbiť vlastnému bratovi jeho najobľúbenejšiu gitaru? Liam, Liam... To sa predsa nerobí!

Zbytok Oasis na čele s Liamom sa po Noelovom odchode premenoval na Beady Eye. Pod týmto názvom vyšli dva síce príjemné, ale nijak zásadné albumy. Bez staršieho z bratskej dvojice to už akoby nebolo ono. Reči o tom, že budú väčší ako Oasis, ticho odfúkol prvý jarný vetrík.

Slávu jedného z najznámejších frontmanov 90-tych rokov tak naďalej "živil" hlavne bulvár. Finančné problémy, pretrvávajúce bratské doťahovačky a žaloba od akejsi tehotnej novinárky. Ale čomu má človek veriť, obzvlášť ak je overiteľnosť informácií v takých hviezdnych končinách takmer nemožná? Nie je dôležité sústrediť sa viac na samotnú hudbu ako na druhotriedne novinové titulky?

Práve pre množstvo kolujúcich dezinformácii ma veľmi (milo) prekvapilo, že Liam Gallagher na začiatku leta vydal, a tentokrát sám za seba, singel s názvom Wall of Glass (ktorý napokon otvára celý jeho sólový debut). Nejde o žiaden zásadný štýlotvorný posun, žiadne účes-odfukujúce aranžmány, žiaden ničivý refrén no napriek tomu to bol veľmi solídny dôkaz toho, že je pravdepodobne z najhoršieho vonku a nejaký drajv v ňom ešte stále drieme.


Vďaka ďalšej zverejnenej piesni Chinatown som sa už na album As You Were začal tešiť definitívne. Prináša presne ten typ pohody, ktorý si vie pri dobrej whisky a cige užiť skalný britpopový fanúšik. Podľa textu jeho poctivé notoricky známe Gallagherovské sebavedomie ani náhodou neochladlo, aj dohady o problémoch s hlasivkami padli na neúrodnú pôdu.

S Liamovým vokálom je totiž aj skladba o akustickej gitare pohladením duše. Áno, miestami je to stále vykrádačka neskoršej tvorby Beatles či Stones, a aj v textoch je odkazov na prapôvodnú inšpiráciu Oasis habadej, ale keby sme sa mali baviť o kapelách, ktoré sa ničím neinšpirovali, veľa by nám ich na diskusiu neostalo.


Koľko hudby až dokáže vyprodukovať bratská rivalita?

Boj medzi bratskou dvojicou Gallagherovcov, ktorý trvá tak dlho, že si už ani nikto nepamätá, kde začal, a zahŕňa rozbíjanie hudobných nástrojov, vzájomné fyzické pódiové útoky (napríklad tamburínou) či vyhrážky a nadávky na sociálnych sieťach, sa nefalšovane otlačil aj do najnovšej Liamovej nahrávky.

Z poslednej piesne deluxe edície I Never Wanna Be Like You nie je ťažké dešifrovať, na koho sa to Liam tak veľmi nechce podobať. Kontrastným je však štýl, akým spieva, a tiež znenie. Akoby skladbu adresoval žene, s ktorou má pofidérne plány, akoby spieval vo Verone pod balkónom s gitarou pod pazuchou. Skoro dokonale vyrátaná rovnica vokálov, perkusií a akustickej gitary. S tou sa úprimne kamaráti, čo na relatívne obsažnom 15-skladbovom albume dokazuje na viacerých miestach.

Tak napríklad piesne Bold, Paper Crown či When I'm In Need sú Liamovmu vokálu akoby ušité na mieru. A pritom je to všade len o akustickej gitare a veľmi jemných bicích či perkusných zvukoch. Pri poslednej spomenutej sa stretávame aj s pompéznym, takmer až orchestrálnym refrénom. Mladší Gallagher pritom nikdy nebol nejak extra na refrény, čo je zrejmé z jeho autorských skladieb z čias Oasis ako Songbird či I'm Outta Time.

Album však určite poteší aj tých, čo prahnú po drsnejšom Liamovi. Poctivý rockový šat má skladba Greedy Soul, s výraznými bicími a gitarami sa stretneme aj v piesni You Better Run, ktorá je po textovej stránke možno tiež trošku inšpirovaná (ne)láskou k bratovi. No a potom tu máme ešte I Get By. Tá je s výrazným zvukom elektrických gitár drsná hneď zo začiatku a veru, zažiť ju naživo môže byť veľkým zážitkom.


Prvý z trojice bonusov na deluxe edícii albumu prináša ešte jednu veľkú chuťovku, odhaľujúcu Liamovo letmé nahliadnutie akýmsi iným smerom, preč od zaužívaných zvukových konvencií Beady Eye či Oasis. Tentokrát ide o zvuk, akým disponujú kapely Temples alebo Tame Impala - viac rozťahaných tónov, viac reverbu a psychedélie, viac vyšperkovaného vokálu s potenciálom, čo vie stále priniesť milé prekvapko. A do toho všetkého tých pár spevom začarovaných slov: "It Doesn't Have To Be That Waaaay..."

Iste, argumenty o tom, že ani Liamov nový album spásu rock'n'rollu nepriniesol, stavajú na pevných základoch. Na mieste je však otázka, ktorý album mu v posledných rokoch priniesol tak dlho očakávanú osvetu? Liam, tak ako väčšina umelcov, hľadá a skúša, v ktorej polohe sa bude ako sólový umelec cítiť najviac doma, a jeho prvotinu môžeme pokladať aj napriek niekoľkým cliché partom za veľmi solídnu.

Nahrávka určite prinesie viacero pekných chvíľ fanúšikom Oasis a tým, ktorí majú radi štandardy britského rocku tak, ako ho písali roky deväťdesiate. A na záver sa ešte možno oplatí dodať, že rozpad Oasis sa nakoniec ukazuje ako skvelé riešenie dlhotrvajúceho boja, ktoré už prinieslo dokopy päť vynikajúcich albumov, pričom ten šiesty, v poradí tretí Noelov s jeho "vysoko letiacimi vtákmi" je už na ceste. Dva vydali Beady Eye a teraz si svoj prvý pripisuje na konto aj Liam. Pred jeho vydaním hovoril o tom, že neštartuje sólovú dráhu, chce len vydať zopár vlastných pesničiek. Sú však natoľko presvedčivé, že fanúšikov by určite potešilo, keby to nebola jeho posledná sólovka.


Liam Gallagher - As You Were
(Warner Bros., 2017)

1. Wall Of Glass
2. Bold
3. Greedy Soul
4. Paper Crown 
5. For What It’s Worth
6. When I’m In Need
7. You Better Run
8. I Get By
9. Chinatown
10. Come Back To Me
11. Universal Gleam
12. I've All I Need 

Bonusové skladby deluxe edície: 

13. Doesn't Have To Be That Way
14. All My People / All Mankind
15. I Never Wanna Be Like You

Vypočujte si celý album na Deezeri:



Autor: Matej Kráľ
Foto: Warner Bros.